Rok s covidem! Každý osmý podnik pohřben

Praha 8. března 2021 – Téměř polovina živnostníků nepokryje své náklady a každý osmý od jara 2020 ukončil své podnikání. Vyplývá to z únorového průzkumu, který vypracoval český rezervační systém Reservio ve spolupráci s online dotazníkovou platformou Survio. Šetření se zúčastnilo 650 českých podnikatelů ve službách. Z jejich odpovědí také vyplývá, že se podpora ze strany vlády od začátku koronakrize nijak výrazně nezlepšila a 19 % respondentů situace donutila porušit zavedená nařízení.

Výzkum přináší informace o tom, jak se českým podnikatelům daří od vypuknutí prvního lockdownu v roce 2020. Celkem 44 % živnostníků nemá dostatečné příjmy ani na to, aby uhradila vlastní náklady. Navíc 12 % dotazovaných potvrzuje úplné ukončení činnosti. „Dotazník ukázal, že spousta podnikajících je už na konci svých sil. Počet těch, kteří ukončili živnost, se od října loňského roku zvýšil o 4 %, říká Boris Bošiak, CEO společnosti Reservio.

Od vypuknutí nouzového režimu se velká část podnikatelů potýká s finanční ztrátou. Každý pátý má finanční ztrátu vyšší než 80 %. S cílem snížit škody se někteří rozhodli dočasně využít různé formy přivýdělku. K brigádám nebo částečným úvazkům se přiklání 36 % podnikajících. Pouze 5 % živnostníků a malých firem má příjmy vyšší než před krizí.

Podnikání navzdory zákazu

Kvůli vládním nařízením nemůže podnikat 41 % respondentů. Zároveň však 19 % z nich uvádí, že zákaz výkonu služeb porušuje. Podle Bošiaka se ale není čemu divit:  „Provozovny jsou dlouhodobě zavřené, ale od začátku lockdownu se ozývají zoufalí zákazníci s tím, že si klidně připlatí, když za nimi kadeřnice nebo barbeři přijedou do jejich domovů. Vzhledem k zoufalé finanční situaci celého odvětví služeb není tak překvapivé, že se k tomu někteří z nich uchylují.“ Lze také očekávat, že reálně toto číslo bude vyšší, protože se podnikatelé báli říct pravdu i přes anonymní dotazování. 

Pozitivním zjištěním je ochota respondentů dodržovat hygienické předpisy v případě znovuotevření podniků. 66 % dotazovaných by se nebránilo ani pravidelnému testování. „Mnohé státy mají kvalitně zpracované hygienické standardy, které eliminují riziko nákazy. Různé výzkumy dokazují, že při dodržování těchto pravidel je riziko nákazy minimální a navíc to nezatěžuje ekonomiku. Aktuální řešení nejen že mrhá obřími sumami ze státní kasy, ale také je důležité si uvědomit, že při vykonávání služeb načerno je dodržování hygienických nařízení prakticky nemožné,“ komentuje situaci Bošiak. Otevřené kadeřnické salony jsou například v USA nebo i v sousedním Rakousku, přestože je tam nyní zaveden přísný lockdown stejně jako u nás. 

Pomoc v nedohlednu

Zajímavý pohled přináší data na kompenzační programy, které momentálně využívá méně než polovina všech účastníků průzkumu. Podle předešlých výsledků se největšímu zájmu těšil program Pětadvacítka, na který dosáhlo 57 % podnikatelů. Živnostníky především trápí samotné žádosti kompenzačních programů – jen 8 % procent podnikatelů uvedlo, že při žádostech o kompenzační programy probíhá vše hladce. Hlavní překážkou je rozpoznání, zda podnikatel má na program vůbec nárok. Další přítěž představuje vyplnění žádosti či pozdní vyplácení. Celý proces navíc podle dotazovaných provází chaos, neochota a celková složitost podání. 

Téměř polovina podnikatelů říká, že se podpora firem rok po začátku koronakrize rozhodně nezlepšila. Na jaře minulého roku si živnostníci udržovali optimismus – pouze 24 % vyjadřovalo obavy o své podnikání. Nyní se budoucnosti bojí celkem 58 % všech dotazovaných a pouze 62 % lidí si je jisto, že by do podnikání šli znovu.

„Stát podporu služeb naprosto zanedbal, a to i navzdory tomu, že jejich podíl na HDP tvoří víc než 60 %. Je na čase si přiznat, že tato velká skupina lidí bude bez systematické vládní pomoci brzy v existenčních problémech. V okolních státech jsou si vědomi, že je to důležitá složka ve státním rozpočtu a jejich ztráta by je vyšla velmi draho. U nás je bohužel zatím nikdo neposlouchá,“ shrnuje situaci Bošiak. 


Více o platformě Reservio

Rezervovat si termín ke kadeřníkovi, na masáž nebo třeba na zahraniční konzulát, aniž je nutné zvedat telefon – to umožňuje Reservio, český online rezervační systém, se kterým se dá objednat téměř kamkoli doslova pár kliknutí. Šikovná platforma pomáhá na jedné straně samotným podnikům, kterým zajišťuje pravidelný přísun nových i stálých klientů, a na druhé straně lidem, kteří se chtějí snadno a bez starostí objednat na vybrané služby. Stačí jen v kalendáři vybrat volný termín a čas. K tomu je nově možné použít také přehlednou mobilní aplikaci. Startup, který v roce 2013 založilo duo Boris Bošiak a František Mazuch, dnes funguje ve více než 130 zemích světa ve 12 jazykových mutacích.