Jazykové znalosti Čechů se lepší, stále jsou však pro praxi nedostatečné

Na jedno místo s ruštinou připadá 910 pozic s angličtinou

Znalost alespoň jednoho cizího jazyka je dle statistik personální agentury Grafton Recruitment vyžadována u 4 z 10 pracovních nabídek. I přesto, že se u nás výuka jazyků zlepšuje, v jejich znalostech na profesionální úrovni patří Češi spolu s Francouzi, Poláky, Rumuny a Italy mezi nejhorší v Evropské unii. Horší než Češi jsou podle údajů Eurostatu pouze Italové. 

Nejžádanějším jazykem v zaměstnání je dlouhodobě angličtina, za uplynulý rok ji zmiňovalo 55 % pracovních nabídek obsahujících podmínku znalosti cizího jazyka. Celkově je angličtina 5x žádanější než všechny ostatní cizí jazyky dohromady a 10x žádanější než němčina, která je druhým nejčastěji poptávaným jazykem. Na třetí příčce je francouzština, kterou zaměstnavatelé požadují 45x méně než angličtinu, a na čtvrté pak italština, která je ve srovnání s angličtinou poptávaná dokonce 90x méně. Pětici top jazyků uzavírá holandština.

„Jazyky nejčastěji poptávají zaměstnavatelé z podnikových a zákaznických služeb, IT, obchodu a výroby. Nejde přitom jen o kancelářské pozice, ale v řadě případů i o modré límečky. Zatímco zájem roste v případě němčiny, francouzštiny a italštiny, zaznamenáváme klesající počet volných pozic vyžadujících znalost ruštiny a polštiny, která meziročně klesla z 6. na 10. příčku nejžádanějších jazyků,“ říká Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment. Na jednu pozici s ruštinou je například 910 pozic s angličtinou a zajímavé je, že je k dispozici více pracovních míst s nutnou znalostí ukrajinštiny než ruštiny. 

Pro 46 % pracovních nabídek, které si jako podmínku kladou znalost cizího jazyka, je vyžadována jeho nejvyšší úroveň, tedy C1 či C2. Na této úrovni však zvládá některý z cizích jazyků jen 36 % uchazečů o práci. Střední úrovní jazyka (B1/B2) se může pochlubit 54 % uchazečů. Jednoznačně nejrozšířenější je mezi uchazeči o zaměstnání anglický jazyk. Ovládá ho celkem 66 % kandidátů. S obrovským odstupem následuje jazyk německý, jehož znalost prokázalo 12,5 % uchazečů. Francouzština je se 7 % na třetím místě.

„Pro rostoucí množství pracovních nabídek zaměstnavatelé požadují vedle angličtiny i znalost dalšího cizího jazyka, a to ve většině případů alespoň na středně pokročilé úrovni, která odpovídá úrovni B2. Celkem dvojjazyčné pozice představovaly 30 % všech nabízených pozic za uplynulý rok,“ říká Jitka Součková s tím, že dvojjazyčné pozice jsou obvyklé zejména v oboru podnikových služeb. Dle oborové asociace ABSL se v tomto oboru hovoří dokonce 30 jazyky. Vedle nejrozšířenější angličtiny a němčiny a dalších evropských jazyků jde například i o hebrejštinu, čínštinu, hindštinu, japonštinu či korejštinu.

O Grafton Recruitment Czech Republic

Grafton Recruitment, s.r.o. byla založena v roce 1994 a v současné době je zastoupena 14 pobočkami po celé ČR: v Praze, Brně, Jihlavě, Ostravě, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích, Plzni, Zlíně, Liberci, Olomouci, Hradci Králové a Kolíně. Grafton Recruitment nabízí efektivní řešení v otázkách náboru, ať už se jedná o jednorázové vyhledání zaměstnance nebo velkoobjemové nábory pro soukromý i veřejný sektor. Specializuje se dále na agenturní zaměstnávání formou dočasného přidělování. Připravuje také na míru řešení outsourcingu nebo kompletní zajištění servisu náboru řízením celého procesu jako hlavní dodavatel. Patří rovněž mezi přední poskytovatele outplacementových služeb a poradenství nebo výběru zaměstnanců pomocí assessment center, speciálních testů a dodatečně nabízí poradenský servis v oblasti lidských zdrojů. Grafton Recruitment je součástí GiGroup. Více na www.grafton.cz.