ČSOP a Finish oznamují spolupráci na projektu Voda pro českou krajinu

Praha 25. března Český svaz ochránců přírody ve spolupráci se značkou Finish zahajuje v České republice dlouhodobou iniciativu s názvem Voda pro českou krajinu. Spolupráce je reakcí na dlouhodobý úbytek vody v české krajině a snižování hladiny spodních vod. Cílem iniciativy je revitalizace české krajiny, která přispěje k zadržování vody v půdě, a edukace veřejnosti zaměřená na snižování spotřeby vody v domácnostech.

Realizace prvních terénních prací v rámci projektu proběhne již letos na jaře a na podzim. V létě se pak zaměstnanci Reckitt Benckiser, zastřešující značku Finish, zapojí do údržby vybraných vodních ploch. ČSOP a Finish chtějí společnou iniciativu v následujících letech dále rozvíjet.


Česko jakožto vnitrozemský stát je odkázáno na vodu, která na jeho území naprší. Kvůli ubývajícím mokřadům a zkracujícím se vodním tokům ale voda z naší přírody rychle odtéká. I to se podílí na dlouhodobém problému sucha v naší zemi. Proto bychom se měli snažit obnovit místa, kde se voda v přírodě může zadržovat a následně během období sucha uvolňovat,“ říká Petr Stýblo, ředitel Českého svazu ochránců přírody. 

Obě společnosti se také dohodly na edukačních a propagačních aktivitách určených široké veřejnosti, které vysvětlí význam zadržování vody v krajině a šetření vodou v domácnostech. 

„Voda je jeden z nejcennějších zdrojů, které máme. Věřím, že naše spolupráce s ČSOP pomůže zlepšit stav vody v české krajině a podaří se nám motivovat veřejnost k šetrnějšímu a efektivnějšímu zacházení s vodou. Stále totiž existuje velká část lidí, kteří například předmývají nádobí před tím, než ho dají do myčky. Každý z nás proto může přiložit ruku k dílu, a to drobnými změnami svých každodenních návyků. Pojďme tedy společně vrátit vodu tam, kam patří – do české krajiny,“ uvádí ke spolupráci Lukáš Klimek, category manager Reckitt Benckiser pro Českou republiku a Slovensko.

O ČSOP

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) je zapsaný spolek, jehož členy spojuje aktivní zájem o ochranu přírody a krajiny. Jeho posláním je ochrana a obnova přírodního dědictví, ekologická výchova a podpora trvale udržitelného života. V současné době čítá na 7000 členů, mezi něž se řadí profesionální odborníci, zkušení dobrovolníci i nadšenci z řad široké veřejnosti. ČSOP byl založen na podzim roku 1979.

O značce Finish

Finish je předním světovým výrobcem produktů pro myčku nádobí, které doporučují hlavní výrobci myček nádobí, jako jsou Bosch, Siemens, Beko, Gorenje, Mora, Neff či Gaggenau. Značka Finish nabízí kompletní řešení pro perfektní výsledky mytí nádobí. V jejím portfoliu najde zákazník řadu kvalitních mycích prostředků různých formátů i velikostí a širokou nabídku aditiv pro ještě lepší výsledky mytí nádobí a péči o myčku. V minulých letech značka Finish výrazně přispěla k rozšíření myček nádobí do domácností a investovala do digitálních a televizních kampaní, aby tento trend posílila a pomohla lidem spotřebovávat méně vody, která tak zůstává v naší přírodě.