Rheinmetall získal zakázku za několik milionů eur

Bundeswehr vydal novou objednávku v souladu s rámcovou smlouvou uzavřenou na řízené střely MELLS a integrované velitelské a odpalovací jednotky

Německý Bundeswehr zadal společnosti EuroSpike GmbH novou zakázku na dodávku systémů víceúčelových nízkohmotnostních protitankových řízených střel MELLS. EuroSpike je společný podnik mezi Rheinmetallem a jeho partnery Diehl Defence a Rafael. V rámci stávající rámcové smlouvy Rheinmetall dodá dalších 666 řízených střel a 82 integrovaných velitelských a odpalovacích jednotek. Objednávka má hodnotu přibližně 88 milionů eur a úlohou Rheinmetallu bude dodávat pro EuroSpike klíčové komponenty. Pro Rheinmetall tato zakázka, jejíž plnění se má uskutečnit v letech 2022–2024, představuje objednávku v hodnotě 17 milionů eur. 

Čtvrtá řada střel MELLS, kterou si Bundeswehr objednal, jsou systémy vyčleněné pro německou pěchotu a mechanizované pěchotní jednotky. Rheinmetall dodá 82 integrovaných velitelských a odpalovacích jednotek a 666 sad komponentů pro řízené střely dlouhého doletu Spike LR z produkce společnosti Rafael. Nejnovější verze odpalovacího systému schopná vypálit i vylepšené střely Spike LR-2.

Rámcová smlouva, která byla uzavřena v říjnu 2019, zahrnuje pro období 2024 až 2031 výrobu a dodávku přibližně 100 integrovaných velitelských a odpalovacích jednotek a tisíců řízených střel MELLS. Její celková hodnota se pro Rheinmetall pohybuje v řádech stovek milionů eur.

Ve výrobci střel MELLS – společném podniku EuroSpike – drží Rheinmetall 40% podíl. Systém MELLS patří mezi protitankové střely nejnovější generace určené k ničení obrněných pozemních cílů do vzdálenosti až 4 000 metrů; v případě střel Spike LR-2 pak až na vzdálenost 5 500 metrů.

Rheinmetall má s technologií bohaté zkušenosti. Tyto moderní řízené střely úspěšně integroval do bojových vozidel pěchoty Marder a nyní je zavádí do bojových vozidel Puma. Další dodavatel je pak v současnosti rovněž implementuje do zbraňových systémů vozidel Wiesel.

S výhledem do budoucnosti pak vylepšené propojení integrovaných velitelských a odpalovacích jednotek s vojenským systémem „Future Soldier – Expanded System“ společnosti Rheinmetall může rovněž nabídnout významný potenciál prostřednictvím příkazového a informačního systému TacNet. Tím by se vylepšil a optimalizoval řetězec mezi senzory a střelcem.