V Česku se za první kvartál prodaly kryptoměny za 2,3 miliardy

Za první kvartál tohoto roku se v Česku prodaly kryptoměny za téměř 2,3 miliardy korun. Meziročně jde o trojnásobný nárůst. Důvodem je rostoucí kurz bitcoinu a dalších kryptoměn. Loňské obchodování ovlivnil příchod koronavirové pandemie.

Na Slovensku byl objem obchodu s digitálním zlatem v porovnání s Českem zhruba třetinový a v lednu až březnu dosahoval přibližně 800 milionů Kč. 

„Dá se říct, že na začátku roku Česko zachvátila bitcoinová horečka, což souviselo s prudkým nárůstem ceny až na dvojnásobek. Růst by mohl zřejmě pokračovat. Dalším důvodem je omezení jiných investičních příležitostí a snadný způsob nakupování bitcoinů,“ říká ředitel Bitstock.com Martin Stránský.

Cena bitcoinu se od začátku roku podle Stránského zvýšila o více než 90 procent ze zhruba 29 000 dolarů až na současných 57 000 dolarů, tedy asi 1,23 milionu Kč. 

„Po příchodu koronaviru se bitcoin osvědčil jako aktivum, které na krizi nereaguje přímo, jako cenné papíry nebo dluhopisy. Kvůli své rostoucí hodnotě bez ohledu na propad ekonomiky je mnohdy označován jako digitální zlato,“ popisuje Stránský.

Zájmu o bitcoiny nahrává podle něj snadná možnost obchodování i příchod známých investorů, kteří zvyšují důvěryhodnost kryptoměn. Poptávce stále nahrává i extrémně expanzivní politika centrálních bank, která vyvolává obavu ze znehodnocení konvenčních úspor a peněz jako takových, a klesající úrokové míry.