Obchod s kryptoměnami se ztrojnásobil na 2,9 miliardy Kč

Od začátku roku do konce dubna se podle analýzy české společnosti bitstock.com v České republice prodaly kryptoměny za zhruba 2,9 miliardy korun, což je meziročně trojnásobek. Nejvíce táhnul tradičně bitcoin, rostla ale také další kryptoměna ethereum, která se dostala na historické maximum.

„Bitcoin je pro tuzemské investory stále přitažlivý, i když jeho cena už se některým může zdát příliš vysoká, a proto se obraceli k alternativám. Jednou z nich je právě ethereum, které je navíc založené na modernějším blockchainu,“ říká ředitel Bitstock.com Martin Stránský.

Na Slovensku byl objem obchodu s digitálním zlatem v porovnání s Českem zhruba třetinový a v lednu až dubnu přesahoval jednu miliardu Kč. 

Cena bitcoinu se od začátku roku zvýšila asi na dvojnásobek ze zhruba 29 000 dolarů až na současných 58 600 dolarů, tedy asi 1,25 milionu Kč. Ethereum ve stejném období zvýšilo svou hodnotu o 440 procent na dolarů, tedy asi 86 700 Kč.

„Zájmu o kryptoměny nahrává velké množství volných peněz i příchod stále nových investorů. U bitcoinu i etherea letos ještě dojde k překonání dosavadních maximálních hodnot. Nezabrání tomu ani snahy některých zemí, jako je Turecko nebo Indie, o omezení obchodování s kryptoměnami,“ říká Stránský.

Po příchodu koronaviru se bitcoin osvědčil jako aktivum, které na krizi nereaguje přímo, jako cenné papíry nebo dluhopisy. Kvůli své rostoucí hodnotě bez ohledu na propad ekonomiky je mnohdy označován jako digitální zlato.