Superpočítačové centrum pomohlo při zřizování očkovací centra v Ostravě

Ostrava, 9. dubna 2021 – V březnu bylo zprovozněno velkokapacitní očkovací centrum na ostravské Černé louce. Očkování dle simulace, kterou připravili vědci v IT4Innovations, může denně absolvovat až 2 600 osob. Dnešní kapacita dosahuje zhruba 1 000 osob, což je dáno množstvím dodávaných vakcín.

IT4Innovations bylo přizváno do projektu vybudování velkokapacitního ostravského očkovacího centra. Dalšími partnery v tomto ojedinělém, a v tuto chvíli naprosto nezbytném projektu, byly Moravskoslezský kraj, statutární město Ostrava, Lékařská fakulta Ostravské univerzity a Fakultní nemocnice Ostrava.

„Náš tým vytvořil simulaci průchodu očkovacím centrem, díky které je možné odhalit kritická místa. Těmi se v původním návrhu ukázaly být například čekárna po očkování a tisk potvrzení na výstupu,“ uvádí Tomáš Martinovič z IT4Innovations, který se svými kolegy na simulaci pracuje. 

Právě díky vyvinuté simulaci je možné určit potřebný počet míst obsluhy a personálu pro jednotlivá stanoviště. Simulace dále přesně určuje, kolik osob může být v jednu chvíli v očkovacím centru, a to v různých fázích jako je registrace, samotné očkování či odpočinek po očkování. Zohledněny byly i takové „maličkosti“ jako jsou přestávky na oběd pro personál. Pro minimalizaci počtu personálu byly připraveny rotace podpůrného personálu o přestávkách, kde se jednotlivci postupně vystřídají na jednotlivých postech.

„Oceňuji úsilí všech partnerů, kteří se na výstavbě očkovacího centra podíleli a nadále podílejí. Je dobré si uvědomit, že významným prvkem při návrhu takového centra byla i podpůrná simulace, kterou zpracovali vědci v IT4Innovations a bez které by testování kapacity centra probíhalo mnohonásobně déle. Nyní víme, že centrum je schopné proočkovat až 2 600 osob denně a nezbývá si jen přát, abychom měli dostatek vakcín a kapacitu mohli naplno ověřit také v praxi,“ sdělil Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje.  

Simulaci je možno si prohlédnout a vyzkoušet ZDE

IT4Innovations národní superpočítačové centrum při VŠB – Technické univerzitě Ostrava je předním výzkumným, vývojovým a inovačním centrem v oblasti vysoce výkonného počítání (HPC) a datových analýz (HPDA), provozující nejvýkonnější superpočítačové systémy v České republice, které poskytuje jak českým, tak i zahraničním výzkumným týmům z akademické i soukromé sféry. IT4Innovations společně s institucemi CESNET a CERIT-SC tvoří strategickou výzkumnou infrastrukturu České republiky e-INFRA CZ. Prvním superpočítačem instalovaným v IT4Innovations byl Anselm (94 TFlop/s, instalovaný v létě 2013), jehož provoz byl ukončen počátkem roku 2021. V současné době tak IT4Innovations provozuje tři superpočítače: Salomon (2 PFlop/s, instalovaný v létě 2015), Barbora (849 TFlop/s, instalovaný na podzim 2019) a specializovaný systém pro výpočty umělé inteligence NVIDIA DGX-2 (2 PFlop/s pro AI, instalovaný na jaře 2019). V rámci společného evropského podniku EuroHPC bude v roce 2021 v centru zprovozněn také zbrusu nový petascalový superpočítač Karolina s výkonem 15,2 PFlop/s, který se stane nejvýkonnějším superpočítačem v České republice. Stěžejními tématy výzkumu IT4Innovations jsou zpracování a analýza rozsáhlých dat, strojové učení, vývoj paralelních škálovatelných algoritmů, řešení náročných inženýrských úloh, pokročilá vizualizace, virtuální realita, modelování pro nanotechnologie a vývoj nových materiálů. Více na www.it4i.cz.