Data států i firem na Blízkém východě chrání i české technologie. Tamní trh s datacentry má do pěti let narůst na 4,5 miliardy dolarů

Díky rychlému rozvoji digitalizace a IT infrastruktury se v regionu Blízkého východu daří i českým technologickým firmám. Patří mezi ně i společnost Altron, která v oblasti pracuje pro komerční a veřejnou sféru. Své projekty, které se týkají například chytrých měst nebo telekomunikací realizuje v Kataru, Jemenu, Ománu, Abú Dhabí, Saúdské Arábii nebo Spojených arabských emirátech. Podle Altronu stoupá na Blízkém východě obliba mobilních datových center ve speciálních snadno přemístitelných kontejnerech. Analýza poradenské společnosti Arizton uvádí, že tamní trh s datovými centry by měl do roku 2026 dosáhnout velikosti čtyř a půl miliardy dolarů.

Trh s datovými centry na Blízkém východě by měl podle analýzy poradenské společnosti Arizton v následujících pěti letech dosáhnout objemu čtyř a půl miliardy miliardy dolarů. Mezi hlavní důvody patří zvýšená potřeba online přístupu k různým službám či větší využití internetu věcí, a to i v souvislosti s pandemií koronaviru. Podle české společnosti Altron, která v regionu datová centra buduje, hraje v jejich přibývajícím množství roli například i stoupající poptávka po projektech chytrých měst.

Firmám pomáhá veřejný cloud

Pro organizace v regionu Blízkého východu se datová centra podle společnosti Altron stávají stále důležitější součástí jejich každodenního fungování. „V současné době vidíme, jak rychle se podniky díky těmto možnostem rozvíjí. Zvyšuje se množství zpracovaných dat a edge datová centra, která na tomto trhu zavádíme, usnadňují jejich operace a uskladňování,“ vysvětluje Martin Souček, generální ředitel společnosti Altron. „Region Blízkého východu si uvědomuje jejich důležitost a většina firem plánuje navyšovat své investice do datové infrastruktury. Značná část jich už nyní částečně nebo úplně funguje v cloudu a očekává díky tomu i úspory nákladů,“ dodává Martin Souček.

Fungovat z cloudu mohou firmy na Blízkém východě i díky českému řešení modulárních datových center ve speciálních kontejnerech. „Pro přístup k datům v takovém případě stačí internet a firmy tak mají přístup k provádění obtížných operací, které jim umožňují další rozvoj,“ vysvětluje Martin Souček. Veřejná, municipální i vládní cloudová centra vybudovaná v českých kontejnerech od Altronu se nacházejí ve Spojených arabských emirátech a Ománu, připravují se také v Saudské Arábii a Kataru. Flexibilitu a modularitu pro různé situace jim poskytuje právě jejich kontejnerové řešení. Lze je převážet a opětovně zprovoznit během několika hodin, výhodou je i jejich tepelná a požární odolnost. „Většinou sestavujeme dva a více kontejnerů do jednoho celku, anebo distribuujeme sestavy několika technologicky propojených kontejnerů,“ doplňuje Martin Souček.

Připojení na 5G síť

Blízkovýchodní region již také pracuje s pokrytím 5G sítí, která zajišťuje velkokapacitní připojení až 10 Gb/s. „Se zavádění 5G sítě jsme pomáhali v Ománu místnímu telefonnímu operátorovi, který díky nám dokázal pokrýt i ty nejodlehlejší části země,“ říká Martin Souček. To mělo vliv i na růst objemu dat využívaných jak ze strany běžných spotřebitelů, tak i podniků. V Ománu díky tomu také vzrostla míra využívání internetu ve venkovských oblastech. Země zároveň díky zavedení 5G sítě očekává růst příjmů v oblasti internetu věcí.

Motivací pro působení na blízkovýchodním trhu je podle Martina Součka mnoho. Roli hraje vhodná infrastruktura a celková ekonomická síla regionu, ale i podpora ze strany vlád či dostatek kvalifikovaných pracovníků. Riziko naopak skýtá například nestabilita vztahů mezi některými regiony. „Při stavbě datových center pracujeme i s rizikem bombových útoků. Datacentra jsou pro tyto případy snadno přemístitelná. Zvýšenou pozornost věnujeme i potenciální ztrátě dat. Navrhujeme proto taková řešení, která klientům ochrání data pro případ, že by o jedno datové centrum přišli. Data pro tyto případy shromažďujeme na dvou na sobě geograficky nezávislých územích,“ dodává Souček.

O společnosti Altron

Společnost Altron je již 30 let jedničkou mezi dodavateli datových center a technologické infrastruktury pro kritické aplikace na českém trhu. Společnost zajišťuje komplexní řešení všech typů datových center, od návrhu přes realizaci až po servis technologických řešení, jejich monitoring a požární i fyzickou bezpečnost. Altron také vyvíjí vlastní produkty na základě zkušeností se specifickými potřebami a požadavky zákazníků.