BOHEMATIC představuje limitovanou edici Venuše z modelové řady hodinek GRAPHIC SUTNAR

Praha, Česká republika, 3. května 2021 – Mladá česká hodinářská manufaktura Bohematic, která se zaměřuje na ruční výrobu unikátních malosériových mechanických hodinek v Novém Městě nad Metují, představuje novou limitovanou edici z modelové řady hodinek GRAPHIC SUTNAR, kterou vytvořila na počest světoznámému českému designérovi a avantgardnímu umělci Ladislavu Sutnarovi, jehož díla patří k základům soudobé vizuální komunikace, designu a typografie. Design limitované edice Venuše, která je vyrobena v počtu dvanácti kusů, je opět výsledkem práce studia Olgoj Chorchoj a designérů Michala Froňka a Jana Němečka.

Grafik, typograf a průmyslový designér Ladislav Sutnar již těsně po druhé světové válce naznačil možnosti přechodu od užitého designu k volné umělecké tvorbě. Jeho tehdejší výtvarná díla jsou plná ostrých barev, přímých linií, konstruovaných křivek. Motivy, které tak zachycuje, jsou zejména průmyslové krajiny, vodojemy, stožáry; zkrátka obraz moderní civilizace. Tyto čím dál více abstrahované objekty se později začínají proměňovat ve figurální kompozice. V padesátých a šedesátých letech se jeho obrazy zaměřují na ženský idol, což bylo plně v souladu s americkou kulturní scénou tohoto období. Ženský akt se stává hlavním motivem jeho pláten a je většinou tvořen homogenními barevnými plochami a přesně definovanými křivkami. „Venuše“, jak Sutnar tyto pop-artové obrazy pojmenoval, se staly důležitou částí jeho výtvarné tvorby.

Růžový reliéfní číselník s efektem slunce je doplněn antracitovou sekundovou ručkou, jejíž konec zdobí ladné křivky nohy jedné ze Sutnarových Venuší. Hodinky pohání švýcarský mechanický kalibr Eterna s můstkem ručně dekorovaným – tentokrát obounohou – siluetou Venuše, kterou je vidět v plné kráse safírovým víkem. Nerezová luneta uchycená dvanácti šroubky je vyvedena ve vysokém lesku, který je v přirozeném kontrastu se saténovým pouzdrem. Vzhled hodinek dotváří nepřehlédnutelný řemínek z aligátoří kůže s trnovou sponou vycházející z tvaru pouzdra.

„Venuše je druhou limitovanou edicí z řady Graphic Sutnar. Věříme, že po úspěchu předchozí edice Lion Brown, která je již téměř vyprodaná, bude mezi českými sběrateli opět zájem o limitku unikátních mechanických hodinek, které jsou vyrobené českými hodináři v České republice a které – jak věříme –  se stanou zajímavou formou investice,“ říká Josef Zajíček, CEO a investor značky BOHEMATIC.

První limitovanou edici hodinek GRAPHIC SUTNAR LION BROWN v počtu 12 kusů připravili hodináři z Nového Města nad Metují v závěru loňského roku na počest návrhů hraček, které v roce 1930 vytvořil Ladislav Sutnar pro výstavu v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. 

„Abychom poctili tento Sutnarův odvážný a originální počin, rozhodli jsme se jeden z modelů pojmenovaných podle hraček nabídnout jako naši první limitovanou edici v počtu dvanácti kusů. Volba padla na lvíčka – český národní symbol,“ říká Michal Froněk, Art Director značky BOHEMATIC, a dodává: „Nyní představujeme další limitovanou edici hodinek modelové řady Graphic Sutnar opět v počtu dvanácti kusů, jejíž design tentokrát obohacují prvky ze slavného cyklu pop-artových obrazů ženských aktů Venuše, které Ladislav Sutnar vytvořil v šedesátých letech minulého století, a které se dodnes řadí k jeho nejvýraznějším a nejvíce diskutovaným výtvarným projevům z jeho pozdního malířského období.“

Limitka GRAPHIC SUTNAR LION BROWN

Jednotlivé modely řady GRAPHIC SUTNAR jsou pojmenovány podle souboru návrhů hraček, které Ladislav Sutnar vytvořil pro výstavu v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze v r. 1930. Jeho avantgardní pojetí exotických zvířátek na kolečkách vyvolalo velký ohlas mezi poučenou veřejností, ale u výrobců hraček návrhy zájem nevzbudily. Zvířátka se tak dochovala pouze v podobě prototypů představených na výstavě. 

Hnědý reliéfní číselník s efektem slunce je doplněn oranžovou sekundovou ručkou, na jejímž konci je silueta hřívy inspirovaná Sutnarovou hračkou. Obrys hračky nalezneme i na dýnku.  Nerezové pouzdro této limitované edice je ve dvoubarevném provedení díky kombinaci tryskaného povrchu a povrchové úpravy vybraných částí technologií PVD. Hodinky jsou dodávány s ručně šitými koženými řemínky v zelené a béžové barvě, díky kterým se dá vzhled hodinek snadno změnit.

Kromě diagonální kompozice se Sutnar zaměřoval na geometrické tvary a modernistickou typografii a tyto prvky se promítly v designu korunky i detailech reliéfního číselníku, který je dominantou hodinek. Číselník zdobí výrazné datové okénko a chrání jej safírové sklo s antireflexní vrstvou. Použitý font odkazuje na sadu znaků navrženou v roce 1958 pro označování domů v newyorském Bronxu. Na ocelové pouzdro o průměru 42 milimetrů s tryskaným povrchem navazuje elegantní ručně šitý kožený řemínek s překlápěcí sponou zdobený prošitím zdůrazňujícím jeho čistou formu. Hodinky s vodotěsností 50 metrů pohání švýcarský mechanický kalibr Eterna s ručním nátahem s rezervou chodu 65 hodin.

SPECIFIKACE

MODEL GRAPHIC SUTNAR

EDICE Venuše

DESIGN Studio Olgoj Chorchoj

STROJEK mechanický – manuální nátah

KALIBR Eterna – Švýcarsko

REZERVA CHODU 65 hodin

ZAPOUZDŘENÍ

VODOTĚSNOST 5 ATM (plavání)

POUZDRO nerez ocel upravená tryskáním a leštěním, průměr 42 mm, výška 12 mm

SKLO sférické safírové – antireflexní

ČÍSELNÍK růžový reliéfní 

RUČKY frézované – luminiscenční

ŘEMÍNEK aligátoří kůže – 20/18 mm

SPONA trnová – 18 mm

CENA 135 000 Kč

MODEL GRAPHIC SUTNAR

EDICE Lion Brown

DESIGN Studio Olgoj Chorchoj

STROJEK mechanický – manuální nátah

KALIBR Eterna – Švýcarsko

REZERVA CHODU 65 hodin

POUZDRO

VODOTĚSNOST 5 ATM (plavání)

POUZDRO                  nerez ocel upravená tryskáním a metodou PVD, průměr 42 mm, výška 12 mm

SKLO sférické safírové – antireflexní

ČÍSELNÍK hnědý reliéfní

RUČKY frézované – luminiscenční

ŘEMÍNEK kožený – 20/18 mm

SPONA překlápěcí – 18 mm

CENA 128 000 Kč

Více o limitované edici GRAPHIC SUTNAR VENUŠE BOHEMATIC

Více o limitované edici GRAPHIC SUTNAR LION BROWN BOHEMATIC

Více o modelové řadě GRAPHIC SUTNAR BOHEMATIC

BOHEMATIC – Ladislav Sutnar

Bohematic – Spirit of time

————————-

O společnosti Bohematic 

Bohematic je originální česká manufaktura se sídlem v Novém Městě na Metují, která se zaměřuje na ruční výrobu unikátních malosériových mechanických hodinek. Celý projekt, na němž se podílejí designéři ze studia Olgoj Chorchoj a nejlepší hodináři, se zrodil ze společné vášně pro techniku, řemeslnou zručnost, staré závodní automobily a tikot mechanických strojků. Designem a technologiemi 21. století chce tato nová česká hodinářská značka navázat na tradici hodinářského umění v českých zemích.

https://bohematic.cz/

https://www.facebook.com/bohematic.cz/

https://www.instagram.com/bohematic.cz/

https://www.youtube.com/channel/UC84Rl1rBKVxgcf-4JJyWLgQ