APMS vyzývá k obezřetnosti před novými podvody v podobě Android aplikací. Mohou uživatele připravit o peníze či osobní údaje.

Praha 06. 05. 2021: Nový Malware s názvem Flubot, který napadá telefony s operačním systémem Android, se šíří Evropskými zeměmi. Jeho výskyt byl zaznamenán zejména ve Velké Británii, ale také v Německu, Maďarsku, Itálii, Polsku a ve Španělsku. Je tedy velká pravděpodobnost že virus již je i v České republice.

Pozor na textové zprávy: Podvod se šíří formou textových zpráv. Uživateli přijde na telefon SMS zpráva, která předstírá, že je od přepravní služby např. DHL. Uživatele vyzve ke kliknutí na odkaz pro sledování zásilky což nabídne instalaci podvodné aplikace. Aplikace následně ovládne telefon uživatele a může bez jeho vědomí odesílat osobní údaje, včetně například podrobností online bankovnictví.

Operátoři nasazením bezpečnostních opatření sice dokážou část škodlivého provozu z ciziny blokovat, nicméně závadné SMS často posílají samotné napadené telefony, do jejichž komunikace nemohou zasahovat. Vyzíváme proto zákazníky především k velké obezřetnosti“, říká Jiří Grund, výkonný ředitel APMS.

Podvod se týká zejména mobilních telefonů s operačním systémem Android. Pokusy o zneužití telefonů Apple se systémem iOS nejsou známy.

První vodítko, které by mělo uživatele upozornit na podvod, je samotná SMS. Následně když je mu nabídnuto stažení aplikace je pro její stažení přesměrován mimo standardní obchod Google Play, což je druhé vodítko, které by mělo uživatele varovat. Telefony se systémem Android jsou v základu nastaveny tak, že není možné stahovat aplikace z neznámých zdrojů. Uživatel tedy musí nejdříve v telefonu toto stahování sám povolit.

Vyzýváme proto všechny uživatele mobilních telefonů, aby dávali pozor, jaké SMS dostávají a neinstalovali si do telefonu žádné aplikace, které jim nevyžádané SMS zprávy nabízí.

V minulosti se podvody s textovými zprávami většinou zaměřovali na tzv. Phishing. Tzn. snažili se uživatele přimět např. k vyplnění formuláře s bankovními údaji a dalšími informacemi na podvodné webové stránce, která se vydávala za stránku banky. Současná vlna podvodů se liší tím, že se pokouší nainstalovat škodlivý software přímo do telefonu uživatele.