Češi přeplácejí půjčky od České spořitelny a mobilní paušály od O2

Praha 6. května 2021 – Finanční antivirus Patron GO, který hlídá finanční zdraví rodinných rozpočtů, si do svých mobilů naistalovalo již 1500 uživatelů. Přestože je aplikace na trhu jen dva týdny, zkontrolovala už 150 tisíc plateb a našla přes 1 000 virů. Jejich vyléčení by majitelům účtů přineslo více než 5,2 milionů Kč. Nejvíce předražené platby v oblasti osobních půjček identifikoval Patron u České spořitelny, v případě mobilních tarifů pak u operátora O2. 

Aplikace Patron GO po instalaci na mobilní telefon naskenuje platby a majiteli vypíše, za co všechno by mohl platit méně. V první fázi se zaměřuje na oblast financí, energií a telekomunikačních služeb, časem její autoři plánují rozšíření i na další služby a nákupy. Patron Go neprodává, ale zlevňuje. Uživatel přitom vše vyřeší on-line ve svém mobilu. Čeští tvůrci Jiří Paták a Lukáš Vršecký přináší na trh úplně novou úroveň správy rodinných financí. Staví na hluboké znalosti trhu, byznysových dat a pokročilém transakčním mapování.

„Máme již 1 500 aktivních uživatelů, tedy dostatečné množství dat, abychom mohli dělat relevantní závěry,“ říká Lukáš Vršecký, CEO finančního antiviru Patron GO, a dodává: „K dnešnímu dni jsme analyzovali stovky mobilních paušálů. Jako nejvíce předražené vycházejí dle zjištění Patrona tarify za neomezené volání a data od operátora O2. Jejich průměrná cena je 1 131 Kč měsíčně. Ovšem cena dosažitelná na trhu za stejnou službu je menší než 700 Kč měsíčně. Jen na mobilních službách u O2 tak Patron svým uživatelům zařídil roční úsporu 1 130 960 Kč.“

„Zaměřili jsme se i na osobní půjčky. Ty od České spořitelny mají dle zjištění Patrona průměrnou splátku 6 378 Kč. Na trhu lze ale sjednat podstatně výhodnější úvěry, což je vidět i na celkové roční úspoře, kterou Patron spočítal na 926 326 Kč,“ dodává Jiří Paták, spoluzakladatel projektu finančního antiviru Patron GO.

Jak Patron GO odhalí prodejce finančních virů? 

Antivirus Patron GO funguje na principu pasivního náhledu na bankovní účet, kde pomocí speciálního algoritmu identifikuje předražené, ale zároveň i nebezpečné transakce, typicky rychlé půjčky. Hlídá tak finanční zdraví komplexně. Identifikované platby pak označí jako viry a majitele účtu na ně upozorní.

Pokud bude uživatel aplikace chtít viry odstranit, u jednodušších služeb mu stačí pár kliků. V případě složitějších záležitostí, jako je třeba pojištění, je pak majitel účtu propojen se specialistou přímo v aplikaci. Ten mu doporučí srovnatelnou, a přitom levnější službu, než je ta stávající. Zároveň může pomoci najít takovou službu, která bude nejen stát méně, ale svým rozsahem bude ještě výhodnější. Nikdy tak neodejdete s vyšší platbou. 

A jak ušetřit třeba na hypotéce?

Mezi Čechy je přes 1,3 milionu hypoték. Většina z nich pochází z dob, kdy byly úrokové sazby vyšší než 3 %. Nyní jsou sazby na historickém minimu, tedy pod 2 %, a banky si účtují za refinancování i mimo fixaci pouhé stokoruny. Na hypotéce ve výši dvou milionů korun přitom každá desetinka procenta představuje 2 000 Kč ročně.

„Na malý dům jsem si v říjnu 2018 vzala hypotéku 3,5 milionu korun. Získala jsem na tu dobu solidní úrok 2,59 % s fixací na 5 let. Novou sazbu bych tak dostala až v roce 2023. Nechtěla jsem ale čekat, a tak jsem se rozhodla přejít jinam, i když jsem musela zaplatit sankci 700 Kč. To mi za to ale určitě stálo. Patron GO mi našel úrok 1,99 % na 10 let. Ušetřím tak přes 50 000 Kč, a navíc mám jistotu nízkého úroku na dalších 10 let,“ vysvětluje Petra z Benešova.

Pět jednoduchých kroků:

  • Nainstalujte si finanční antivirus Patron GO do svého mobilního telefonu.
  • Propojte aplikaci se svým bankovním účtem, aby mohla analyzovat platby.
  • Patron GO vyhledá na vašem účtu „finanční viry“ a upozorní vás na ně.
  • Sami se rozhodnete, zda daný vir chcete vyřešit.
  • U jednodušších služeb odstraníte viry sami, u těch složitějších se propojíte se specialistou přímo v aplikaci skrze chat.