Více než polovina stavebních profesionálů přešla za poslední rok z tradičních řešení na digitální nástroje, ukazuje průzkum společnosti PlanRadar

Praha, 6. května 2021 – 58 % profesionálů pracujících ve stavebnictví přešlo během loňského roku od tradičních řešení pro stavební dokumentaci a komunikaci k digitálním nástrojům. Údaje z celoevropského průzkumu společnosti PlanRadar mezi více než 3000 respondenty napříč různými profesemi ve stavebnictví potvrzují, že PlanRadar nabízí technologické řešení, které lze snadno aplikovat do tradičních pracovních prostředí. 

Z průzkumu plyne, že 59 % uživatelů  používá digitální nástroje PlanRadaru pro stále více svých běžných aktivit, což dokazuje flexibilitu tohoto řešení při přizpůsobování se řadě procesů. S aplikací PlanRadar pracují její uživatelé převážně při správě závad (76 %), následují ji využití pro projektovou dokumentaci, kontrolu staveb v terénu a audit a správu dokumentů. Průměrný uživatel využije PlanRadar pro 1,9 různých aktivit, po čase tento poměr vzrůstá na 3,1 aktivit na uživatele.

Více než 80 % uživatelů v průzkumu uvedlo, že aplikace jim šetří čas při správě závad, téměř 80 % respondentů tvrdí, že díky PlanRadaru ušetří čas při vytváření a sledování úkolů a 77 % při návštěvách webu. Všichni respondenti potvrdili, že většinu času ušetří na řízení závad. Třetina uživatelů ušetří více než čtyři hodiny týdně a pokud jde o návštěvy webu, 22 % uživatelů díky aplikaci rovněž ušetří více než čtyři hodiny týdně. Všichni uživatelé se shodli, že díky PlanRadaru ušetří více než sedm hodin týdně z celkového objemu své práce. 

„PlanRadar zaujímá přední pozici mezi ostatními poskytovateli služeb pro mobilní prostředí a pozici dvojky v kategorii ‚podpory procesů‘, což je důkazem flexibility tohoto řešení a schopnosti přizpůsobit se různým fázím životního cyklu budovy a různým činnostem, jako je řízení závad, řízení úkolů, audity lokalit a další,” říká Adam Vostarek, obchodní konzultant společnosti PlanRadar pro Českou republiku.

77 % respondentů průzkumu uvedlo, že při používání digitálního nástroje společnosti PlanRadar významně zredukovali tradiční formu práce „papír-tužka”, a téměř dvě třetiny uživatelů využívají PlanRadar týdně, což naznačuje, že software je integrovanou součástí každodenního provozu. 95 % dotazovaných se domnívá, že pravděpodobně použije PlanRadar v novém projektu, což dokazuje celkovou spokojenost s technologií. 88 % subdodavatelů, kteří jsou často nejvíce technologicky znevýhodněnou skupinou uživatelů, uvedlo, že je i pro ně snadné začít s PlanRadarem. 72 % uživatelů přičítají používání aplikace dobrou nebo výjimečnou hodnotu v porovnání s investicí.

Většina respondentů také potvrdila výhody, které jim spolupráce s PlanRadarem přinesla během pandemie COVID-19. 37 % subdodavatelů říká, že PlanRadar omezil jejich osobní kontakty, 36 % stavebních společností uvedlo, že díky aplikaci PlanRadar snížili své osobní kontakty a pro 33 % investorů byla výhodou podpora PlanRadaru při práci z domova. 

Navzdory krizi způsobené pandemií koronaviru dosáhl PlanRadar v roce 2020 pozitivních finančních výsledků a v prvním čtvrtletí roku 2021 zaznamenal růst o 100 procent. V loňském roce využilo PlanRadar více než 10 000 platících zákazníků ve 46 zemích k digitální správě svých stavebních a realitních projektů, přičemž celkový počet uživatelů v prvním čtvrtletí letošního roku přesáhl 100 000. V Evropě s aplikací pracují prestižní klienti jako SIEMENS, CBRE, Strabag nebo Allianz. V České republice aplikaci využívají společnosti jako Swietelski, IMOS nebo Geosan Group.

O průzkumu mezi uživateli PlanRadaru:

  • Celoevropský průzkum PlanRadaru probíhal mezi 3000 respondentů.
  • V průzkumu odpovídalo 52 % firemních uživatelů a 48 % subdodavatelů.
  • 39 % respondentů bylo ze stavebních firem, 31 % architektů a inženýrů, 7 % developerů a investorů a 4 % správci nemovitostí a zařízení.
  • Velké společnosti (>1000 zaměstnanců) tvoří 18 % respondentů, středně velké organizace (50 –999 zaměstnanců) představují 40 % respondentů a malé organizace (<50 zaměstnanců) představují 42 % respondentů.
  • Průzkum byl dokončen v únoru 2021.

O společnosti PlanRadar

PlanRadar je softwarové řešení webových služeb nezávislé na platformě (SaaS) určené pro stavební a realitní profesionály. Používá se pro stavební dokumentaci a komunikaci, řízení závad a úkolů, certifikaci, údržbu, předání projektů atd. Prostřednictvím webové aplikace (pro všechny prohlížeče) a aplikací pro všechny smartphony a tablety (iOS, Android a Windows) je možné zaznamenávat, dokumentovat, komunikovat a sledovat jakýkoli druh informací prostřednictvím digitálních stavebních plánů nebo BIM modelu. Digitalizace pracovního postupu zlepšuje spolupráci mezi zúčastněnými stranami projektu, snižuje chybovost, šetří čas všem účastníkům stavebního procesu a zvyšuje efektivitu bez nutnosti školení. Společnost PlanRadar se sídlem ve Vídni byla založena v roce 2013 a v současné době má více než 10 000 klientů ve 46 různých zemích. Více o společnosti na  planradar.com/cz.