Kubernetes: rychlejší i bezpečnější vývoj aplikací, bez kterého se neobejde už třetina IT firem

Praha 20. května – Popularita technologií používajících kontejnery neustále roste. Díky výhodám, které firmám poskytuje např. trendující Kubernetes či Docker, se značně rozšiřuje obliba těchto technologií. A to před pár lety představovaly pouze okrajovou záležitost pro nejinovativnější IT nadšence. Dnes je používá 33 % všech firem. 

Kubernetes (neboli K8s) je open-source systém pro automatický deployment, škálování, management a kontejnerizaci aplikací. Podle průzkumu renomované firmy Statista s kontejnerizací a konkrétně s platformou Kubernetes určitým způsobem pracuje 33 % firem. Dalších 21 % společností tento technologický směr blíže zkoumá a uvažuje o něm do budoucna.

Nejdůležitějšími důvody vzestupu popularity kontejnerů, Dockeru a Kubernetes v posledních letech je zejména snazší, rychlejší a bezpečnější vývoj i deploy nových verzí aplikací (např. přidání nové funkcionality do e-shopu). Rychlejší vývoj a deploy vede k svižnějšímu vylepšování aplikací i promptnímu přidávání nových funkcí, které si zákazníci žádají. To vede k větší spokojenosti zákazníků, a tím pádem i k vyšším tržbám a ziskům firem. Dalším vedlejším efektem je zvýšení bezpečnosti aplikací, protože se díky agilnímu vývoji mnohem rychleji opravují případné chyby.

Ve společnosti vshosting~ jsme první Kubernetes řešení pro klienta instalovali v květnu 2018. Od té doby zájem neustále roste. V roce 2021 Kubernetes a s ním související služby tvoří přibližně 35 % byznysu firmy vshosting~. Mezi naše klienty využívající Kubernetes patří například e-commerce platforma Shopsys nebo Pears Health Cyber (Lékárna.cz),” říká David Lintimer, obchodní ředitel společnosti vshosting~.

Od svých začátků se také výrazně změnil profil typického klienta, který kontejnerizované řešení a Kubernetes platformu poptává. Z extrémně inovativně orientovaných IT firem a velkých vývojářských studií je dnes tento přístup k vývoji a infrastruktuře součástí mainstreamu. Ve vshosting~ Kubernetes řešení například běžně poptávají větší e-shopy, ale i menší vývojová studia.

Vzrostla také robustnost poptávaných Kubernetes řešení. Stále častěji dochází zejména u velkých klientů k migraci celého dosavadního řešení právě na Kubernetes. Společnosti si uvědomují náročnost správy Kubernetes, a proto často volí spolupráci s ověřeným partnerem, který má s touto platformou zkušenosti, jako je například vshosting~. Hlavní výhodou Kubernetes od vshostingu je návrh infrastruktury klientovi na míru a možnost kombinovat fyzické servery s cloudem, což třeba u ostatních poskytovatelů Kubernetes není možné. Navíc na řešení neustále dohlížejí týmy senior administrátorů a techniků 24/7, a v případě problému reagují do 60 sekund.

Společnost vshosting~

Společnost vshosting~ je největším poskytovatelem prémiového hostingu v České republice. Vznikla v roce 2006 a k dnešnímu dni pečuje o více jak 8 000 serverů českých i zahraničních internetových projektů. Mezi internetové servery, kterým zajišťuje vshosting~ provoz, patří například internetové obchody GymBeam, Košík.cz, Notino, Pilulka a stovky dalších, ale i technologické společnosti jako Shoptet nebo Shopsys. Firma vshosting~ hostuje více jak 50 % českého a slovenského e-commerce trhu a disponuje vlastním datacentrem. Více informací najdete zde.