Vězni dvou věznic mohou nově studovat univerzitní kurzy

Od pondělí 17. května 2021 běží ve dvou věznicích, ve vazební věznici Brno a ve věznici Světlá nad Sázavou, zcela nový a netradiční projekt. Odsouzení mohou přímo ve věznicích studovat univerzitní kurzy.

Tento projekt vznikl díky partnerství Vězeňské služby s neziskovou organizací Nugis Finem, která se zaměřuje na inovace ve vzdělávání. Ta od roku 2015 vyvíjí mimo jiné platformu Nostis (www.nostis.org), což je online platforma umožňující zcela bezplatné a každému otevřené studium kurzů vyvinutých ve spolupráci s českými univerzitami.

Ve věznicích tato platforma funguje i bez přístupu k internetu – obsah všech kurzů byl umístěn do vnitřní sítě Vězeňské služby, díky čemuž se k němu dá připojit mimo jiné z počítačů vězeňských počítačových učeben. Pro pilotní testování byly vybrány dvě věznice, a to věznice Světlá nad Sázavou a ve vazební věznice a ústav pro výkon zabezpečovací detence Brno.

Hlavní složkou nabízených kurzů jsou videopřednášky odborníků z univerzit, které jsou ale doplněné i o další studijní materiály. Každý z bloků kurzu je zakončen testem, přičemž v případě jejich úspěšného složení budou vězňům vystaveny certifikáty. Cílem je poskytnout vězňům možnost využít čas, který v odnětí svobody tráví, k vlastnímu rozvoji.

John A. Gealfow, prezident Nugis Finem, uvádí: „Chceme, aby vězni při skončení výkonu trestu nespadli do stejných podmínek, které je k páchání trestné činnosti vedly – a vzdělávání bereme jako nejlepší cestu, jak tomu zabránit.“

Pilotní testování bude probíhat několik měsíců. Pokud se projekt osvědčí, zvažuje se rozšíření do dalších věznic.