Českých prodejců na eBay je již 7500. Během pandemie jejich počet vzrostl o více než čtvrtinu

Prostřednictvím společnosti eBay, jedné z nejznámějších online prodejních síní na světě, nabízí své zboží 7 500 obchodníků z České republiky. Ti k prodeji aktuálně vystavují přes 460 000 výrobků. Počet zalistovaných položek se meziročně zvýšil o 16 %, počet českých prodejců pak o 28 %. Loni čeští obchodníci prodali přes eBay milion kusů výrobků zákazníkům po celém světě. Češi naopak na platformě nakoupili více než 2,7 milionu výrobků. Společnost nyní dále upevňuje svou pozici v České republice. V rámci těchto snah představila program na podporu českých firem Business Scaling Program.

Každých 31 sekund prodá český obchodník na eBay jeden výrobek. V loňském roce tak do světa odeslali celkem milion výrobků z kategorií domov & zahrada, sběratelské předměty, podnikání & průmysl, automobilové součástky, elektronika či móda. Nejvíce rostly v roce 2020 kategorie podnikání & průmysl, a to o rekordních 460 %, a domov & zahrada, jež se navýšila o 224 %. Zboží českých prodejců nejčastěji mířilo do Německa, Spojených států amerických a Spojeného království. K vývozně nejpopulárnějšímu zboží patřily v loňském roce videohry (10 000 ks), karburátory (9 000 ks) a sběratelské známky (8 000 ks).

Češi na eBay nakoupili více než 2,7 milionu položek. Nejčastěji vybírali elektroniku, sběratelské předměty, módu, nářadí pro dům a zahradu, průmyslové produkty i různé součástky. Na Slovensku se podobně jako v Česku těšily oblibě zejména kategorie automobilové součástky, elektronika, móda, sběratelské předměty a taktéž domov & zahrada nebo podnikání & průmysl, stejně tak lifestylové produkty.

Češi v pandemii propadli novým koníčkům, sbírali basketbalové karty i modely vlaků

Preference zákazníků výrazně proměnila pandemie. Češi se věnovali zvelebování svých domovů a také vylepšování aut. Mezi výrobky, o které měli Češi loni největší zájem, patří osobní ochranné prostředky, jež oproti předloňskému roku rostly o rekordních 948  %, dále nástroje a součástky pro auta (růst o 159 %), domácí klimatizace a topení (o 78 %) a polštáře (o 53 %). 

I Češi situaci přizpůsobili své záliby. Největší zájem měli o basketbalové karty, jejichž obliba byla o 159 % vyšší oproti předešlému roku. Zajímali se také o sběratelské modely (růst o 105 %) a modely vlaků (o 77 %). Dále nakupovali programy na tvorbu audia a videa, ty rostly o 48 %, nebo umělecké známky, jež se zvýšily o 44 %.

“Česká republika je ve středoevropském regionu rychle rostoucím trhem, který je pro nás prioritní. Jak místní prodejci, tak kupující jsou velmi aktivní. Abychom uvedli příklad, tak počet místních podnikatelů prodávajících na eBay vzrostl v meziročním srovnání o úžasných 28 %. Pro kontext je třeba uvést, že sousední Slovensko zaznamenalo růst o pouhých 12 %. Jedním z hlavních faktorů, který přispěl k růstu, jsou restrikce související s pandemií, které donutily malé a střední podniky přejít do online prostředí a expandovat na nové trhy. Nové české exportéry na eBay chceme podporovat a chceme, aby plně využili potenciálu díky našemu speciálnímu růstovému programu, který představíme na našem druhém webináři, který se uskuteční 10. června,” dodává Ilya Kretov, generální ředitel eBay pro globálně rozvíjející se trhy.

eBay podporuje české obchodníky a uvádí již druhý webinář v České republice

Společnost v současné době operuje na více než 190 trzích světa, čítá více než 187 milionů kupujících a více než 20 milionů prodejců. Za první čtvrtletí tohoto roku eBay globálně utržila 3 miliardy dolarů, hrubý objem zboží (GMV) činil 27,5 miliardy dolarů. Firma posiluje svou přítomnost v Evropě a díky rostoucímu potenciálu českého trhu připravila v České republice pro zdejší obchodníky webinář, který se bude konat 10. června 2021 v 9:00. Vystoupí na něm například Marek Bušek, Business Development Manager pro střední a východní Evropu v logistické společnosti DPD. Účastníkům budou v první řadě představeny příležitosti, které eBay nabízí pro globální růst podnikání, a následně se budou moci přihlásit do jejího bezplatného programu pro firemní růst. Odborníci eBay jim v jeho rámci poskytnou osobní odborné poradenství při zahájení obchodní aktivity na platformě a podělí se s nimi o tipy, jak zboží úspěšně prodávat. Účastníci webináře se mohou zaregistrovat na tomto odkazu.

O společnosti eBay

eBay Inc. je přední globální online aukční síň, jež spojuje miliony zákazníků a prodejců z celého světa. Naším cílem je poskytovat ekonomické příležitosti jednotlivcům, podnikatelům, podnikům a organizacím všech velikostí. Tržiště ebay.com, jeho lokalizované verze i mobilní aplikace eBay patří mezi nejvýznamnější a nejoblíbenější tržiště na světě a nabízí hodnotné příležitosti a unikátní možnost výběru.