Námořní pěchota Spojených států předvedla první let stroje AH-1Z Viper s integrovaným datovým systémem Link-16

Společnosti Bell a Northrop Grumman do vrtulníků Viper úspěšně integrovaly nový systém pro datové spojení

PATUXENT RIVER, Md. (7.června 2021) – Během letových zkoušek Námořní pěchota Spojených států amerických (USMC) úspěšně předvedla obousměrné spojení mezi vrtulníkem AH-1Z Viper a pozemní stanicí s využitím nového hardwaru a softwaru Link-16. Bell Textron Inc., dceřiná společnost Textron Inc. (NYSE: TXT), vyrábí vrtulník AH-1Z Viper a společnost Northrop Grumman Corporation (NYSE: NOC) vyvinula systém Link-16. Taktická datová spojovací síť Link-16 tvoří nedílnou součást plánovaného vylepšení strojů H-1, která mají zajistit, aby si platforma H-1 udržela technologický náskok a bojové schopnosti po celou dobu své životnosti. 

„Za společnost Bell nás mimořádně těší, že se o tuto novou taktickou schopnost vrtulníků H-1 můžeme podělit s Námořní pěchotou,“ řekl Mike Deslatte, viceprezident a programový ředitel Bell H-1. „Díky lepšímu propojení moderního bojiště se výrazně zvyšuje účinnost strojů H-1. Ty jsou výrazně lépe vybavené, aby mohly podpořit jednotky námořní pěchoty operující na zemi.“

Pomocí digitální palubní architektury umožňuje Link-16 strojům AH-1Z, které jsou na rozdíl od jiných vrtulníků vybaveny plně integrovanou protivzdušnou obranou, včetně řízených střel krátkého dosahu AIM-9 Sidewinder, rychle získat a sdílet informace ze senzorů s ostatními zbraňovými systémy. Operační systém Link-16 společnosti Northrop Grumman zahrnuje novou digitální pohyblivou mapu, novou bezpečnostní architekturu a datové kanály Link-16 a Advanced Networking Wideband Waveform (ANW2). 

„Systém Link-16 od Northrop Grumman výrazně podpoří naši námořní pěchotu dnes i v budoucnu, a to díky kritické technologii, která usnadňuje koordinaci, spolupráci a interoperabilitu. Rovněž možnosti zobrazovat a integrovat data Link-16 se systémem H-1 dává pilotům AH-1Z větší situační povědomí a zvýšenou schopnost přežít,“ řekl James Conroy, viceprezident pro navigaci, zaměřování a přežití společnosti Northrop Grumman. „Tento zásadní milník je jasným důkazem toho, že se zaměřujeme na ‚rychlost zavedení do flotily‘. Toho se nám daří dosáhnout zejména díky rekordně krátké době mezi představením konceptu a uskutečněním prvního letu. Flexibilita a přizpůsobivost spolu s využitím moderních vývojových postupů nové generace jsou jedinými způsoby, jak inovovat a držet krok s měnícími se potřebami misí.“

Ve spolupráci na programu lehkých útočných vrtulníků H-1 pro námořní pěchotu Spojených států, (PMA-276) společnosti Bell a Northrop Grumman a členové týmu PMA-276 využili osvědčené komerční postupy modelového systémového inženýrství (Model Based Systems Engineering a Agile Development). Tato strategie fungovala jak ve fázi řešení koncepčních požadavků, tak při testování konstrukce za pouhých 12 měsíců. Skupina společnosti Northrop Grumman pro vedoucí technologickou integraci rychle navrhla a integrovala do platformy H-1 balíček pro misi Link-16, včetně moderního řešení digitálního mapování. Programový tým H-1 společnosti Bell zajistil veškerou potřebnou analýzu stroje a úpravy pro začlenění Link-16 do stávajících integrovaných systémů vrtulníků AH-1Z. Společně zúčastněné týmy nově definovaly, co znamená rychle sestavit a nasadit integrovaná řešení na stávajících provozovaných platformách za účelem zvýšení jejich bojeschopnost.

„Platforma H-1 má za sebou desítky let zkušeností na bojišti, vyvinuta byla pro boj v mnoha prostředích,“ řekl plukovník Vasilios Pappas, programový manažer PMA-276. „Integrace systému Link-16 je v souladu se schopností této platformy přizpůsobovat se neustále se měnícím hrozbám a plnit potřeby současných i budoucích misí.“  

Námořní pěchota Spojených států plánuje zkušební lety vrtulníků AH-1Z po celé léto. Po nich budou následovat letové zkoušky systému Link-16 na letounu UH-1Y Venom. Předpokládaná počáteční integrace operačního systému Link-16 do letky strojů AH-1Z proběhne v roce 2022.

###

O společnosti BELL

Myslíme nad rámec toho, co děláme. Již více než 85 let měníme představy o zážitku z letu – a o tom, kam nás může zavést. Jsme průkopníci. Jako první jsme překonali zvukovou bariéru a certifikovali komerční vrtulník. Podíleli jsme se na první lunární misi NASA a na trh jsme uvedli pokročilé systémy překlopných rotorů. Dnes definujeme budoucnost pokročilé letecké mobility. Jako stoprocentní dceřiná společnost společnosti Textron Inc. se sídlem ve Fort Worthu v Texasu máme strategické pobočky po celém světě. A protože téměř čtvrtina našich zaměstnanců prošla vojenskou službou, je pomoc armádě při plnění jejích úkolů naší vášní. Naše průlomové inovace přinášejí našim zákazníkům především výjimečné zážitky. Efektivně. Spolehlivě. A vždy s bezpečností na prvním místě.

O společnosti Northrop Grumman

Společnost Northrop Grumman řeší nejnáročnější problémy ve vesmíru, letectví, obraně a kyberprostoru, aby uspokojila stále se vyvíjející potřeby našich zákazníků po celém světě. Našich 97 000 zaměstnanců každý den definuje možné pomocí vědy, technologie a inženýrství k vytváření a poskytování pokročilých systémů, produktů a služeb.

O společnosti TEXTRON INC.

Textron Inc. je multioborová společnost, která využívá svou globální síť leteckých, obranných, průmyslových a finančních podniků k tomu, aby zákazníkům poskytovala inovativní řešení a služby. Textron je známý po celém světě díky svým silným značkám, jako jsou Bell, Cessna, Beechcraft, Hawker, Jacobsen, Kautex, Lycoming, E-Z-GO, Arctic Cat, Textron Systems a TRU Simulation + Training. Další informace naleznete na adrese: http://www.textron.com.

Některá prohlášení v této tiskové zprávě mohou promítat výnosy nebo popisovat strategie, cíle, výhled nebo jiné nehistorické záležitosti; Tato výhledová prohlášení hovoří pouze k datu jejich vydání a nepřijímáme žádnou povinnost je aktualizovat. Tato prohlášení podléhají známým i neznámým rizikům, nejistotám a dalším faktorům, které mohou způsobit, že se naše skutečné výsledky budou podstatně lišit od těch, které jsou vyjádřeny nebo implikovány takovými výhledovými prohlášeními, mimo jiné včetně změny priorit nebo omezení v USA. Vládní rozpočet na obranu, včetně rozpočtů souvisejících s vojenskými operacemi v zahraničí; naše schopnost plnit očekávaný výkon a kontrolovat náklady na základě smluv s USA Vláda; Spojené státy. Schopnost vlády jednostranně upravit nebo ukončit s námi smlouvy s USA Pro pohodlí vlády nebo pro naše neplnění, změnu příslušných postupů při zadávání zakázek a účetnictví nebo za určitých okolností zadržení plateb nebo pozastavení či vyloučení nás jako dodavatele, který je oprávněn přijímat budoucí zakázky; změny v prioritách financování zahraničních vojenských sil nebo rozpočtová omezení a stanovení nebo změny vládních nařízení nebo politik týkajících se vývozu a dovozu vojenských a komerčních produktů; a problémy s výkonem u klíčových dodavatelů, subdodavatelů nebo obchodních partnerů.