Polsko zavírá svou největší elektrárnu Belchatów a ruší plány na nový důl. V Turówě ale stejný postup odmítá

Praha/Varšava – 9. června 2021: Polská energetická společnost PGE, která provozuje kontroverzní důl Turów na česko-polské hranici, včera oznámila, že bude postupně uzavírat svou největší hnědouhelnou elektrárnu Belchatów o instalovaném výkonu 4440 MW. Zároveň bude utlumovat i těžbu uhlí v jejím okolí a zcela ruší plány na otevírku dolu Zloczów. Útlum uhelné energetiky má začít útlumem jednoho z místních dolů v roce 2026, samotná elektrárna se má postupně vypínat mezi lety 2030 a 2036. Důvodem je podle polské strany snaha zajistit si peníze na spravedlivou transformaci regionu z evropských fondů, v případě prodlužování těžby a provozu elektráren by na ni region nedosáhl. 

V případě dolu Turów chce však Polsko stále těžit až do roku 2044, přestože tyto plány zablokují možnost podpory z Fondu spravedlivé transformace. Těžba na dole je v současné době ilegální, protože o jejím zastavení rozhodl Soudní dvůr EU v předběžném opatření a Polsko těžbu odmítlo zastavit. Vláda na pondělním jednání rozhodla, že navrhne soudu sankce za nedodržení soudního rozhodnutí ve výši 5 milionů eur za den. Na včerejším jednání Výboru pro životní prostředí však zástupci ministerstev uvedli, že Polsku dají ještě tři týdny na vyjádření k návrhu sankcí. Během této doby budou vyjednávat dohodu, po níž hodlá vláda dohodu stáhnout. Greenpeace vyjednávání dohody a stažení žaloby kritizuje kvůli netransparentnímu procesu a kvůli tomu, že Česko zatím nepožaduje ani omezení ani zastavení těžby, přestože pouze ukončení rozšiřování těžby může zastavit ztrátu vody z českého území. 

Nikol Krejčová z Greenpeace říká:

“Je neuvěřitelné, jakým způsobem chce firma PGE obětovat celý region jenom proto, že důl má na polské straně hranic velkou podporu mezi místními a český odpor proti dolu ignoruje i přes mezinárodní kontroverzi, kterou tím způsobuje. Když se bude těžit až do roku 2044, příhraniční region přijde o možnost čerpat v stovky milionů eur na přechod od uhlí k moderní ekonomice a k obnovitelným zdrojům energie. Nyní je ten pravý čas žádat při jednáních Polsko o omezení a postupné ukončení těžby tak, aby mohla být v regionu co nejdříve provedena spravedlivá transformace.”