Pozor na podvodné doplňky pro Minecraft! Kradou hesla k účtům na sociálních sítích

10. června 2021 – Minecraft, který je považován za nejprodávanější online hru všech dob, přitahuje pozornost nadšených hráčů po celém světě, ale také podvodníků. Společnost Kaspersky před časem odhalila v obchodech s aplikacemi přes 20 škodlivých doplňků pro Minecraft, které lákaly na různá rozšíření funkcí. I když tyto nežádoucí aplikace byly již z oficiálních obchodů odstraněny, odborníci společnosti Kaspersky narazili na další, které oblíbenou hru zneužívají a dávají vydělávat podvodníkům.

Experti společnosti Kaspersky analyzovali různé aplikace, včetně těch, které jsou k dispozici ke stažení v obchodě Google Play a říká se jim tzv. modpacky (uživateli vytvořené balíčky s přídavnými herními prvky). Narazili přitom na některé škodlivé aplikace, jež stahovaly do napadeného zařízení adware nebo zjišťovaly přihlašovací údaje k sociálním sítím. 

Bezpečnostní analytici objevili především několik aplikací šířících adware, což je software, který uživatele bombarduje nevyžádanými reklamami a narušuje tak běžné používání jejich zařízení. Tyto aplikace přitom nemusí být ani otevřené, aby se reklamy na příkaz podvodníka zobrazovaly. Navíc mohou načítat další moduly, které umožňují skrytí jejich ikon, a také nečekaně otevírat prohlížeč, stránky aplikací v Google Play a zobrazovat videa na YouTube, což vše narušuje používání smartphonu. 

Mezi nově objevenými škodlivými doplňky jsou i dva podobné modpacky pouze se základní funkčností. Aplikace v této verzi také zobrazují reklamy přes celou obrazovku (i když nejsou spuštěné), ale nedovedou skrýt svoji ikonu nebo spustit prohlížeč, službu YouTube nebo Google Play. Jejich vývojáři využívají pro další zpeněžení funkci „nákup v aplikaci“.

Dokáže ukrást účet na Facebooku nebo TikToku

Existuje také několik dalších aplikací, které kradou účty na sociálních sítích. V jednom případě byla na Google Play dostupná falešná aplikace reklamní sítě a falešný klient používaný pro reklamu na platformě TikTok. Pokud uživatel zadal své přihlašovací údaje k Facebooku, došlo k odcizení jeho účtu. 

„Odstranění nežádoucích aplikací z oficiálních obchodů bohužel neznamená vždy definitivní vítězství nad tímto malwarem. Potvrdilo se nám, že vývojáři nahrávají do obchodu jeho nové upravené verze – pod jinými názvy a jinými vývojářskými účty. Proto důrazně doporučujeme nainstalovat spolehlivé bezpečnostní řešení, které zabrání stahování škodlivých programů. Včasná prevence vám pomůže vyhnout se potenciálním hrozbám a bez obav si užívat hry, které se vám zalíbí,“ nabádá Igor Golovin, bezpečnostní expert společnosti Kaspersky.

Pokud se chcete ochránit před škodlivými aplikacemi, zvažte následující doporučení společnosti Kaspersky:

  • Nestahujte modifikace z podezřelých stránek ani pirátský software. Útočníci jsou si dobře vědomi touhy lidí po všem, co je zdarma, a těží z toho prostřednictvím malwaru ukrytého v napadených aplikacích, cheatech a modech.
  • Při hraní nevypínejte antivirový program. Herní režim v zabezpečovacím řešení Kaspersky Security Cloud zabraňuje tomu, aby antivir během hry spotřebovával příliš mnoho systémových prostředků. Nemá žádný vliv na výkon ani snímkovou frekvenci, ale přesto se stará o bezpečnost zařízení.
  • Přeinstalováním prohlížeče nebo pokusy o změnu nastavení se malwaru nezbavíte. Nejprve musíte identifikovat škodlivou aplikaci. Úplný seznam aplikací lze v systému Android najít v Nastavení (obvykle Nastavení → Aplikace a oznámení → Zobrazit všechny aplikace). Odstraňte z tohoto seznamu škodlivou aplikaci a malware by měl zmizet.
  • Pořizujte si hry zodpovědně. Před stažením hry zkontrolujte pověst aplikace a distribučního účtu.

O společnosti Kaspersky

Kaspersky je globální společnost zaměřená na kybernetickou bezpečnost, která vznikla v roce 1997. Odborné znalosti společnosti Kaspersky v oblasti bezpečnostních hrozeb a zabezpečení se neustále transformují do inovativních bezpečnostních řešení a služeb na ochranu firem, kritické infrastruktury, vlád a dalších uživatelů po celém světě. Komplexní portfolio zabezpečení, jejž tato společnost nabízí, zahrnuje špičkovou ochranu koncových bodů a řadu specializovaných bezpečnostních řešení a služeb, jež pomáhají čelit sofistikovaným digitálním hrozbám, jakkoli se neustále proměňují. Technologie společnosti Kaspersky chrání víc než 400 milionů uživatelů a 240 000 firemním klientům přináší ochranu všeho, co je pro ně v digitální oblasti nejcennější. Další informace jsou k dispozici na www.kaspersky.com