Praha v sobotu vybere vítěze inovačního maratonu #NakopniPrahu 2

21. června 2021 – Praha – V sobotu 26. června se v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) sejdou finalisté druhého ročníku Pražského inovačního maratonu –#NakopniPrahu 2. Celkem 11 týmů zde před odbornou porotou odprezentuje své návrhy, jak s pomocí technologií nebo inovací zlepšit život Pražanů. Tři vítězná řešení získají finanční odměnu v celkové výši 100 000 Kč a vítěz navíc i podporu s realizací nápadu. Vyhlášení bude možné sledovat online od 10:00 na www.nakopniprahu.cz

Pražský inovační maraton #NakopniPrahu 2 odstartoval v prosinci minulého roku primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib. Cílem soutěže v tzv. „urban hackingu“ je vymyslet a do detailu rozpracovat návrh, jak v několika konkrétních oblastech zlepšit život Pražanů. Pro druhý ročník Praha vypsala tyto výzvy: zdraví; životní prostředí; energetika; bezpečnost a doprava; komunity; udržitelný turismus a kultura; vzdělávání a školství; data. Celkem se soutěže účastnilo 55 týmů, z nichž se 25 zúčastnilo v dubnu semifinále, kde prezentovali své projekty. 11 finalistů získalo finanční příspěvek, aby mohli své nápady dotáhnout a připravit funkční prototyp řešení. 

Jedenáct finalistů se sejde v sobotu 26. června v Centru architektury a městského plánování CAMP, aby odborné porotě odprezentovali své projekty. Týmy, které postoupily do finále #NakopniPrahu 2, jsou

 1. Tým Collboard s projektem Collboard.com, neboli virtuální tabule pro školy. Aplikace je určena k online výuce a také hybridnímu vyučování, kdy se třída rozdělí na víc částí, ať už ve škole nebo doma. 
 2. Tým Lostik s projektem Chytrá klíčenka, která obsahuje čip s unikátním ID, napojeným na různé databáze, jež lze využít rozličnými způsoby. Např. pokud někdo nalezne klíče na ulici, donese je na místní úřad mezi ztráty a nálezy. Zde přiloží klíčenku Lostik ke čtečce. Následně se automaticky odešle informace majiteli klíčů, že se jeho klíče našly, a také kde si je může vyzvednout.
 3. Tým Aignos s projektem, který mladým lidem pomůže zorientovat se v problematice umělé inteligence. Ukáže principy jejího fungování a představí, jak ji mohou sami aktivně využívat. 
 4. Tým Studenti PRO lékaře s projektem Medici PRO očkování. Ten si klade za cíl podpořit lékaře v boji s klesající proočkovaností, která je velkou hrozbou pro veřejné zdraví, a propojit poznatky z medicíny a komunikačních studií.
 5. Tým Metacity s projektem, který si klade za cíl zjednodušit komunikaci mezi občany, developery, neziskovými organizacemi, městskými institucemi a dalšími zájmovými skupinami podílejícími se na rozvoji a plánování města skrze vizualizaci dat.
 6. Tým Paioneers s projektem Praha energeticky soběstačná, který řeší produkci a ukládání elektřiny v místě spotřeby v Praze. 
 7. Tým Spolu Byznys a NGO s projektem Rosteme společně pro Prahu, který vytvořil seznamku s přesahem. Aplikace si klade za cíl propojovat pražské firmy deklarující zájem o společensky prospěšné projekty s NGO, které umějí měřit společenský dopad svých činností a komunikovat jej.
 8. Tým Příroda v Praze s projektem soul roots, který se zaměřuje na zlepšení duševního zdraví člověka skrze trávení času v přírodě doprovázeného cvičeními, což vede k osobnímu růstu. 
 9. Tým tvemesto.cz s projektem Sousedská síť, který zprostředkovává lidem interakci s jejich okolím v informační, komunikační i sociální rovině. Vedle toho nabízí řadu praktických nástrojů k řešení situací v každodenním životě. 
 10. Tým Intermodálisti s projektem TAXI Lítačka, přepravní služby kombinující rychlost páteřní MHD ve středu města a komfort TAXI mimo centrum. 
 11. Tým Tnght s projektem, který si klade za cíl provést každého uživatele nočním životem v Praze od A do Z. Turisté i místní budou mít v digitální podobě přehled o všech místech, kde se nesmí pít alkohol, a dostanou upozornění na začátek nočního klidu.

Finále Pražského inovačního maratonu, kde finalisté během 5 minut odprezentují své projekty, proběhne v sobotu 26. června od 10:00 v Centru architektury a městského plánování. Vyhlášení výsledků proběhne za účasti primátora hl. m. Prahy Zdeňka Hřiba ve stejný den v 15:30. Celou akci budete moci sledovat živě na www.nakopniprahu.cz

O projektu #NakopniPrahu

Pražský inovační maraton 2021 alias #NakopniPrahu 2 je veřejná soutěž pro týmy inovátorů, jejichž úkolem je vymyslet a v detailu rozpracovat návrh řešení vybraných osmi výzev pro zlepšení života v Praze. Maraton byl zahájen v polovině prosince 2020 a vyhlášení vítězných projektů určených k realizaci se uskuteční v červnu 2021. Pořadatelé maratonu jsou Magistrát hlavního města Prahy a Operátor ICT a. s., kteří organizací pověřili společnost Insane Business Ideas s.r.o. Více informací najdete na http://www.nakopniprahu.cz

Velké díky také patří také všem partnerům akce, kteří pomáhali účastníkům s přípravou jejich projektů nebo se zapojili do hodnocení odevzdaných projektů. Partnery akce jsou Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, Prague City Tourism, Technologie Hlavního města Prahy, Pražské vodovody a kanalizace, Pražský inovační institut, Inovační laboratoř, ŠKODA AUTO DigiLab, Vysoká škola ekonomická Praha, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, IKEM, Golemio, StartupBox, Prg.ai, Knihovna věcí, H40 a PointONE.