Pandemie přiměla české podnikatele více přemýšlet nad platební morálkou a cash flow

Šest z deseti evropských firem snížilo riziko opožděných plateb

Praha, 29. června 2021

České firmy patří k těm, které se nejméně obávají dopadů hospodářského poklesu. Přesto však drtivá většina (85 %) tuzemských podniků uvádí, že je pro ně prioritou na rok 2021 posílení likvidity a cash flow. Pandemie Covid-19 donutila podnikatele více přemýšlet nad důležitostí dodržování termínů splatností faktur. Situace motivovala ke zmírňování rizik opožděných plateb šest z deseti evropských firem. Údaje vyplývají ze zprávy společnosti Intrum Czech sestavené na základě údajů od 11 187 společností z 29 evropských zemí se zaměřením na platební rizika na národní úrovni.

Více než třetina českých podniků uvádí, že Covid-19 měl na jejich tržby a cash flow menší dopad, než očekávali v prvních měsících krize. I přesto 60 % z nich přetransformovala způsob řízení rizika opožděných plateb. „Covid-19 zvýšil naše povědomí o dopadu opožděných plateb na malé podniky. To, že se většina firem rozhodla zaujmout aktivnější přístup k likviditě, je jistě jedním z pozitivních důsledků a do budoucna bude mít velký vliv na platební morálku mnoha evropských společností,“ uvádí výkonný ředitel Intrum Czech Karol Jurák.

Významnou roli hrála digitalizace a zrychlování procesů

Vysoký důraz na digitalizaci a zrychlování procesů byl samozřejmě nedílnou součástí změn, které čeští podnikatelé zaváděli. Ukázalo se, že pandemie motivovala firmy k mnoha technologickým proměnám napříč rozličnými hospodářskými sektory, a to nejen v průmyslu a službách, ale i ve veřejném sektoru. U nás se v tomto směru posunulo 40 % firem, což je nad evropským průměrem 33 %.

Obavy z rizika celoevropské recese mají Češi nižší

HDP České republiky klesl v prvním kvartálu letošního roku mezičtvrtletně jen o 0,3 %. České firmy zároveň v porovnání s dalšími sledovanými zeměmi pociťují poměrně nízké obavy (36 %) z rizika celoevropské recese a jejího dopadu na platby zákazníků. Nejvíce se jejích negativních důsledků na danou společnost obávají podnikatelé zabývající se oborem farmacie, lékařství a biotechnologie či pohostinství a volného času. „Na základě výsledků naší ankety není pochyb o tom, že návrat k normálnímu stavu napříč různými obory může být pro spoustu firem ještě poměrně trnitou cestou,“ doplňuje Karol Jurák. Přibližně polovina vedoucích pracovníků v celé Evropě, která vnímala pokles svých zisků, předpokládá, že návrat do normálu může trvat až do roku 2022 nebo 2023.

O Intrum

Společnost Intrum je evropským lídrem, který poskytuje služby v oblasti správy pohledávek a nabízí komplexní služby včetně odkupu pohledávek určené k měřitelnému zlepšení cashflow klientů a jejich dlouhodobé ziskovosti. Založena byla roku 1923. V roce 2017 se Intrum Justitia spojila se společností Lindorff a dnes má společný podnik zhruba 9000 zaměstnanců na 24 trzích. Podniká pod jménem Intrum. Její konsolidované příjmy činily v roce 2018 13.4 miliardy švédských korun. Intrum Justitia AB je od roku 2002 kótovaná na burze Nasdaq OMX ve Stockholmu. Další informace naleznete na stránkách www.intrum.com