Volební systém Polys postavený na blockchainu nabízí nové možnosti hlasování při zachování nejvyšší bezpečnosti

1. července 2021 – V rámci programu na světovém mobilním kongresu MWC 2021 v Barceloně představil Kaspersky další vylepšení hlasovacího systému Polys, který je postavený na technologii blockchain. Kaspersky spolupracuje s vývojáři Polys díky jejich zapojení do Kaspersky Innovation Hub. Nová verze systému Polys nabízí bezpečný a snadný průběh voleb pro organizátory i voliče.

Během minulého roku se životy lidí přesunuly víceméně do online světa, a to včetně různých typů hlasování. Pro systém Polys to znamenalo trojnásobný počet relací než v předchozím období. Neměnná a decentralizovaná povaha blockchainu z něj dělá dokonalou technologii elektronického hlasování v oblastech s vysokými nároky na bezpečnost. A s rostoucí popularitou voleb podporovaných blockchainem se objevila potřeba nových volebních metod.

S ohledem na zpětnou vazbu od zákazníků přidal Polys následující typy hlasování, které jsou k dispozici ihned po vybalení:

  • Tajné hlasování

Organizátoři mohou nastavit hlasování o různých záležitostech v rámci zasedání pomocí jediného anonymního dotazníku. Tato metoda vede k úspoře času a podporuje rychlý průběh voleb na akcích typu výroční valná hromada, schůze správní nebo akademické rady. Tento nový typ hlasování umožňuje navíc různé typy odpovědí od jednoduchého výběru po bodový systém s více možnostmi (kde volič přiřazuje body k dostupným možnostem). A to vše při absolutním zachování anonymity.

  • Veřejné hlasování

Tajné hlasování je nastavené tak, že jsou data šifrována a anonymizována. Organizátor má ale také možnost veřejného hlasování, kdy jsou hlasy přiřazovány jednotlivým voličům nebo hlasujícím. 

Polys představil i nové nástroje pro management hlasovacího procesu:

  • Zjednodušené vyúčtování a poskytování licencí

Hlasování do 5 000 účastníků je nyní možné organizovat bez osobního zapojení týmu Polys, což zrychluje proces správy účtů. Nový licenční mechanismus je také implementován ve formě chytré smlouvy: po aktivaci licence jsou všechny parametry zaznamenány do blockchainu. Kromě standardních balíčků je možné na přání zákazníka vytvořit speciální licenci, pokud aktuální možnosti nesplňují jejich požadavky.

  • Dohled nad probíhajícími aktivitami

Organizátor hlasování může sledovat, kdo otevřel odkaz z e-mailu nebo SMS zprávy, aby získal hlasovací lístek. Seznam těchto účastníků se zobrazuje ve vyhrazené tabulce v panelu organizátora ve fázi „probíhá hlasování“. Abychom zajistili anonymitu voličů a zabránili manipulaci, systém neumožňuje zjistit, kdo už hlasování dokončil.

  • Úpravy seznamů hlasujících

Hlasující mohou být nahráni do Polys systému, kde je možné potom pokračovat v další editaci – přidávat, mazat a upravovat konkrétní osoby.

  • Archivace proběhlých akcí

Všechny vyplněné ankety lze nyní archivovat a zobrazit ve speciální oblasti panelu Organizátor. Protože Polys běží na blockchainu, nelze ze systému nic odstranit. 

Alexander Sazonov, ředitel Polys, k aktuálnímu vylepšení říká:

„Reagujeme na všechny návrhy od našich klientů a snažíme se rychle implementovat ty nejžádanější funkce. Přechod na online změnil i potřeby organizátorů hlasování tak, že standardní hlasovací lístky už nejsou vždy vyhovující. Zjistili jsme, že někteří naši zákazníci mají tendenci otevírat více hlasování současně. Aktualizovali jsme naši platformu o tyto nové metody a funkce, aby naši klienti nemuseli volit mezi zabezpečením a uživatelskou přívětivostí.“

Více informací o hlasovacím systému Polys je dostupných na tomto odkaze.

O společnosti Kaspersky
Kaspersky je globální společnost zaměřená na kybernetickou bezpečnost, která vznikla v roce 1997. Odborné znalosti společnosti Kaspersky v oblasti bezpečnostních hrozeb a zabezpečení se neustále transformují do inovativních bezpečnostních řešení a služeb na ochranu firem, kritické infrastruktury, vlád a dalších uživatelů po celém světě. Komplexní portfolio zabezpečení, jejž tato společnost nabízí, zahrnuje špičkovou ochranu koncových bodů a řadu specializovaných bezpečnostních řešení a služeb, jež pomáhají čelit sofistikovaným digitálním hrozbám, jakkoli se neustále proměňují. Technologie společnosti Kaspersky chrání víc než 400 milionů uživatelů a 240 000 firemním klientům přináší ochranu všeho, co je pro ně v digitální oblasti nejcennější. Další informace jsou k dispozici na www.kaspersky.com.