Řetězec BILLA zavádí celopapírové sáčky na pečivo

  • Jednorázové celopapírové sáčky na pečivo zavádí BILLA s cílem snazší recyklace do všech prodejen 
  • Průhled sáčků je nově vyráběný z celulózy, po použití se tedy nemusí třídit zvlášť, ale lze jej celý vhodit k recyklaci do modrého kontejneru na papír 
  • Zavedením celopapírového sáčku na pečivo BILLA ušetří přes 18 tun plastu ročně 

Společnost BILLA pokračuje v realizaci aktivit Plánu B. Nejnovějším krokem je výměna dosavadních jednorázových papírových sáčků na pečivo s plastovou perforací za šetrnější celopapírovou verzi. Nové sáčky jsou 100% recyklovatelné, s minimálním podílem 50 % recyklátu a vyráběné v České republice. Tímto krokem společnost BILLA ušetří ročně dalších více než 18 tun plastu.

Průhledové okno nového celopapírového sáčku je vyrobeno z celulózy, která je poměrně snadno rozložitelná a kompostovatelná. Díky své odbouratenosti se rozkládá rychle a neznečisťuje tak světové ekosystémy. Navíc je voděodolná, pevná, odolná vůči vysokým teplotám, chuťově neutrální, zdravotně nezávadná a certifikovaná k použití v potravinářství. 

Udržitelný původ celopapírových sáčků na pečivo dokládá také certifikace FSC, neboli znak šetrného lesního hospodářství. Sáčky BILLA se vyrábí v Čechách na Šumpersku, uhlíková stopa je tak minimální. Tímto krokem společnost BILLA ročně ušetří více než 18 tun plastu, které se musely v minulosti vynakládat na výrobu sáčků s plastovou perforací a končily ve valné většině případů ve spalovnách nebo na skládkách, kde znečišťovaly životní prostředí a rozkládaly se dalších 20 let. 

„Zavedením celopapírových  sáčků na pečivo snižujeme množství plastu používaného při výrobě obalových a odnosných materiálů a zároveň usnadňujeme našim zákazníkům i samotné třídění. Kombinované materiály jsou vždy problematičtější. Přijde-li ekologicky smýšlející zákazník do styku s tímto typem obalu, je nejjednodušší zjistit, zda jsou dvě či více druhů materiálů od sebe ručně oddělitelných. U stávajících sáčků na pečivo je při troše snahy fólie od papírového těla oddělitelná, ale takovou práci si s roztříděním obalu dá pouze minimum zákazníků. Proto jsme se rozhodli tento krok přeskočit a nově tak mohou zákazníci naše nové sáčky na pečivo vhodit bez obav do kontejneru na papír, jelikož průhledové okno je vyrobeno z celulózy. Sáček nově také obsahuje 50 % recyklovaného papíru a má udržitelnou certifikaci o odpovědném lesním hospodářství, ze kterého pochází materiál na jeho výrobu,“ uvádí Ivan Holub, koordinátor udržitelného rozvoje BILLA ČR.

Testovacím provozem procházely nové sáčky na některých prodejnách už během června. Ve všech prodejnách jsou k dispozici od začátku července. Zákazníci budou mít na výběr ze tří velikostí včetně verze na bagetu. 

E-mail: d.bratankova@billa.cz

BILLA ČR je součástí skupiny REWE International AG. Na českém trhu působí od roku 1991. S obratem ve výši 36,5 mld. Kč (2020), s 241 prodejnami a více než 6 500 zaměstnanci je BILLA lídrem na trhu supermarketů. Na průměrné prodejní ploše 900 m2 nabízí široký výběr produktů známých i privátních značek. Velký důraz je kladen na čerstvý sortiment, jako jsou lahůdky, pečivo, ovoce a zelenina, mléčné produkty, maso a chlazené produkty. 

Společnost BILLA se soustředí na podporu českých producentů, proto české potraviny tvoří již 72 % jejího celkového obratu. České potraviny jsou také součástí privátních značek řetězce BILLA – Vocílka, Česká farma, BILLA BIO, BILLA, BILLA Premium, BILLA Easy, BILLA BON VIA, Today, Clever, Vives, ZOO ROYAL nebo Milora. Úspěch privátních značek BILLA potvrzují i ocenění v soutěži Volba spotřebitelů 2021, ve které se na 1. místě umístilo hned 9 produktů z 3 produktových řad společnosti BILLA. Privátní značka masa a masných produktů získala nedávno také ocenění Nejdůvěryhodnější značka 2020 a titul Czech Superbrands 2021 v kategorii masa a masných produktů. 

REWE International AG je lídrem na rakouském trhu v oblasti prodeje potravinového a drogistického zboží a jedním z největších zaměstnavatelů v Rakousku. Ve 3 694 prodejnách v Evropě zaměstnává téměř 80 000 pracovníků. 

REWE International AG je součástí německé REWE Group, která působí ve 13 zemích Evropy a patří k nejvýznamnějším evropským maloobchodním skupinám a prodejcům rodinných dovolených. 

REWE International AG se sídlem v rakouském Wiener Neudorf provozuje obchodní společnosti BILLA, MERKUR, PENNY, BIPA a ADEG a řadu vlastních produktových značek. V segmentu supermarketů má prodejny v 7 zemích střední a východní Evropy. Více informací na: http://www.billa.cz