NVIDIA na SIGGRAPH: Novinky v Omniverse a 3D modely pomocí AI

Budoucnost 3D grafiky je k vidění na virtuální konferenci SIGGRAPH. Na letošním ročníku společnost NVIDIA opět představuje exkluzivní výhody, které prostřednictvím platformy Studio a technologie NVIDIA RTX přináší tvůrcům obsahu.

První na řadě je NVIDIA Omniverse, která umožňuje kooperaci napříč podporovanými nástroji. Platforma Omniverse se dále rozšiřuje o podporu formátu Blender USD, nového pluginu Adobe Substance 3D a rozšíření GANverse3D pro snadnější 3D modelování s využitím AI.

Omniverse je v současné době v otevřené beta verzi zdarma pro uživatele GPU NVIDIA RTX a GeForce RTX.

Uveden také byl nový model GPU NVIDIA RTX A2000 a k dispozici jsou srpnové Studio ovladače.

Blender 3.0 podporován v Omniverse

Společnost NVIDIA oznámila, že Blender, přední světová open-source 3D aplikace, bude ve verzi Blender 3.0 obsahovat podporu pro Universal Scene Description (USD) společnosti Pixar.

Open-source 3D souborový framework poskytuje softwarovým partnerům a umělcům několik způsobů, jak Omniverse využívat, ať už jde o samotnou práci s USD, sestavení pluginu, Connectoru, rozšíření nebo aplikace.

Společnost NVIDIA také představila experimentální větev Blender alpha 3.0 USD, která obsahuje pokročilejší podporu USD a materiálů. Brzy bude dostupná uživatelům Blenderu po celém světě.

Společnosti NVIDIA spolupracuje také s Adobe na novém pluginu Substance 3D, který umožní podporu materiálů ze Substance v aplikaci Omniverse.

Díky tomu lze materiály vytvořené v Adobe Substance 3D nebo importované z knihovny Substance 3D Asset Library upravovat přímo v Omniverse. 3D umělci ušetří čas při provádění změn, protože nebudou muset exportovat a znovu nahrávat materiály z aplikací Substance 3D Designer a Substance 3D Sampler.

3D modely pomocí AI

Vychází také nové rozšíření GANverse3D – Image2Car, které usnadňuje 3D modelování pomocí umělé inteligence. Je to první z kolekce rozšíření, která budou tvořit Omniverse AI Toy Box.

GANverse3D byl postaven na generativní adverzní síti vytrénované na 2D fotografiích, která syntetizuje několik pohledů na tisíce objektů a předpovídá 3D geometrii, texturu a značky segmentace dílů. Tento proces dokázal z jediné fotografie automobilu vytvořit 3D model auta, který může jezdit po virtuální scéně, doplněný realistickými světlomety, blinkry a koly.

Rozšíření AI Toy Box umožňuje začínajícím 3D umělcům snadno vytvářet scény a zkušeným umělcům přinášet nová vylepšení do pracovních postupů s více aplikacemi.

NVIDIA RTX A2000

NVIDIA RTX A2000 se připojuje k řadě RTX jako nejvýkonnější nízkoprofilový dvouslotový grafický procesor pro 3D tvůrce. Nová desktopová GPU nabízí nejnovější RTX technologie architektury NVIDIA Ampere včetně:

·         RT jádra 2. generace pro ray tracing v reálném čase s až pětinásobným výkonem oproti minulé generaci RTX.

·         Tensor jádra 3. generace pro akceleraci funkcí pomocí AI.

·         2x PCIe 4. generace urychlující tok dat do a z GPU společně s až 6 GB GPU ECC paměti pro vykreslování a export velkých souborů.

Systémy založené na RTX A2000 budou k dispozici od října.

NVIDIA RTX A2000 má také notebookovou variantu. Dostupná je již nyní v noteboocích s certifikací Studio, konkrétně modelu Lenovo ThinkPad P17 Gen 2. Jde o energeticky nejúspornější profesionální notebookovou RTX GPU umožňující její využití v tenkých a lehkých zařízeních.

Srpnové Studio ovladače s podporou nových kreativních aplikací

Nejnovější Studio ovladače přidávají a vylepšují podporu řady kreativních aplikací. Mezi zajímavé novinky patří:

Topaz Sharpen AI v3.2 nabízí vylepšení modelů umělé inteligence akcelerovaných pomocí Tensor jader a přidává 1,5násobné rozmazání pohybu a funkce Too Soft/Very Blurry s výrazným snížením nežádoucích artefaktů.

Capture One 21 v14.3.0 přidává nový nástroj Magic Brush, který ve zlomku sekundy vytvoří komplexní masky pro úpravy vrstev na základě obsahu snímku. Tento proces je hardwarově akcelerován a při použití GPU je až 3× rychlejší oproti CPU.

Nové Studio notebooky

  • Notebooky s certifikací Studio splňují náročné parametry, díky kterým jsou skvělými pomocníky ve zvládání kreativních úkolů.
  • Lenovo P1 Gen 4 je stylový a lehký, váží méně než 4 kg. Dodává se v mnoha konfiguracích, včetně grafických karet GeForce RTX 3070 a 3080 a notebookových grafických karet RTX A4000 a A5000.
  • Dell Precision 7760 je jejich nejtenčí, nejmenší a nejlehčí 17palcová mobilní pracovní stanice. S grafickou kartou až RTX A5000 a 16 GB videopaměti se skvěle hodí pro práci s masivními 3D modely nebo pracovní postupy s více aplikacemi.
  • Acer ConceptD 7 Ezel je vybaven patentovaným pantem Ezel s 15,6palcovým dotykovým 4K PANTONE displejem. K dispozici bude ještě tento měsíc a je také vybaven až grafickým procesorem GeForce RTX 3080 pro notebooky a 16 GB videopaměti.
  • Ještě letos se chystá na trh HP Zbook Studio G8. Je navržen pro náročnou práci ve 3D a v nejvyšší konfiguraci nabídne RTX A5000 nebo GeForce RTX 3080 pro notebooky.

Další modely nabízí NVIDIA Studio Shop. Pravidelné informování o novinkách nabízí NVIDIA Studio newsletter.