Jak zařídit kuchyni pro jednodušší život

Než s výběrem začnete, přemýšlejte, jaký je váš životní styl a jaké potřeby má vaše rodina. Nová kuchyně bude totiž součástí vašeho každodenního života nejméně v příštích deseti letech. Nepodceňte proto tři jednoduchá pravidla, která vás mohou ušetřit zbytečných dramat ve vašem novém srdci domova.

Kuchyně je centrem rodinného života – od přípravy ranní kávy a běžných i svátečních jídel, až po mytí špinavého nádobí, do kterého zapojujeme i své ratolesti. A i když se každý pokus o nové avantgardní jídlo nepovede, vše se počítá a je svým způsobem kořením našeho života. K plánování nové kuchyně je ale potřeba přistupovat rozumně a zodpovědně. Tři tipy odborníka přispějí k tomu, že vás každodenní pobyt v kuchyni bude bavit.

1. Správná velikost

Svoji novou kuchyni byste měli v první řadě přizpůsobit velikosti vašeho domu. „Pokud máte malý byt, vyberte si kuchyňský nábytek ve světlých barvách a kompaktní spotřebiče, které zastanou více funkcí. Třeba multifunkční trouba 3v1 nabídne funkce mikrovlnné i konvenční trouby,“ radí Jana Neuszerová, odbornice Gorenje. 

Pro ty z vás, jejichž dům nebo byt má prostor pro velkou kuchyni, doporučujeme kuchyňský ostrůvek. Je nejen praktický, ale nahrává i společně stráveným okamžikům, kdy se i ostatní zapojí do kuchyňských prací. Nebo dělají milou společnost. „Pro kuchyňský ostrůvek se výborně hodí varná deska s integrovaným odsavačem par,“ doplňuje Jana Neuszerová. 

Nepřehlédnutelnou dominantou velké kuchyně bude volně stojící dvoudveřová „americká“ chladnička nebo její užší verze  s mrazicími šuplíky, tzv. French Door.  Obě poskytují velkou úložnou kapacitu a spoustu vymožeností. 

2. Jednotný styl

Kuchyně by měla ctít stejný estetický styl, jako zbývající prostory ve vašem domě. Jednotný vzhled určitě oceníte jak vy, tak i vaši návštěvníci.

Pokud milujete moderní design a minimalismus, určitě neváhejte a kuchyň si v tomto stylu zařiďte. Charakteristikou moderních kuchyní jsou jemné barvy a spotřebiče v jednoduchém čistém stylu v nerezi nebo v kombinaci nerezu a černého či bílého skla bez zbytečných příkras.

Stále oblíbenější jsou i retro kuchyně s nádechem časů minulých, kterým můžeme vštípit trochu víc osobního stylu. Tento styl je založen na detailech, barevnosti a nápadném nábytku. 

Třeba se ale držíte zpátky, protože nechcete být zaseknutí v předchozím století. Ve skutečnosti se nemusíte vůbec bát. Je spousta způsobů, jak kombinovat retro styl s moderním komfortem. Dokonce i použití jediného výrazného prvku, jako je například ikonická retro chladnička Gorenje Volkswagen, přinese vaší kuchyni nádech retra.

Možná, že ale chcete doma mít to, co nemá každý, a přitom zůstat pevně nohama na zemi. Svoji kuchyni pak můžete vyšperkovat vyspělými a úspornými spotřebiči Gorenje by Ora Ïto od světově proslulého tvůrce.

3. Pro jednodušší život v kuchyni

Nepodceňte intuitivní a snadné ovládání. Nikdo nechce otevírat návod pokaždé, když chce upéct bábovku nebo si ohřát zbytky od oběda

„Skvělé jsou i adaptivní funkce spotřebičů Gorenje, které samy optimalizují chod podle vašich zvyklostí a situace. Například chladničky s funkcí AdaptTech si po několika dnech zapamatují vaše návyky a samy sníží teplotu ještě dřív, než otevřete dvířka. Trouby s funkcí AdaptBake si zapamatují obvykle používané nastavení,“ uvádí Jana Neuszerová a doplňuje: 

„Varné desky s funkcí AutoDetect samy rozpoznají polohu hrnce a aktivují správnou plotýnku. Odsavače s funkcí AdaptLight automaticky zapnou osvětlení, když začnete vařit. A automatické programy myček nádobí samy přizpůsobí mytí a sušení aktuální náplni.“

A ještě něco navíc: Jestli si právě pořizujete novou kuchyni, můžete hodně ušetřit. Platí totiž 30% sleva na značkové KUCHYNĚ Gorenje a ještě získáte  set varné desky a vestavné trouby Gorenje zdarma!  Více na cz.gorenje.com/akce.

Více informací: cz.gorenje.com