GFI Software: SMB firmy stále preferují spíše on-premise poštovní servery

5 hlavních překážek nasazení elektronické pošty v cloudovém prostředí

PRAHA, 22. září 2021 – Společnost GFI Software, dodavatel řešení pro bezpečnost a správu v podnikových sítích, uvedla, že v mnoha případech preferují organizace on-premise poštovní servery před cloudovými variantami. Přes všeobecný trend migrace směrem k poskytování IT formou služeb je zejména pro SMB firmy v řadě situací výhodnější varianta vlastní poštovní infrastruktury.

Ačkoliv jedním z hlavních hnacího motorů všeobecného přechodu na cloudové služby jsou efektivnější správa a náklady, v případě elektronické pošty to tak jednoznačné není. Zejména u menších společností například migrace na Microsoft 365 může být celkově finančně náročnější než vlastní řešení. A pokud se k tomu přidají komplikace během procesu migrace a případné provozní výpadky, s výsledkem přechodu na cloud pak tyto firmy mnohdy nejsou spokojeny.  

Jaké překážky stojí za volbou firemní pošty v on-premise nasazení:

  1. Vyšší celkové náklady – Průměrná cena mailboxu pro Microsoft 365 klesá s jejich celkovým počtem, což v případě SMB firem s několika schránkami není výhodné. Spolu s dalšími náklady mohou tak pravidelné poplatky brzy převýšit celkové náklady na vlastní systém. 
  2. Omezená kontrola nad infrastrukturou – Cloudová infrastruktura je z principu multitenantní, což poskytovateli neumožňuje z bezpečnostních důvodů dát klientovi plnou kontrolu nad prostředím, které sdílí s dalšími klienty. Ten tak nemůže konfigurovat poštu dle svých potřeb.
  3. Nepružné škálování – Pokud v rámci multitenantního prostředí jeden klient prudce zvýší svou mailovou aktivitu, na ostatní zbyde méně a nebudou moci zvýšit výkon, kdykoliv ho potřebují. 
  4. Problém s dodržením standardů – V cloudovém prostředí bývá problém s požadavky na uložení dat v dané zemi, přístup k logům událostí a splnění některých GDPR nařízení. 
  5. Obavy z migrace – Mnoho menších organizací má obavy z migrace do cloudu, jež může komplikovat nepodporovaný software, více převáděných domén, bezpečnostní problémy a dodatečné náklady na migrační nástroje.

„Menší či střední společnost s běžnou úrovní provozu elektronické pošty a optimálním nastavením výkonu a zabezpečení často vyhodnotí, že není třeba za každou cenu převádět svůj poštovní systém do cloudu,“ Zdeněk Bínek, zodpovědný za prodej řešení GFI Software v České republice a na Slovensku. “Jako každá technologie, tak i cloud má své výhody a nevýhody, a vždy budou organizace, pro které vlastní poštovní systém bude v dané situaci výhodnější než ty cloudové.“

V rámci svého licenčního programu GFI Unlimited nabízí GFI Software k pokrytí komplexních potřeb firemní elektronické pošty v on-premise nasazení oceňovaná řešení Kerio Connect, GFI MailEssentials a GFI Archiver. 

O GFI

Společnost GFI Software vyvíjí špičková IT řešení umožňující podnikům monitorovat, spravovat a chránit své sítě s minimálními potřebami administrace. GFI podporuje komunikační a bezpečnostní platformy u desítek tisíc svých zákazníků s využitím řešení pro zabezpečení sítí, webový monitoring, antispam, patch management, správu zranitelnosti, faxování a archivaci. GFI prodává své produkty prostřednictvím globální sítě tisíců prodejních partnerů. Společnost je držitelem řady ocenění a certifikátů včetně certifikátu Microsoft Gold ISV Partner. Více o GFI Software naleznete na http://www.gfi-software.cz nebo  http://www.gfi.com.

Označeno tagem