Kamionová doprava zboží dál roste a s ní i byznys jejího pojištění

Přestože se, zejména v Evropské unii, stále více hovoří o podpoře zelené dopravy a využití železnice k přepravě zboží, realita je jiná. Jak upozorňuje Dorota Waclawiková z makléřské skupiny SATUM CZECH, stále více roste kamionová doprava a z hlediska včasnosti doručení zboží do zemí Evropské unie volí firmy stále častěji kamionovou dopravu dokonce při přepravě zboží dokonce ze vzdálené Číny.

„Na první pohled to může působit paradoxně, ale realita je taková. Jednou z příčin je kapacita a problémy v námořní dopravě. Důvodů je ale víc. Dalším je, že kapacita železnic v Evropě je již naplněná, v některých zemích navíc dochází ke stávkám strojvůdců či zaměstnanců železnic a v neposlední řadě došlo k poškození části železničních koridorů tornádem,“ říká Dorota Waclawiková, senior makléř společnosti SATUM CZECH, jež se již dvanáct let specializuje na pojištění dopravy.

Hlavním problémem jsou ale bezesporu potíže v námořní dopravě. Letos na jaře byl kvůli nehodě obrovské kontejnerové lodi Ever Green na několik dní zablokován Suezský průplav, takže několik set lodí uvízlo ve frontě. Zácpa se pak kaskádovitě šířila do přístavních terminálů i do zbytku světového dopravního řetězce. Řadě společností po celém světě tím vznikly nemalé potíže a ukázaly na slabinu tohoto nejčastěji využívaného způsobu přepravy zboží.

„Ukázalo se, že v této situaci může být kamion při dopravě z Asie paradoxně nejlepším prostředkem, jak dopravit zboží relativně včas. Tím pádem se zvyšuje zájem o kamionovou přepravu a zároveň roste byznys pojištění kamionové dopravy, kterému se naše společnost věnuje již 24 let,“ doplňuje Dorota Waclawiková.

SATUM CZECH pro své klienty v oblasti pojištění kamionové dopravy poskytuje nejen cenové kalkulace a vlastní pojistné smlouvy. Podstatnou část práce představuje konzultace s klienty – dopravci. Firma řeší i agendu smluvních vztahů dopravců s jejich zákazníky. Velký důraz klade SATUM CZECH také na prevenci škod, proto pořádá odborné konference, semináře a kurzy pro zaměstnance svých klientů.

Klienty společnosti jsou největší dopravci v ČR a na Slovensku, případně i jejich zahraniční pobočky. Jde například CEE Logistics a.s., EWALS CARGO CARE spol. s r.o. či ČSAD LOGISTIK Ostrava a.s. SATUM CZECH spolupracuje se sdružením ČESMAD BOHEMIA či Českou společností pro dopravní právo, je aktivním členem Svazu spedice a logistiky. Mezi konkurenční výhody firmy patří též dlouholetá zkušenost a spolupráce se zahraničními pojistiteli.

O společnosti SATUM CZECH s.r.o.

Makléřská společnost SATUM CZECH působí na trhu od roku 1997. V roce 2021 překonala významný milník, objem zprostředkovaného pojistného dosáhl více než miliardy korun. Služby pro klienty zajišťuje zkušený tým čítající 120 zaměstnanců.