První certifikovaný rozhlasový přijímač s obrázky – České Radiokomunikace vydaly certifikaci DAB přijímači s podporou doprovodných obrázků

Praha, 15. října 2021 – České Radiokomunikace (CRA) udělily první certifikaci v rámci testování přijímačů pro digitální rozhlasové vysílání DAB+ přijímači, který má podporu doprovodných obrázků. Jde o malý přenosný přijímač Tesla DAB75, který se nyní může prokázat certifikátem „DAB+ ověřeno“. 

Přijímač disponuje barevným displejem a podporuje zobrazování doprovodných obrázků, tzv. Slideshow. Umožňuje tak zobrazit i doprovodné informace prostřednictvím textových a obrazových informací, například map, přehledu sportovních výsledků a podobně.

Digitalizaci rozhlasového vysílání zahájili CRA spolu s Českým rozhlasem pilotním vysíláním v roce 2013. V současné době pokrývá DAB+ síť Českého rozhlasu 95 % obyvatel ČR. V loňském roce CRA také zahájily provoz regionální DAB+ sítě pro komerční rádia. Informace o DAB+ vysílání a certifikovaných přijímačích lze nalézt www.dabovereno.cz.

Digitální rozhlasové vysílání umožňuje přenášet násobně více rozhlasových kanálů v lepší kvalitě než prostřednictvím analogových FM sítí. Vedle možnosti širší programové nabídky se pro posluchače zpřístupní i celá řada nových služeb, jako například elektronický programový průvodce, radiotext, slideshow nebo přenos webových stránek na displej rozhlasového přijímače.

Na trhu je v současné době již řada přijímačů, které mohou digitální rozhlasové vysílání přijímat. DAB+ přijímače jsou dnes již také součástí standardní výbavy téměř všech nových automobilů. Ne všechny prodávané přijímače však splňují parametry potřebné pro příjem českých rozhlasových stanic, které vysílají v DAB+ a pro přístup k přidaným službám, které digitální rozhlasové vysílání nabízí. 

Testování a certifikaci provádějí specialisté CRA. Předmětem testování je:

 • test správnosti dekódování zvuku
 • jazyková lokalizace českých znaků v DLS
  (Dynamic Label Service – doprovodné textové
    informace)
 • jazyková lokalizace menu přijímače
 • kontrola frekvenčního rozsahu (ladění)
 • podpora zobrazení názvu stanice DLS
 • podpora SLS (Slide Show)
 • test doplňkových datových služeb.

DAB+ přijímač, který úspěšně splní tato kritéria, získá známku
„DAB+ ověřeno“, která deklaruje, že přijímač skutečně podporuje správnou technologii.

Podrobnější informace k technologii DAB+, přechodu a ladění DAB+, certifikovaným přijímačům a k pokrytí sítěmi DAB+ naleznou posluchači na webové stránce www.dabovereno.cz.

České Radiokomunikace a.s. (CRA) jsou leaderem v poskytování digitální infrastruktury. Kromě vysílacích služeb se firma zaměřuje na propojování světa televize, rádia a internetu. Provozuje vlastní datová centra a svým zákazníkům poskytuje špičkový výpočetní výkon. CRA disponují vlastní optickou páteřní sítí a díky silné vysílací infrastruktuře mohou nabídnout zákazníkům i bezdrátové řešení, případně připojení blízkých lokalit pomocí optických vláken. 

Stáhněte si aplikaci CRA, vše o produktech, interaktivně na jednom místě: