Greenpeace předalo na polské ambasádě dopis pro ministryni klimatu, který upozorňuje na nesmyslnost těžby v Turówě

Praha – 5. listopadu 2021: Několik aktivistů a aktivistek Greenpeace dnes protestovalo před polskou ambasádou před zahájením jednání o dohodě, která má předcházet stažení české žaloby na důl Turów a umožnit zde další těžbu hnědého uhlí. Zástupcům ambasády předali dopis kolegů z polské pobočky Greenpeace a dalších nevládních organizací určený polské ministryni klimatu Anně Moskwové, který upozorňuje na nesmyslnost těžby na dole Turów až do roku 2044, jak ho nyní polská vláda a těžební společnost PGE plánuje. 

Podle Greenpeace se dá těžba omezit tak, aby se nepřibližovala k české hranici, aby neměla negativní vliv na zásoby vody na českém území a aby Polsko nemuselo platit české straně kompenzace za vzniklé škody. Místo finanční podpory další destruktivní těžby by Polsko mělo raději provést spravedlivou transformaci regionu nejpozději do roku 2030.

Text smlouvy, který unikl do médií, ukazuje, že Polsko by mělo zaplatit 50 milionů eur a do tří dnů od provedení platby by mělo Česko stáhnout žalobu k Soudnímu dvoru EU, jehož hlavní líčení začíná příští úterý v Lucemburku. Česko si ve smlouvě klade podmínky, za kterých by měla další těžba probíhat, ale ani ty nedokážou zabránit škodám na českém území a ochránit zásoby vody, protože samotnou těžbu neomezují. Česko se pak také zavazuje k tomu, že další žalobu k Soudnímu dvoru proti dolu Turów nepodá, což organizace Greenpeace kritizuje s ohledem na další budoucí škody, které důl může způsobit. 

Navíc podle organizace není jasné, zda Polsko bude smlouvu dodržovat, protože v současnosti nedodržuje ani předběžné opatření, podle něhož by mělo důl zavřít, aby nedošlo k nevratným škodám na životní prostředí, a odmítá platit pokuty, které mu soud uložil za pokračování ilegální těžby.

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, říká: 

“Schválení smlouvy o další těžbě na dole Turów by bylo chybou jak pro Českou republiku, tak pro Polsko. Česká republika se ve smlouvě vzdává práva bránit své občany a životní prostředí na svém území. Navrhované podmínky jsou slabé a nezabrání ztrátě vody z českého území. Polsko kvůli pokračující těžbě zbytečně vyhazuje peníze a ohrožuje budoucnost regionu v okolí dolu, protože nyní nemá právo na unijní peníze na transformaci. Řešením pro obě země je omezit těžbu a naplánovat její brzký konec a spravedlivou transformaci regionu.”