Apis Innovation reprezentuje Českou republiku v evropském finále soutěže FedEx Small Business Grant

 • Ceny v celkové výši cca 6,5 milionu korun (250 000 eur) by měly pomoci malým podnikům ze 16 evropských států v jejich dalším rozvoji
 • Podnikům, které nepostoupily do evropského finále, se nyní otevírá možnost získat cenu v hodnotě 270 000 Kč (10 000 eur) ve veřejném národním hlasování 

Hoofddorp, 17. listopadu 2021 – FedEx Express, dceřiná společnost skupiny FedEx Corp. (NYSE: FDX), která je největším světovým poskytovatelem expresních služeb, dnes oznámila jména 15 finalistů evropské soutěže Small Business Grant. 

Českou republiku bude ve finále reprezentovat společnost Apis Innovation s.r.o., která byla zvolena ze všech přihlášených účastníků. Apis Innovation vyrábí termosolární úly, které hubí invazivního roztoče včel kleštíka. Termosolární úl dokáže léčit včelstva pouze za pomoci sluneční energie. Navíc zlepšuje potřebný tepelný komfort včelstva a zvyšuje medné výnosy průměrně o 40 %.

Všichni finalisté patří k nejinovativnějším a nejambicióznějším malým podnikatelům v Evropě. Soutěž jim nabízí ceny v celkové výši cca 6,5 milionu korun, aby podpořila jejich rozvoj a podnikatelské cíle. Kompletní seznam finalistů naleznete zde:

 1. Nchem BVBA, Belgie/Lucembursko
 2. Apis Innovation s.r.o., Česko
 3. byACRE, Dánsko
 4. Light in the led, Francie
 5. The Ethical Silk Company, Irsko
 6. Endelea S.r.l. SB, Itálie
 7. Bettear, Izrael
 8. icho systems gmbh, Německo
 9. Moyu, Nizozemsko
 10. Prodromus S.A, Polsko
 11. Open Grow TM, Portugalsko
 12. Carbomed Medical Solutions, Rakousko 
 13. ΚΡΥΣΤΑΛΛΕΝΙΑ ΔΡΟΣΟΥ ΙΚΕ (Pandrosia), Řecko
 14. eKuore, Španělsko 
 15. Dirtbags Climbing Ltd, Velká Británie

Úplně poprvé se soutěž letos koná jako celoevropská, zaregistrovat se mohly všechny malé podniky s maximálním počtem zaměstnanců do 50 lidí ze 16 zemí. Patnáct z nich bude letos bojovat o hlavní cenu (1 300 000 Kč) nebo o jednu z cen poroty: Digital Excellence, Sustainability Champion a Innovation Mastermind (400 000 Kč každá).

Společnost FedEx Express s potěšením oznamuje, že se právě otevírá veřejné hlasování pro soutěžící, kteří nepostoupili do finále. V něm mohou získat cenu ve své zemi. Dalších 15 společností tedy vyhraje každá po 270 000 Kč.

Helena Jansson, SVP Finance International, FedEx Express a členka poroty, vysvětluje: „Soutěž Small Business Grant je postavena na malých podnikatelích, kteří dělají velké věci. V tom nás nezklamal ani letošní ročník, viděli jsme několik opravdu působivých nápadů a v následujících týdnech porota rozhodne o zaslouženém vítězi.“

Maija Palmer, editorka inovací v Sifted, doplňuje: „Soutěž ukazuje doopravdy to nejlepší, co Evropa může nabídnout, a podtrhuje, proč jsou malé podniky páteří evropské ekonomiky. Gratuluji všem finalistům, od digitálních průkopníků po inovátory a lídry v udržitelnosti. Úroveň přihlášených byla letos mimořádně vysoká!“ 

Porotkyně soutěže Helenu Jansson, SVP Finance International, FedEx Express, Karen Reddington, regionální prezidentku FedEx Express Europe a Maiju Palmer, editorku inovací v Sifted, nyní čeká společná porada, aby vybraly vítěze hlavní ceny a další tři vítěze cen poroty. Vítězové, stejně jako výherci ve veřejném hlasování, budou vyhlášeni 26. ledna 2022. Další informace a možnost hlasování pro jednotlivé soutěžící naleznete na webu soutěže.  

Soutěž FedEx Small Business Grant byla založena v USA v roce 2012 a každoročně se šíří do dalších zemí po celém světě. V Evropě se soutěž objevila poprvé v roce 2016 ve třech zemích, v roce 2019 se pořádala v dalších pěti. Nyní se poprvé koná v 16 zemích napříč Evropou. Chce tak poskytnout více příležitostí malým podnikům, které v evropském regionu podnikají s vášní a s chutí inovovat.  

O skupině FedEx 

Skupina FedEx (NYSE: FDX) poskytuje svým zákazníkům po celém světě široké portfolio služeb v oblasti přepravy, e-commerce a byznysu. Skupina s ročními tržbami ve výši 87 miliard dolarů nabízí integrovaná obchodní řešení prostřednictvím dceřiných společností, které společně soutěží, spolupracují a digitálně inovují pod uznávanou značkou FedEx. Skupina FedEx, která se trvale řadí mezi nejobdivovanější a nejdůvěryhodnější zaměstnavatele na světě, inspiruje svých více než 560 000 zaměstnanců k tomu, aby se i nadále soustředili na bezpečnost, nejvyšší etické a profesní standardy a potřeby svých zákazníků. Skupina FedEx se zavázala spojovat lidi a možnosti po celém světě zodpovědně a šetrně a jejím cílem je do roku 2040 dosáhnout uhlíkově neutrálního provozu. Více informací najdete na about.fedex.com.