- Většina českých drobných investorů, 53 %, je optimistická ohledně domácí ekonomiky.
- Názory českých investorů se ale rozchází co se týče vyhlídek světové ekonomiky. Jedna polovina jí věří, ta druhá má obavy.
- Inflace zůstává hlavním problémem, růstu cen se obává 47 % českých investorů.
- Každý čtvrtý český investor (26 %) za hlavní riziko pro trhy považuje mezinárodní konflikt, v září to bylo pouze 19 %.
Praha – 19. ledna 2022: Podle nejnovějších údajů společnosti eToro má více než polovina českých drobných investorů pozitivní názor na domácí ekonomiku, ačkoli ohledně vyhlídek globální ekonomiky jsou jejich názory rozděleny. To kontrastuje s pesimismem drobných investorů v jiných zemích, kteří se o vývoj globální ekonomiky obávají v souvislosti se známkami zpomalování hospodářského oživení v mnoha velkých zemích.
Z nejnovějšího průzkumu Retail Investor Beat sociální investiční platformy eToro vyplývá, že důvěra českých investorů v domácí ekonomiku za tři měsíce od posledního průzkumu vzrostla. Více než polovina (53 %) z nich je opatrně optimistických, zatímco v předchozím čtvrtletí to bylo 34 %.
V celosvětovém měřítku je pozitivní ohledně vyhlídek světové ekonomiky méně než polovina všech investorů (46 %), zatímco čeští investoři jsou rozděleni rovnoměrně v poměru 50:50. I v tomto případě jsou čeští drobní investoři optimističtější než v září, kdy důvěru v globální ekonomiku vyjádřila třetina dotázaných (32 %).
Inflace zůstává hlavním problémem, neboť 47 % českých investorů se domnívá, že právě zdražování představuje největší externí riziko pro jejich investice, což je ale o něco méně než zářijový výsledek 50 %. Nedávné mezinárodní napětí ve východní Evropě pak způsobilo, že se čeští drobní investoři více obávají mezinárodních konfliktů, přičemž každý čtvrtý (26 %) se domnívá, že představují hlavní externí riziko, což je nárůst oproti 19 % v předchozím čtvrtletí.
Dalšími významně vnímanými riziky jsou stav české (35 %) a světové (33 %) ekonomiky a růst státního dluhu (25 %).
Navzdory tomu mají čeští drobní investoři stále optimističtější výhled na nadcházející rok: 56 % z nich očekává zlepšení své životní úrovně, zatímco 11 % predikuje zhoršení. Jejich investiční výhled je podobný, 57 % očekává zlepšení vlastních investic.
Komentář Bena Laidlera, stratéga pro globální trhy společnosti eToro: „Slábnoucí důvěra světových drobných investorů v globální ekonomiku přichází ruku v ruce s náznaky, že hospodářské oživení v USA, Číně a Velké Británii ztrácí dech, a s tím, jak centrální banky zvažují zvýšení úrokových sazeb v boji proti inflaci.“
„Na globálních investičních trzích zjevně probíhá zásadní změna, o čemž svědčí odklon od rizikovějších aktiv. Inflace, špatný stav státních ekonomik a hrozba mezinárodního konfliktu znepokojovaly investory i v minulosti a bylo tedy pravděpodobné, že dojde k určitým úpravám.“
„Naše údaje však naznačují, že většina světových drobných investorů zatím setrvává u svých investičních strategií. Přestože na trzích pro příští rok existují značná rizika a v posledních dnech jsme zaznamenali určitý obrat směrem k akciím, které těží ze zvýšení úrokových sazeb, nic nenasvědčuje tomu, že by se drobní investoři začali výrazněji odklánět od svých strategií.“
„Drobní investoři se v podstatě drží osvědčených investičních postupů – vyhýbají se prodeji při prvních známkách volatility a ujišťují se, že mají přístup, který zohledňuje správný dlouhodobý přístup, nikoli krátkodobý zisk.“
Čeští drobní investoři se od globálního trendu odchylují i v úpravách svých portfolií. Zatímco většina všech investorů (56 %) svá portfolia nechávají beze změny a drží se svých strategií, většina českých investorů (52 %) na vývoj reaguje a skladbu portfolia mění.
Převážná část českých retailových investorů (60 %) také očekává, že ČNB v následujících 10 měsících znovu zvýší své úrokové sazby.
Ben Laidler dodává: „Nejnovější průzkum Retail Investor Beat ukazuje, že navzdory nejistému ekonomickému výhledu mají investoři ve své investice důvěru. Během uplynulých dvou let drobní investoři v mnoha ohledech předčili své institucionální konkurenty a zdá se, že své prostředky alokují chytře s výhledem na budoucí vývoj.
Koneckonců nikdo nemá o situaci lepší přehled než běžný investor, který chodí nakupovat do obchodů či tankovat. Stejná logika platí i pro přetrvávající důvěru v akcie technologických firem, jako jsou Microsoft a Apple. Jsou to společnosti, jejichž produkty používají všichni, což z nich činní „defenzivní technologické“ tituly, u nichž lidé věří, že budou používány stále, i v případě, že bude globální ekonomika pokulhávat.“
Poznámka pro editory
* Průzkum provedla společnost Opinium v období od 30. listopadu do 14. prosince 2021. Zúčastnilo se celkem 8 500 drobných investorů ve 12 státech. Po tisíci respondentů v každé z těchto zemí: Spojené království, USA, Německo a Francie. A 500 v každé z následujících: Itálie, Španělsko, Nizozemsko, Dánsko, Austrálie, Polsko, Rumunsko a Česká republika. Drobní investoři byli definováni jako investoři rozhodující se sami, nebo s pomocí vlastních poradců, a vlastnící alespoň jeden investiční produkt včetně akcií, dluhopisů, fondů, investičních ISA nebo ekvivalentních produktů. Nemuseli být uživateli eToro.
eToro je přední světová investiční platforma, která umožňuje lidem stát se součástí globální komunity úspěšných investorů a navýšit tak nejen svůj majetek, ale také získat nové zkušenosti a znalosti. Společnost eToro byla založena v roce 2007 s vizí otevřít globální trhy tak, aby na nich všichni lidé mohli obchodovat jednoduchým a transparentním způsobem. Dnes je eToro celosvětovou komunitou s více než 23 miliony registrovaných uživatelů, kteří navzájem sdílejí svoje investiční strategie. Každý člen tak může následovat přístup těch, kterým se daří nejvíce. Jednoduchost platformy umožňuje uživatelům snadno nakupovat, držet a prodávat aktiva, sledovat vývoj svého portfolio v reálném čase a uskutečňovat transakce kdykoli a kdekoli.