Skupina Smarty hlásí obrat přes 3 miliardy, letos plánuje expanzi do kamenných prodejen

  • Za rok 2021 hlásí skupina Smarty Brands obrat přes 3,2 miliardy korun, tedy o miliardu víc než v roce 2020
  • Meziročně vyrostla o 41 %, výsledku pomohla i akvizice JRC
  • Letos skupina dokončí spojení smarty.cz s JRC a otevře nové kamenné prodejny

Skupina Smarty Brands, do které patří mimo jiné e-shop s elektronikou smarty.cz, prémiový reseller Apple iWant a síť herních obchodů JRC, utržila v loňském roce přes 3,2 miliardy korun. Meziročně tak skupina vyrostla o 41 %. „Skvělému výsledku skupiny pomohl i rekordní čtvrtý kvartál. Výborně se i díky novým e-shopům dařilo e-commerce a rekordně rostla divize B2B,“ popisuje obchodní ředitel skupiny Rudolf Konečný.

Rekordní Vánoce a úspěšný rok pro B2B

Pro skupinu byla vrcholem roku vánoční sezóna. Letos byl trh mimo jiné poznamenán nedostatkem čipů a dalších komponentů pro výrobu elektroniky. „I přesto se nám jen za listopad a prosinec podařilo utržit více než miliardu korun, což je zatím náš nejlepší výsledek ve vánoční sezóně za historii skupiny. Strategické produkty jsme začali nakupovat již v létě, a tak jsme na Vánoce měli zboží relativně dostatek,“ uvádí Rudolf Konečný. Celosvětový problém s komponenty se nedotkl ani vlastní značky počítačů TIGO, kterou smarty.cz uvedlo na trh v posledním kvartálu. „Klíčové komponenty se nám dařilo průběžně zajišťovat, a tak zájemci své sestavy dostali a stále dostávají včas,“ dodává Konečný.

Rekordní vánoční sezónu zažilo i JRC, které se součástí skupiny Smarty Brands stalo loni v létě. „I přes výrazný nedostatek nových herních konzolí utržilo JRC za prosinec více než 100 milionů, což je jeden z rekordů sítě za celou její existenci. Pomohl tomu i nově spuštěný e-shop jrc.cz, kde jsme využili naše e-commerce know-how ze smarty.cz a iWant.cz,“ popisuje Rudolf Konečný. Úspěch JRC a smarty.cz zaznamenalo i s nově spuštěným výkupem herních konzolí, do kterého se pustili jako první z velkých hráčů na českém trhu loni v listopadu. „Za necelé dva měsíce jsme vykoupili stovky herních konzolí, které jsme prověřené a s garancí obratem nabídli zpět k prodeji. Letos máme v plánu tuto oblast dále intenzivně rozvíjet, a proto i zájem čekáme ještě výrazně vyšší,“ dodává Konečný.

V roce 2021 se dařilo také B2B divizi Smarty. Meziročně vyrostla o 35 % s obratem přesahujícím miliardu korun. „Moc se to neví, ale B2B byla v posledních letech naše nejrychleji rostoucí divize, která na konci roku obsluhovala více než 10 000 aktivních zákazníků. I letos plánujeme růst v desítkách procent,“ uvádí Rudolf Konečný.

2022 ve znamení expanze

V letošním roce skupina dokončí spojení mezi JRC a smarty.cz. „V prvních měsících roku spustíme výdejní místa pro e-shop smarty.cz na prodejnách JRC, v těch následujících již začneme otevírat první nové a větší prodejny, kde obě značky spojíme dohromady. Rádi bychom jich letos stihli deset, další budou následovat v příštím roce,“ počítá Rudolf Konečný.

Rozvíjet chce skupina dále také síť iWant, která je jedním z vedoucích prémiových prodejců značky Apple v Česku. „Naše ambice v rozvoji iWant neutichá, naopak, aktivně hledáme další lokality a obchodní příležitosti pro rozvoj značky,“ prozrazuje Rudolf Konečný. 

Skupina chce letos také významně šlápnout do e-sportu. „Jde o odvětví s obrovským potenciálem. I proto jsme za smarty.cz prodloužili exkluzivní spolupráci s českým TOP e-sport týmem Sinners, se kterým připravujeme řadu zajímavých a unikátních aktivit. Celý rok budou hrát na špičkových PC sestavách TIGO Sinners, které plánujeme také nabídnout v limitovaných edicích našim zákazníkům. Na trh jsme již také uvedli limitovanou řadu počítačů TIGO Unlimited by Marty, která vznikla ve spolupráci se známým streamerem a hráčem WoT marty_vole. E-sport obecně vnímáme jako jedinečnou příležitost s propojením na náš business, o kterou rozhodně nechceme přijít,“ uzavírá Rudolf Konečný. 

O Smarty Brands:   

Společnost Smarty založil v roce 2012 Petr Syrůček. Navázal tak na své předchozí podnikatelské zkušenosti například s provozováním sítě franšízových prodejen O2 či distribucí elektroniky do celé CEE. Se svým spolužákem založil společnost Kiboon a do ČR dovezli první mobily značek Samsung a HTC. Dnes do Smarty Brands dnes patří mimo jiné multibrandový e-shop s elektronikou smarty.cz a prémiový prodejce značky Apple iWant. Ten v České republice kromě e-shopu provozuje 10 značkových kamenných prodejen. Společnost Smarty nabízí také vlastní značku počítačů TIGO. V roce 2020 společnost dosáhla obratu 2,3 miliardy korun. V roce 2021 získala značku a síť prodejen JRC, s nimiž chystá rozsáhlou expanzi. Smarty.cz se kromě nabídky komplexního portfolia telco&IT&smart elektroniky zaměřuje také na celorepublikovou obsluhu B2B zákazníků všech velikostí, poskytování IT služeb, vlastní financování či pronájem koncových zařízení, servisní i bazarové služby či pořádání pravidelných workshopů a školení na míru pro firemní i běžné zákazníky.