Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo smlouvu o dole Turów. Zásoby vody před další těžbou neochrání

Praha – 7. února 2022: Po několika výzvách organizace Greenpeace dnes Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo smlouvu o další těžbě na dole Turów, kterou podepsali premiéři Česka a Polska Petr Fiala a Mateusz Morawiecki minulý čtvrtek. Na jejím základě Polsko poskytlo Česku kompenzace a česká vláda požádala Evropský soud o stažení žaloby u Soudního dvoru EU. 

Organizace Greenpeace zveřejněný text analyzovala a dospěla k závěru, že se většinově shoduje s verzí ze září minulého roku, která unikla do médií. Podmínky pro další těžbu obsažené ve smlouvě podle organizace nestačí k tomu, aby ochránily zásoby vody na české straně hranice, a dohoda je tak především ústupek Polsku, které nechtělo platit pokuty za nedodržování soudního rozhodnutí a za pokračování ilegální těžby.

Celé znění smlouvy naleznete zde: https://www.mzp.cz/web/web-news2.nsf/EB4B0E394778ED4EC12587DD006687E5/$file/Turow_CZ-PL%20dohoda.pdf 

Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace říká:

“Konečně jsme se dočkali oficiálního zveřejnění smlouvy o dole Turów, bohužel ale až několik dní po tom, co ji Česká republika podepsala a rozhodla se stáhnout žalobu na důl u Soudního dvoru EU. Mezi podmínkami další těžby bohužel nejsou žádné, které by těžbu významněji omezovaly či předcházely odtoku vody z českého území. Čekat, že nějakým zázrakem začne fungovat těsnící stěna, čemuž podle interních dokumentů nevěří ani těžební společnost PGE, je od českých ministrů a ministryň hodně naivní. Na dojednání nedostatečné dohody a stažení žaloby si proto budeme stěžovat Evropské komisi. Doufáme, že Evropská komise zůstane v kauze aktivní a zastane se českých občanů, jejichž právo na kvalitní život a zachovalé životní prostředí vláda prodala Polsku za 45 milionů eur.”

Milan Starec, Sousedský spolek Uhelná

Poslední plamínek naděje zhasl – smlouva nepřinesla nic nového v ochraně našeho vodního zdroje a spoléhá se pouze na těsnící clonu, která ani podle slov odvolaného polského velvyslance nebyla k ochraně naší vody navržena. Její funkčnost bude vyhodnocována v daném místě, ale naše voda uniká jinudy – nejkratší cestou směrem k dolu a nikoli oklikou. Není tedy podstatné, zda bude clona sama o sobě funkční, když neutěsňuje naši unikající vodu. Mezi naším vodním zdrojem a dolem bohužel žádná bariéra není.”