Systém MSHORAD od společnosti Saab nabízí náskok před novými hrozbami

Společnost Saab představuje finální podobu mobilního systému protivzdušné obrany krátkého dosahu (MSHORAD), který je schopen efektivně čelit stále se vyvíjejícím vzdušným hrozbám.

Mezi dlouhodobě existující vzdušné hrozby, mezi které se řadí zejména stíhací letouny, helikoptéry nebo rakety, se nově připojují i drony. Ať již ozbrojené nebo ty sebevražedné. Systém MSHORAD byl vyvinut pro potřebu účinného působení proti těmto vzdušným hrozbám tak, aby zároveň umožnil udržení vysokého operačního tempa a mobility vojenských jednotek. Řešení MSHORAD vychází ze zaměřovače přenosného systému protivzdušné obrany RBS 70 NG a víceúčelového 3D radaru Giraffe 1X, spolu s mobilní palebnou jednotkou (Mobile Firing Unit – MFU) a mobilní radarovou jednotkou (Mobile Radar Unit – MRU), doplněné o vlastní systém velení a řízení. 

Systém MHSORAD poskytuje svým uživatelům několik významných taktických výhod. Prvním z nich je vysoká mobilita systému a možnost jeho rychlého přesunu na požadované místo nebo možnost úniku před palbou nepřítele. Díky jedné z funkcí radaru Giraffe 1X, nazvané „Drone Tracker“, může systém sledovat nízko letící, pomalé i malé cíle a poskytovat situační přehled o přítomnosti nejen bezpilotních prostředků na vzdálenost 75 km, v rozsahu 360°. Schopnost zničit útočná zařízení nepřítele zajišťuje raketový protiletadlový systém RBS 70 NG, odpalující střely odolné vůči rušení. RBS 70 NG může operovat ve dne i v noci, k palbě ho lze rychle připravit i v polních podmínkách. Systém je navíc možné z vozidla lehce sejmout a využít jej jako přenosný prostředek (MANPADS), což poskytuje operační výhodu například při nutnosti umístění systému na střechu budovy. 

Armáda České republiky již má systémy RBS 70 NG ve své výzbroji, dodávky úspěšně proběhly v letech 2020-2021. Protože Česká republika patří ke klíčovým zákazníkům nejenom systémů RBS 70 a RBS 70 NG, Saab se přirozeně zajímal o další možnosti spolupráce s českým obranným průmyslem. Výsledkem je spojení společnosti Saab s předním evropským výrobcem pancéřovaných vozidel, společností SVOS, a integrace systému MSHORAD na vozidlo MARS S-330. MARS S-330 má propracovaný systém zavěšení kol, díky němuž může vozidlo zaujmout postavení umožňující odpálit střelu po ideální trajektorii, a který rovněž chrání citlivé elektronické komponenty proti otřesům a vibracím. 

„Jsme nadšení, že můžeme spolupracovat na mobilním systému protivzdušné obrany krátkého dosahu se společností Saab. Speciálně pro tento systém jsme vyvinuli vozidlo MARS S-330 4×4, které má některé vlastnosti, jež v současné době nejsou na trhu k dispozici. Kromě nezávislého nastavení výšky jednotlivých kol pro dosažení optimální palebné pozice má i jedinečnou balistickou ochranu a ochranu proti výbušným zařízením, mimořádně tuhou korbu a velký vnitřní prostor přístupný přes hydraulicky ovládanou výklopnou rampu v zadní části vozidla. Díky těmto vlastnostem je ideálním řešením pro daný úkol,“ říká Ing. Jaroslav Černý, zakladatel a generální ředitel SVOS. 

„S neustále měnícími se vzdušnými hrozbami je pro nás skutečnost, že svým zákazníkům můžeme nabídnout plně funkční mobilní systém protivzdušné obrany významným milníkem. Díky spojení prvotřídního výškového i dálkového dosahu mobilní palebné jednotky s kompaktním víceúčelovým radarem Giraffe 1X je systém MSHORAD od společnosti Saab nejmodernějším řešením mobilní protivzdušné obrany krátkého dosahu, které je v současné době na trhu k dispozici,“ říká Mats-Olof Rydberg, ředitel marketingu a prodeje divize Missile Systems společnosti Saab. 

Úspěšná integrace systému a cvičné střelby již proběhly, současným cílem je v blízké době uskutečnit ukázku s ostrými střelbami pro potenciální zákazníky. 

www.saab.com
Twitter: @Saab

Facebook: @saab  

LinkedIn: Saab 

Instagram: Saab

Saab je přední společností působící v oblasti obrany a bezpečnosti, jejímž trvalým posláním je pomáhat státům zajišťovat bezpečnost a ochranu svých obyvatel. Saab, jehož hnací silou je 18 000 talentovaných zaměstnanců, neustále posouvá technologické hranice s cílem vytvořit bezpečnější, udržitelnější a rovnoprávnější svět. Saab navrhuje, vyrábí a udržuje technicky pokročilé systémy v oblasti aeronautiky, výzbroje, systémů velení a řízení, senzorů a podmořských systémů. Saab má sídlo ve Švédsku, pobočky a výrobní kapacity po celém světě a je součástí obranných schopností řady států.