Čeští ochranáři ze Zoo Liberec a Zoo Ostrava pomohli zatknout hlavu indonéského pašeráckého gangu

Praha, 31. března 2022 – Po čtyřech měsících intenzivního vyšetřování a shromažďování důkazů se mezinárodnímu týmu v čele s českými ochranáři Františkem Příbrským (Zoo Ostrava) a Tomášem Ouhelem (Zoo Liberec) na Sumatře podařilo dostat za mříže klíčového člena indonéského pašeráckého gangu, který ilegálně obchodoval s ohroženými druhy zvířat. Během zátahu byl v domě pašeráka zabaven kriticky ohrožený luskoun ostrovní, tři koťata chráněné kočky bengálské a želva mohutná. Pašerák ale pravidelně obchodoval například i s orangutany, gibony nebo outloni. 

Čeští ochranáři František Příbrský a Tomáš Ouhel získali první stopy vedoucí k indonéským pašerákům již v prosinci 2021, kdy s produkční společností Bionaut natáčeli dokumentární snímek o kriticky ohrožených luskounech ostrovních. Během následného několikaměsíčního utajovaného vyšetřování pak Češi z bezpečnostních důvodů tým rozšířili o indonéské vyšetřovatele a dva mezinárodně uznávané experty: profesionálního vyjednavače z Jižní Ameriky a izraelského ochranáře Ofira Droriho, zakladatele sítě mezinárodní organizace EAGLE bojující proti trestné činnosti páchané na volně žijících zvířatech.

Čeští ochranáři a jejich tým se ve vyšetřování zaměřili přímo na špičku indonéského gangu, pašeráka s přezdívkou Greed, který primárně obchodoval s ulovenými primáty, luskouny a plazy. Greed pobízel k lovu mnoho svých pytláků ze Západní a Severní Sumatry. „Obří rozsah jeho působení potvrdil navíc fakt, že řídil čtyři WhatsAppové skupiny čítající stovky členů, na kterých se denně prodávala nelegálně ulovená zvířata, často kriticky ohrožených druhů – luskounů, primátů včetně orangutanů a gibonů, outloňů i sladkovodních druhů želv. Zaznamenán byl dokonce i případ obchodu se slůnětem slona sumaterského,“ přibližuje František Příbrský, koordinátor mezinárodních in situ projektů a terénní zoolog v Zoo Ostrava. Zátah na pašeráka měl proběhnout v jeho domě, kde měl být zatčen přímo při prodeji zvířat. Akce byla dramatická do poslední minuty, protože Greed nečekaně pozměnil místo setkání, a tak museli ochranáři postupovat podle krizového scénáře a novému místu urychleně přizpůsobit své pozice i plán celé akce.

Během samotného zátahu, na kterém čeští ochranáři spolupracovali i s indonéskou policií z provincie Západní Sumatra (POLDA SUMBAR) a úředníky z tamní Agentury ochrany přírody (BKSDA SUMBAR), byli v domě pašeráka zabaveni kriticky ohrožený luskoun ostrovní, tři koťata chráněné kočky bengálské a želva mohutná. „Tato zvířata byla následně převezena do karantény a veterinárně ošetřena. Jelikož luskoun a želva byli čerstvě uloveni, mohli být vypuštěni zpět do volné přírody. Koťata kočky bengálské v záchranné stanici zůstanou do doby, než dorostou a naberou více síly. Poté budou i ona v ideálním případě vypuštěna do vybrané přírodní rezervace,“ popisuje Tomáš Ouhel, poradce pro ochranu přírody a výzkum na in situ v Zoo Liberec.

Usvědčený obchodník byl na místě zatčen a převezen do vazby. Vzhledem k jeho předchozí trestní minulosti dostane pravděpodobně vyšší sazbu trestu – několikaleté odnětí svobody a pokutu v řádu několika milionů indonéských rupií. Ofir Drori, kterému roku 2012 udělil vévoda z Edinburgu medaili za ochranu přírody, k indonéské kauze vedené Čechy uvedl: „Jsem za tuto akci na Sumatře velmi rád. Přesně takových je třeba. Méně řečí a více překupníků za mřížemi. Zatčení tohoto pašeráka v Indonésii je opravdu velmi přínosné, protože přístavy v jihovýchodní Asii tvoří velkou část nelegálního obchodu s volně žijícími živočichy. Navíc každé zatčení pašeráka divokých zvířat vysílá zprávu dalším zločincům. Doufám, že i proto bude tato akce mít dalekosáhlý dopad.“ 

Na realizaci akce se finančně podílely i Zoo Wroclaw s nadací DODO Foundation a produkční společnost Bionaut. Zprávy o úspěšném zátahu na indonéského pašeráka byly zveřejněny ve většině tamějších médií. Zapojení členové POLDA a BKSDA SUMBAR v průběhu tiskové konference od zástupců českých zoo obdrželi ocenění za jejich úsilí v boji proti ilegálnímu obchodu se zvířaty. Tým českých ochranářů se ve spolupráci s nimi již nyní připravuje na další případy rozkrývání a potírání ilegálního obchodu se zvířaty.