Organica, kterou v Ostravě staví CONTERA, je evropským architektonickým unikátem

Obrysy administrativní budovy Organica jsou na bývalém brownfieldu v Ostravě čím dál zřetelnější. Developer CONTERA dokončil základy a stavba, která bude šetrná k životnímu prostředí a pochlubí se inteligentními řídícími systémy, začíná růst do výšky. „V českém i evropském kontextu jde o výjimečné dílo,“ řekl během tiskové konference v Ostravě hlavní architekt Ludvík Seko.

Inteligentní administrativní budova Organica byla oficiálně představena v loňském roce. Dubnová tisková konference se věnovala především architektonické stránce projektu. Kromě zástupců CONTERY, hlavního nájemce Tietoevry a ostravského magistrátu se jí proto zúčastnili i autoři ze Schindler Seko Architects.

Projekt odpovídá i potřebám společnosti Tietoevry, která po dokončení v druhém kvartálu 2023 obsadí zhruba dvě třetiny objektu a využije Organicu jako svou novou centrálu pro střední Evropu. Mezinárodní IT gigant počítá s tím, že část jeho zaměstnanců bude pracovat odsud a část na dálku a některá pracovní místa budou sdílená.

„Organica přesně vystihuje hodnoty naší společnosti jako jsou otevřenost a inovativnost, čemuž nasvědčuje i fakt, že naši zaměstnanci svými návrhy přispěli k designu kanceláří. Věříme, že díky stěhování z nynější vertikálně postavené budovy do horizontálně koncipované si budeme na pracovišti blíže. V otevřeném prostoru, kde do sebe lidé přeneseně „narážejí“ vznikají skvělé nápady a inovace. Díky technologiím, které nám budova poskytne, budeme v užší kooperaci i s lidmi, kteří se v kancelářích zrovna nenachází. Organica bude novým inspirativním prostředím pro nás všechny v Tietoevry,“ říká Jana Krajcarová, HR manažerka Tietoevry.

Organica roste na území bývalého brownfieldu v oblasti Karolina jako svébytný solitér. Půdorys připomíná čtyřlistou vrtuli nebo vesmírný modul, který na ploše přistál a roztáhl se do všech stran. „Díky tomu, že budova nemusí výrazněji reagovat na okolní zástavbu, jsme mohli vytvořit symetrický půdorys, který se pomyslně točí kolem veřejně přístupného kruhového atria se zelení,“ přibližuje Ludvík Seko. Zaoblené budou i zelené plochy, které vzniknou v přilehlém parku.

„Území Karoliny značně symbolizuje vývoj Ostravy posledních několika desetiletí. Její postupný přerod v město, které si na jednu stranu zachovává své historické a kulturní dědictví a dává mu novou funkci, například sousední památkově chráněné budovy Trojhalí, a na druhou stranu připravuje podmínky pro vznik projektů moderní architektury. Existencí řady kdysi průmyslově využívaných či nezastavěných proluk k tomu má i skvělé dispozice. Budovu Organica považuji za jeden z příkladných projektů nové tváře Ostravy,“ uvedl Tomáš Macura, primátor města. 

Organické tvary budovy se umně snoubí s industriálními prvky a nejmodernějšími technologiemi uvnitř. Fasádu tvoří skleněná okna s černými hliníkovými zalamovanými klapkami širokými půl metru a vysokými přes celé patro. Díky klapkám vypadá budova z různých úhlů odlišně. Mezi etážemi budou umístěny pásy z perforovaného plechu.

Návštěvníky Organicy, která usiluje o prestižní certifikaci BREEAM Excellent, přivítá designová recepce dominující prostorám v přízemí. Do budoucna je plánována i recepce virtuální, která umožní „odbavení“ návštěv bez nutnosti kontaktu s recepcí. O distribuci čerstvého vzduchu pro zaměstnance se postará inteligentní systém. Organica bude schopna automatizovaně řídit ohřev a chlazení budovy dle ročního období a reagovat na změny aktuálního počasí, protože její součástí bude i meteostanice.

Parkování bude možné najít díky mobilní aplikaci a své místo zde najdou nabíjecí stanice pro elektromobily i elektrokola. U laviček, které se nacházejí v klidovém prostoru atria, bude možné USB nabíjení. Architekti počítají se systémem využívání dešťových vod na zálivku i střešními fotovoltaickými panely, díky nimž bude Organica částečně energeticky soběstačná.

„Ostravané mohou nyní sledovat, jak Organica roste. V 4. kvartálu letošního roku dokončíme fasádu a na začátku příštího roku začne Tietoevry s přípravami svých kancelářských prostor. Ostatní kancelářské a obchodní prostory obsadí další nájemci, s nimiž nyní intenzivně jednáme,“ říká Dušan Kastl, výkonný ředitel CONTERY.

Dalším významným ostravským projektem je Contera Park Ostrava D1 v Hrušově, kde se v létě dokončí více než 100 000m2 skladových prostor. Park bude využíván především pro lehký průmysl, sklady a výrobu. Velkou předností parku je ideální dopravní napojení, blízkost dálnice D1 a železniční trati do vnitrozemí, ve směru na Polsko a Slovensko. Hlavním nájemci jsou společnosti Sportisimo, Plzeňský Prazdroj, VAS Solutions, či třeba AT Computers a aktuální obsazenost parku činí 95%.

O CONTEŘE:

Společnost CONTERA založená v roce 2009 vlastní a provozuje průmyslové parky v prvotřídních lokalitách v ČR (Brno, Ostrava, Praha, Teplice) a na Slovensku (Bratislava, Prešov). Ve svém portfoliu poskytuje klientům možnost nájmu i řešení upravená a vybudovaná na míru (built-to-suit). Specializuje se na přestavbu a revitalizaci nevyužívaných areálů (brownfieldů) v lokalitách s dobrou infrastrukturou a klade důraz na soulad parků s okolním prostředím. Portfolio zahrnuje přibližně stávajících 519 000 m2 a plánovaných 201 000 m2 průmyslových nemovitostí. V roce 2019 vytvořila CONTERA společný podnik s TPG Real Estate Partners, specializovanou platformou pro kapitálové investice do nemovitostí, kterou vlastní globální společnost TPG. Ve stejném roce CONTERA vstoupila na slovenský trh.