Index Exportu – Po prvotním šoku se výhled stabilizoval

Praha 28. dubna 2022 – Tempo exportu v únoru ještě meziročně dosáhlo solidních 7 % v souladu s predikcí Indexu Exportu. Březnová statistika již ale bude negativně ovlivněna válkou na Ukrajině a současně i vysokou srovnávací základnou z minulého roku. Hodnota vývozů by mohla meziročně poklesnout o cca 6 %. „Mírné zlepšení, nikoliv obrat nepříznivého trendu, pak podle aktuálního výpočtu Indexu Exportu přinese následujících pět měsíců,“ dodává Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Výkon exportu budou tlumit přetrvávající komplikace v průmyslu, především pak ve stěžejním sektoru automotive, na pozadí nedostatku materiálů, pokračujících zádrhelů v dodavatelských řetězcích (lockdowny v Číně) a prudce narůstajících výrobních nákladů – dle indexu cen průmyslových výrobců o téměř 25 % v meziročním srovnání. Vývoj v ostatních evropských zemích je podobně vyostřený.   

Oproti minulému výpočtu Indexu Exportu je ale predikce vývoje exportu přece jen mírně optimističtější. Pro 2Q 2022 indikuje meziroční pokles hodnoty exportu v průměru o 2 – 3,2 % namísto minulých 3 – 4,5 %. V predikci se kladně odráží prozatím nižší než předpokládané zhoršení výkonu dodavatelů a dále vývoj vpředhledících ukazatelů, jež vstupují do modelu. „Například německý IFO index skončil nad očekáváními a ukazuje na překvapivou odolnost tamní ekonomiky vůči šoku v podobě války na Ukrajině, což snižuje riziko výraznějšího zhoršení situace v zahraniční poptávce pro české exportéry,“ míní Horská. Bezpečně v pásmu expanze se udržel i březnový PMI index pro český zpracovatelský průmysl (54,7 bodů) a také nedávno zveřejněný dubnový výsledek pro eurozónu (55,3 bodů). Do tohoto vývoje zapadá i tuzemský konjunkturální průzkum, který, vyjma spotřebitelů, hlásí zlepšení nálady v ekonomice. „Příchozí data ukazují, že firmy se ze všech sil snaží přizpůsobit a reagovat na další nové výzvy včetně výpadků dodávek klíčových surovin. Díky tomu se ekonomická důvěra stabilizovala, byť na nižší úrovni,“ hodnotí Horská.   

„Je ale třeba mít neustále na mysli jednu velmi důležitou skutečnost – bohužel válka na Ukrajině stále trvá, a to vehnalo Index Exportu do zcela neprobádaných prognostických podmínek. Kruciálním problémem exportérů vůbec není nedostatek zakázek, prioritně se neřeší ani nedostatek pracovníků, ale to, bude-li z čeho vyrábět. A jak již některá únorová čísla ukazují, mračna se blíží. Propad exportu osobních automobilů dosáhl 7 mld. Kč (- 16 %), export do Ruské federace propadl o 11 % a dá se očekávat, že s rostoucí srovnávací základnou roku 2021 se bude export propadat stále více. A to se může ještě zhoršit v případě, že Rusko omezí nebo dokonce zastaví dodávky důležitých komodit a surovin a zničí nebo anektuje významné dodavatele pro Českou republiku na Ukrajině. Z tohoto důvodu bude dobré mít připravený i náhradní plán,“ dodává Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů. 

+

Zdroj: Výpočet Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací Exportérů, data k 25. 04. 2022. Pozn.: Údaje do února 2022 odpovídají zveřejněné statistice národního vývozu ČSÚ, od března 2022 je to prognóza IE.

O Indexu Exportu

Index Exportu je unikátní nástroj umožňující predikci vývoje výkonnosti českého exportu v několikaměsíčním předstihu
na základě řady statistických dat a vybraných předstihových indikátorů. Jeho aktuální podoba vznikla jako výsledek prohloubení spolupráce mezi Raiffeisenbank a Asociací exportérů. Do indexu jsou zahrnuty následující parametry: index nákupních manažerů Eurozóny PMI, reálný efektivní kurz koruny vůči euru očištěný o inflaci v průmyslu, německé průmyslové zakázky
a české zakázky ze zahraničí. V rámci sestavování Indexu jsou rovněž jednou za čtvrtletí dotazováni čeští exportéři na jejich očekávání ohledně budoucího vývoje exportu. 

Základní informace o Asociaci exportérů

Asociace exportérů vznikla v roce 2002 s cílem zachovat a zvyšovat konkurenceschopnost tuzemských firem, zejména těch exportních. Zástupci Asociace sledují tendence a vývoj legislativy Evropské unie a upozorňují na možná rizika pro Českou republiku. Členové Asociace posilují komunikaci s vládou při přípravě proexportních opatření a upevňují i vztahy se zástupci České národní banky. Asociace spolupracuje rovněž se špičkovými analytiky na tvorbě ukazatelů, které vyjadřují vliv tuzemských exportních společností na ekonomiku České republiky.

Základní informace o Raiffeisenbank a.s.

Raiffeisenbank poskytuje široké spektrum bankovních služeb soukromé i firemní klientele již od roku 1993. Klienty obsluhuje po celé České republice. Podle celkových aktiv je Raiffeisenbank pátou největší bankou na českém trhu. Majoritním akcionářem banky je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International AG (RBI).