Greenpeace chystá akci proti lodi se sójou z Brazílie a vyzve EU, aby přestala ničit přírodu

Praha/Amsterdam – 4. května 2022: Pobočka Greenpeace v Nizozemsku oznámila, že společně s aktivisty a aktivistkami z celé Evropy včetně Česka podnikne akci proti obří nákladní lodi Crimson Ace, která je nyní na cestě z Brazílie do amsterdamského přístavu. Loď do Evropy přiváží více než 60 000 tun sóji pro krmení zvířat, dorazit by měla příští týden. Každoročně se do Evropy na lodích dostávají miliony tun palmového oleje, masa a krmné sóji. Evropská spotřeba těchto komodit přispívá k ničení pralesů a cenných ekosystémů po celém světě. A EU stále nemá žádná vymahatelná pravidla, která by import všech problematických komodit řešila. 

Velká část komodit, které EU dováží, jako je sója, palmový olej a maso, putuje právě  do přístavů v Rotterdamu a Amsterdamu a odtud jsou distribuovány do zbytku EU včetně Česka. Zatím je na trhu nemožné rozlišit mezi komoditami vypěstovanými udržitelně a těmi, které stojí třeba za kácením pralesů a ničením dalších cenných ekosystémů..

“I to, co máme na talíři k obědu u nás v Česku, způsobuje zkázu na druhém konci světa a přispívá k destrukci nejcennější přírody, bez které nemáme šanci zvládnout klimatickou krizi,” říká Jan Freidinger z Greenpeace.  

Aktuálním příkladem ničení přírody je brazilská Cerrado – savana, která je domovem jaguárů a dalších jedinečných druhů. Přes polovinu její přirozené vegetace zmizelo kvůli sójovým plantážím a pastvinám. Zničeno bylo více než 95 milionů hektarů, což je plocha větší než Francie a Německo dohromady. Rozšiřující se sójové farmy zasahují také do území a půdy místních komunit a drobných zemědělců. Sója se používá především jako krmivo pro intenzivní chov hospodářských zvířat, a to nejen v Jižní Americe, ale i v Evropě.

Ministři životního prostředí a zemědělství EU, včetně českého ministra Zdeňka Nekuly, právě projednávají návrh unijního nařízení, které má snížit podíl EU na ničení přírody a zajistit, aby na evropský trh byly dováženy jen produkty z farem, které se nepodílí na ničení pralesů a dalších ekosystémů.

Podle Greenpeace je to přelomový návrh, který má ale zatím řadu nedostatků. Organizaci vadí, že se zaměřuje pouze na lesy a opomíjí další cenné ekosystémy, jako jsou savany či mokřady, a vynechává mnoho produktů, které mají velký dopad na přírodu, jako je vepřové či kuřecí maso, kukuřice a kaučuk. Navíc v tuto chvíli hrozí další rozvolnění v textu současného návrhu. Mezinárodní korporace lobbují proti požadavkům na sledování složek ve svých výrobcích až k přesnému místu, kde pěstovaly své plodiny, nebo kde pásly svá zvířata, a evropské vlády ze zemí bohatých na lesy hrozí, že oslabí části zákona, aby nepřidělávaly práci svým lesnickým firmám. 

Greenpeace proto požaduje, aby ministři členských států EU zajistili, že spoluúčast Evropy na ničení přírody a porušování lidských práv skončí.