Greenpeace blokuje v nizozemském přístavu obří loď se sójou. Akce cílí i na českou vládu

Amsterdam, 11. května 2022: Přes 60 aktivistů z celé Evropy včetně Česka zablokovalo obří nákladní loď přivážející 60 tisíc tun sóji z Brazílie a vyzvalo evropské politiky, aby přijali nový přísný zákon proti odlesňování a ničení přírody. Aktivisté zablokovali vrata zdymadla, kterým musí 225 metrů dlouhá loď Crimson Ace proplout do amsterdamského přístavu. Nizozemsko je vstupní branou do Evropy pro dovoz produktů, jako je palmový olej, maso a krmná sója, které jsou často spojovány s ničením přírody a porušováním lidských práv. 

Greenpeace activists from several European countries at IJmuiden lock in the Netherlands are blocking a 225-meter-long soybean ship from Brazil. The mega-ship is part of a broken system that is linked to nature destruction. Every year, millions of tonnes of soy, palm oil or meat are shipped to and consumed in Europe: commodities from industries destroying nature across the world. Indigenous leaders Waduwabati Suyá and Alberto França Dias (Alberto Terena) from Brazil are joining the activity. The action is directed at EU ministers to support a strong new EU law that would put an end to European complicity in the destruction.

“Evropští ministři životního prostředí a zemědělství rozhodují o zákonu, který může ukončit naši spoluúčast na globálním odlesňování a ničení cenných ekosystémů. Zákon má ale řadu mezer, například neřeší jiné systémy než lesy, seznam sledovaných komodit je omezený, nepokrývá investice finančního sektoru do odlesňování a zároveň přibývá tlaků na změkčení zákona,” říká aktivistka Zuzana Vlčková, která se blokády účastní jako lezkyně.

“Přímo ze člunů blokujících loď Crimson Ace jsme vyzvali české ministry – Alenu Hubáčkovou a Zdeňka Nekulu, aby veřejně slíbili, že se zasadí o přijetí co nejsilnějšího zákona o odlesňování a zároveň jsme je vyzvali k osobnímu setkání, během kterého bychom jim předali vi vzkaz od více než 55 tisíc Čechů, kteří dosud podepsali petici v kampani Spolu pro pralesy,” říká Jan Freidinger, koordinátor kampaně Spolu pro pralesy, který se také účastní blokády. 

Protestu u největší plavební komory na světě se účastní dobrovolníci z 15 evropských zemí i zástupci domorodých komunit z Brazílie. Horolezci blokují vrata zdymadla a vyvěsili transparent s nápisem v angličtině „EU: „Zastav ničení přírody“. Na vodě před vraty zdymadla plují velké nafukovací kostky s nápisem „Chraňte přírodu“ a jmény více než 10 tisíc lidí z 6 různých zemí, kteří protest podporují. Domorodí lídři se k protestu připojují z paluby plachetnice Beluga II. 

Greenpeace prosazuje nový přísný zákon EU, aby výrobky, které by mohly být spojeny s ničením přírody a porušováním lidských práv, bylo možné dohledat až k místu jejich výroby. Zákon musí chránit kromě lesů i další ekosystémy – například savany Cerrado v Brazílii, které s rozšiřující se produkcí krmné sóji mizí. Zákon se musí vztahovat také na všechny komodity a produkty ohrožující přírodu včetně těch, které v současném návrhu chybí, a musí řádně chránit mezinárodně uznávaná lidská práva, včetně právní ochrany půdy původních obyvatel.

Ministři a ministryně životního prostředí 27 zemí EU se sejdou 28. června, aby projednali finální návrh zákona. Zákon zároveň projednává i Evropský parlament. Finální podoba zákona bude s největší pravděpodobností přijata během českého předsednictví EU na podzim.