V Praze se metr čtvereční rezidenční nemovitosti pod 100 tisíc Kč už neprodává. Podívejte se, v jakých lokalitách je bydlení nejdražší a kde naopak nejdostupnější

Zprávy o rekordních cenách nemovitostí a sílící nedostupnosti vlastního bydlení v Praze rezonují jak mezi obyvateli, tak na realitním trhu. Nejdražší lokalitou zůstává velká část Prahy 1, naopak v průměru nejlevnější bydlení se dá sehnat v Satalicích. Ani zde ovšem cena za m² nejde pod 100 tisíc Kč, přitom mezi nejdražší a nejlevnější pražskou lokalitou je rozdíl přibližně 103 tisíc korun/m². Podrobně se na hodnoty rezidenčních nemovitostí v Praze podívala proptech společnosti PriceHubble, která vytváří  inovativní  digitální  řešení  pro  realitní  průmysl  založená  na  oceňování  nemovitostí  a znalostech trhu. 

Zvyšující se pražské nájemné i ceny nemovitostí na prodej jsou za poslední rok velmi probíraným tématem. Situaci zájemcům o pražské bydlení navíc přitížila i nedávno započatá válka na Ukrajině a celosvětově rostoucí inflace. Ceny bytů a domů se v hlavním městě vyšplhaly na rekordní částky a nyní je průměrná cena za rezidenční nemovitosti v Praze 120 645 Kč

Mezi  nejdražší lokality patří ne příliš překvapivě historické centrum. Na Josefově, který drží v tomto žebříčku prvenství, se průměrná cena za m² pohybuje na 204 tisících korunách a je tak jedinou lokalitou, kde cena přesahuje hranici 200 tisíc Kč/m². Následuje postupně Staré město, Nové město, Malá Strana a Vinohrady, lokality, ve kterých cena za m² neklesne pod 150 tisíc korun.

Nejdražší lokality v PrazePrůměrná cena Kč/m²
Josefov204 272
Staré město193 731
Nové město168 146
Malá Strana159 427
Vinohrady152 609

Mezi jedny z nejdražších lokalit se také řadí městské části jako Hradčany, Vyšehrad, Bubeneč, Karlín či Dejvice a Holešovice, které nabízí m² rezidenční nemovitosti mezi 140 a 149 tisíci korun. Smíchov, Břevnov, Veleslavín, Žižkov, Vokovice a Vršovice jsou postupně všechny lokality, kde lze průměrnou cenu za m² očekávat mezi 130 a 139 tisíci korun.

Částmi Prahy, která jsou na bydlení žádané a průměrné ceny za m² se zde pohybují v rozmezí 120 až 129 tisíc korun jsou například Košíře, Troja, Nusle, Braník nebo Velká Chuchle. Nejčastější průměrná cena za m² v rezidenčních nemovitostí v Praze je pak od 110 do 119 tisíc korun, kam patří necelá polovina pražských lokalit. Mimo jiné například Hloubětín, Suchdol, Ďáblice, Stodůlky, Bohnice nebo Letňany. Nižší rozmezí s průměrnou cenou 105 až 110 tisíc Kč/m² zahrnuje převážně lokality na kraji města jako jsou Dolní Počernice, Libuš nebo Zbraslav.

Průměrně nejlevnější bydlení se dá sehnat v Satalicích za 100 845 korun/m². Následuje Černý most, Petrovice a Komořany, kdy v poslední lokalitě průměrná cena dosahuje téměř 105 tisíc korun/m².

Nejlevnější lokality v PrazePrůměrná cena Kč/m²
Satalice100 845
Černý most102 328
Petrovice103 397
Komořany104 354

Metoda sběru dat:

Model oceňování nemovitostí společnosti PriceHubble ukazuje na základě Big Data a strojového učení ceny přizpůsobené rozdílům v kvalitě, které se vztahují na „typický standardní byt“ (64 m², 2+kk bez balkonu, udržovaný v dobrém stavu). Místní rozdíly tedy nevyplývají z rozdílné kvality nemovitostí, ale z obecné cenové úrovně. Bez ohledu na jejich současné využití jsou všechny budovy vybarveny podle očekávané cenové úrovně bytových nemovitostí v nich.

O společnosti Pricehubble

PriceHubble  je  švýcarská  B2B  proptech  společnost,  která  vytváří  inovativní  digitální  řešení  pro  realitní  průmysl  založená  na  oceňování  nemovitostí  a znalostech trhu. Využitím big dat, špičkové analytiky a vizualizací přináší produktové portfolio PriceHubble novou úroveň transparentnosti na trhu. Svým zákazníkům pomáhá rozhodovat se v oblasti realitních investic na základě co nejpřesnějších poznatků založených na datech, jako jsou ocenění, analýzy trhu, prognózy hodnoty nebo simulace budov, a zlepšit dialog s koncovým spotřebitelem. Digitální řešení PriceHubble jsou navržena tak, aby pomáhala všem hráčům v celém hodnotovém řetězci nemovitostí (bankám, správcům aktiv, developerům, správcům nemovitostí a realitním makléřům). PriceHubble již  působí  ve  Švýcarsku,  Francii,  Německu,  Rakousku,  Japonsku,  Nizozemsku,  Belgii,  České  republice  a  Slovensku  a  zaměstnává  více  než  180  lidí  po celém světě.