Hedepy začíná poskytovat terapie ukrajinským občanům zdarma

Praha, 29. 6. 2022 – Hedepy, česká platforma pro online terapie, může začít uskutečňovat svůj plán na podporu mentálního zdraví na Ukrajině. První výraznou částkou na tento projekt přispěla společnost Tchibo.

Již na začátku války na Ukrajině zorganizovalo Hedepy napříč zeměmi, kde působí, krizovou intervenci zdarma pro všechny, kteří cítili v souvislosti s nastalou situací obavy. „Všude kolem sebe jsme viděli, jak napjatě lidé očekávají další vývoj událostí, a chtěli jsme je podpořit. Proto jsme přišli s krizovou intervencí zdarma a uspořádali také webinář na toto téma,” vysvětluje CEO Hedepy, Lukáš Krčil.

Postupně ale zakladatelům Hedepy docházelo, o jak velkou krizi se jedná, a oproti plánu se rozhodli své služby rozšířit kromě Řecka a Maďarska také na Ukrajinu. „S radostí jsme sledovali, jak lidé Ukrajinu zahrnují materiální pomocí, ale měli jsme pocit, že se trochu zapomíná na psychickou podporu. Dali jsme tedy přímo na Ukrajině dohromady malý tým a rozhodli se, že se navíc s pomocí našich partnerů pokusíme získat finance na terapie zdarma. Ty chceme bez nároku na odměnu věnovat lidem z Ukrajiny, kteří jsou válkou zasaženi, a nemohou si je sami dovolit,” říká Lukáš Krčil. „Budeme moc rádi, když se k nám připojí další společnosti, kterým to dává smysl.”

Prvním partnerem, který se rozhodl plán podpořit, je právě společnost Tchibo. Díky jejímu příspěvku se dostane terapie zdarma ke stovkám Ukrajinců. Tchibo samo nabízí sezení od Hedepy svým zaměstnancům, takže si uvědomuje, jak důležitá může terapie být: „Neváhali jsme tento projekt podpořit i díky dobrým zkušenostem s online terapiemi pro naše zaměstnance. Zároveň vítáme další možnost, jak pomáhat ukrajinským lidem zasaženým válkou. Kontinuálně tím navazujeme na finanční a materiální podporu, kterou již Tchibo poskytlo, a také na možnost neomezeného počtu dobrovolnických dní pro zaměstnance v souvislosti s válkou na Ukrajině,“ popisuje Lenka Mašková z oddělení společenské odpovědnosti v Tchibo.

Výhodou online terapií je, že je možné využít je odkudkoli. Ať už přímo z Ukrajiny, třeba i z válečné zóny, nebo i z jiných zemí, kam se někteří museli uchýlit. Rozšíření služeb Hedepy na Ukrajinu nemělo za cíl pomoci jen lidem, kteří potřebují psychickou podporu, ale také ukrajinským terapeutům, kteří se kvůli válce mohou obávat o své živobytí. Právě od nich eviduje Hedepy enormní zájem o spolupráci, aktuální počet uchazečů je kolem 600. Ukrajinská platforma je v provozu od května, je na ní 20 terapeutů a meziměsíčně roste
o 100 %.

Hedepy aktuálně nabízí své služby v osmi zemích a devíti jazycích díky více než 300 terapeutům. V současné chvíli platforma roste o 30 % meziměsíčně a počet sezení se pohybuje kolem 3 000 měsíčně.

Kdo jsme:

Věříme, že psychoterapie je cesta k tomu, cítit se lépe, a že lidé nemusí být na své obtíže sami. Proto jsme založili platformu pro online terapii Hedepy, jejímž cílem je zjednodušovat cestu k psychoterapii a zbavovat ji předsudků.