Index Exportu – Zpomalující tempo vývozu ochlazuje ekonomiku

Praha 30. června 2022 – Výhled ve vývoji českého vývozu se dle zaktualizované predikce Indexu exportu zhoršil. „Důvodem jsou přetrvávající komplikace na nabídkové straně, kdy firmy čelí nedostatku výrobních vstupů, vysokým cenám čehokoliv a sílícím signálům ochlazení světové ekonomiky,“ vysvětluje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Predikovaný meziroční pokles hodnoty exportu během letních měsíců koresponduje s nepříznivými výsledky předstihových indikátorů – od indexu nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském sektoru a německého IFO indexu po národní konjunkturální průzkum ČSÚ. Podle prvních dvou ekonomická aktivita u důležitých obchodních partnerů v nadcházejících měsících zpomalí. „Jakmile čeští exportéři dokončí nahromaděné a mnohdy zpoždené zakázky, impulz pro zvyšování objemu výroby a následně vývozu vyprchá, jelikož objednávkové knihy se budou plnit jen velmi pomalu,“ míní Helena Horská. „Rizika predikce jsou navíc vychýlena směrem dolů, protože model nezahrnuje scénář dalšího vyostření geopolitické situace včetně výrazného snížení dodávek ruského plynu před či během nadcházející topné sezóny,“ dodává Horská.

„A pravděpodobně nebudeme muset čekat až na topnou sezónu, kdy lze očekávat nedostatek zemního plynu z Ruské federace. Objevují se náznaky výrazného omezení a možná dokonce až zastavení dodávek uvedeného média, údajně související s opravou plynovodu Nord Stream 1. Den „D“ by pravděpodobně mohl nastat už 11. července 2022, což by zcela určitě ochromilo průmysl. V tom případě by se jakékoliv predikce rozplynuly jako sníh na konci zimní sezóny. Každopádně lze očekávat, že nás čeká léto horké o poznání více, než předpovídají meteorologové,“ doplňuje Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

Zdroj: Výpočet Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací Exportérů, data k 29. 06. 2022. Pozn.: Údaje do dubna 2022 odpovídají zveřejněné statistice národního vývozu ČSÚ, od května 2022 je to prognóza IE.

O Indexu Exportu

Index Exportu je unikátní nástroj umožňující predikci vývoje výkonnosti českého exportu v několikaměsíčním předstihu
na základě řady statistických dat a vybraných předstihových indikátorů. Jeho aktuální podoba vznikla jako výsledek prohloubení spolupráce mezi Raiffeisenbank a Asociací exportérů. Do indexu jsou zahrnuty následující parametry: index nákupních manažerů Eurozóny PMI, reálný efektivní kurz koruny vůči euru očištěný o inflaci v průmyslu, německé průmyslové zakázky
a české zakázky ze zahraničí. V rámci sestavování Indexu jsou rovněž jednou za čtvrtletí dotazováni čeští exportéři na jejich očekávání ohledně budoucího vývoje exportu. 

Základní informace o Asociaci exportérů

Asociace exportérů vznikla v roce 2002 s cílem zachovat a zvyšovat konkurenceschopnost tuzemských firem, zejména těch exportních. Zástupci Asociace sledují tendence a vývoj legislativy Evropské unie a upozorňují na možná rizika pro Českou republiku. Členové Asociace posilují komunikaci s vládou při přípravě proexportních opatření a upevňují i vztahy se zástupci České národní banky. Asociace spolupracuje rovněž se špičkovými analytiky na tvorbě ukazatelů, které vyjadřují vliv tuzemských exportních společností na ekonomiku České republiky.

Základní informace o Raiffeisenbank a.s.

Raiffeisenbank poskytuje široké spektrum bankovních služeb soukromé i firemní klientele již od roku 1993. Klienty obsluhuje po celé České republice. Podle celkových aktiv je Raiffeisenbank pátou největší bankou na českém trhu. Majoritním akcionářem banky je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International AG (RBI).