Bytová analýza Trikaya: Prodeje nových bytů se propadly o polovinu

Prodeje nových bytů v Brně se výrazně propadly. Kupce našlo pouze 161 nových bytů, nejméně od začátku roku 2018. Průměrná nabídková cena za metr čtvereční přitom oproti předchozím obdobím vzrostla na 127 200 Kč. U prodaných jednotek je pak nárůst ještě výraznější. Z městských částí se těžiště prodejů nových bytů přesunulo do centra města, na čelo se dostala čtvrť Veveří.

„Statistická čísla brněnského rezidenčního trhu za druhý kvartál 2022 potvrzují, že problém s dostupností kvalitního bydlení je čím dál tím palčivější. Na straně kupujících zásadním způsobem zdražily hypotéky a zpřísnila se i kritéria pro jejich čerpání. Zájemci o kvalitní, dražší bydlení čelí nedostatku nabídky, který stále ještě žene ceny výše. Těch, kteří mohou takový nákup profinancovat však ubývá,“ říká Dalibor Lamka, předseda představenstva společnosti Trikaya.

Více informací naleznete v přiložené analýze. Tu Trikaya publikuje jako jediný subjekt na trhu pravidelně již od roku 2014. Validitu dat i jejich zpětnou porovnatelnost umožňuje analyzování uzavřeného čtvrtletí.