Vzdělávací portály v létě: příprava na návrat do školy i rozšíření prázdninových zážitků

Praha, 25. července – Období letních prázdnin neznamená automaticky, že se děti přestanou věnovat svému vzdělávání. Volí ale často hravější formu, která jim doplní a rozšíří prázdninové zážitky, zároveň je ale připraví na snadnější zářijový návrat do školy. Podle statistik webu www.skolasnadhledem.cz proto i v létě na web míří tisíce dětí. Vzdělávací portály ve velké míře využívají i letní kurzy a tábory, v letošním roce lze čekat pokračující zájem ukrajinských dětí o výuku češtiny.  

On-line vzdělávací portály mají rodičům i dětem co nabídnout i během letních prázdnin. „V létě ale děti hledají hlavně doplňkové vzdělání hravou formou. Rády se vzdělávají, hrají si, poznávají. Vzdělávací portály lze využít při cestování po České republice, jsou také oblíbeným doplňkem různých letních výukových kurzů a táborů,“ vysvětluje ředitel digitální produkce Nakladatelství Fraus Adam Jelínek.

Stejně jako v běžném školním roce, i v létě je největší zájem o doučování češtiny či matematiky. Navíc si děti ale rády doplňují informace získané cestováním – roste proto zájem o cvičení např. v zeměpisu nebo dějepisu. A silná poptávka zůstává při využívání procvičování jazyků. „Angličtinu děti potřebují při cestování, velký zájem je v létě o různá poslechová cvičení. Ta pomáhají v tom, že se děti zbavují ostychu a nebojí se o prázdninách v cizí zemi mluvit anglicky,“ připomněl Adam Jelínek. 

„Přirozeně a nenásilně tak děti trénují i v létě. Návrat do školy pak pro ně není takovým šokem, mají naopak náskok a návrat zvládají snáze,“ dodal.

I v návštěvnosti vzdělávacích webů se přitom promítla současná situace na Ukrajině a příliv velkého počtu uprchlíků, zpravidla rodin s dětmi, do České republiky. „Ukrajinské děti mohou díky vzdělávacím portálům i v létě pokračovat ve výuce a opakování češtiny,“ uzavřel Adam Jelínek.

Návštěvnost vzdělávacích webů prudce vzrostla v době zavřených škol kvůli covidu. Ani po znovuotevření škol přitom návštěvnost neklesá, weby se proto dále rozvíjejí a nabízejí řadu nových funkcí. Na aktualizovaném webu www.skolasnadhledem.cz je tak např. k dispozici nová funkce „Propojení uživatelů“. Učitelé si díky této funkci mohou založit třídu a zadávat úkoly, které se samy opravují. Rodiče pak získají jednoduchý přehled, jak je na tom jejich dítě ve srovnání s ostatními žáky. 

Web Škola s nadhledem navštíví každý měsíc stovky tisíc rodičů
a dětí. Vzdělávací portály nabízejí možnost procvičování většiny školních předmětů v různých stupních obtížnosti včetně rychlého vyhodnocení a různých interaktivních prvků. Např. web Škola s nadhledem si v loňském školním roce vyzkoušelo 1,3 milionu žáků a jejich rodičů, o dva roky dříve to byly jen desítky tisíc studentů.

Web www.skolasnadhledem.cz nabízí zdarma více než 6000 cvičení z většiny vyučovaných předmětů a dalších 7000 doplňkových materiálů.