Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR zjistilo, že stát zbytečně platí miliony Kč měsíčně.

Rychlým technickým opatřením by bylo možné ušetřit nemalé peníze státnímu rozpočtu,       a zároveň snížit zbytečnou administrativu jak podnikatelům, tak státu.  

Ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku při osobním setkání náš nápad zaujal, čekáme proto napjatě na další vývoj.

V čem úspora spočívá? Zaměstnavatelé od r. 2020 musí povinně komunikovat s  ČSSZ  jen prostřednictvím datové schránky. A e-portál stejným kanálem odpovídá informací o doručení zprávy (2 soubory, jeden ve formátu XML, druhý HTML – tedy vhodné pro stroj, nikoli člověka).

Na základě veřejně dostupných informací měsíčně střízlivě odhadujeme, že jde o miliony, možná o nižší desítky milionů odpovědních zpráv měsíčně (tedy desítky milionů korun, které stát za tyto zprávy platí). A úplně zbytečně – odpovědní zpráva (navíc ještě v nepříjemném formátu) zatěžuje zaměstnavatele (stahování a ukládání zpráv) i stát (platby za datové zprávy i robustní systém), přitom nemá faktický význam (je-li podání v nepořádku, kontaktuje podnikatele stejně člověk). Žádný jiný státní orgán podobnou odpovědní zprávu neposílá, její zrušení může být tedy jen technikálie.           

A pokud aspoň část takto ušetřených peněz poskytne vláda jako rychlou pomoc s energiemi pro mikropodniky, pomůže řadě subjektů, co pomoc zaslouží a ukáže opravdovost podpory drobného podnikání.

V Praze dne 15. srpna 2022

Jiří Víšek

      předseda představenstva

    a

  Monika Mrázová

        členka představenstva

                                               Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR