Festival ilustrace LUSTR již od 22. do 28.září – zahraniční hosté & program worshopů

LUSTR – MEZINÁRODNÍ FESTIVAL ILUSTRACE – 9. ročník, 22.— 28. září 2022

Kampus Hybernská, Praha

www.lustrfestival.cz

Nenechte si ujít 9. ročník největšího českého festivalu ilustrace a komiksu! Hlavní výstava s názvem Divočáci zmapuje českou tradici expresivní ilustrace od Jiřího Šalamouna a Václava Kabáta pro dnešní mladé tváře. Jako zahraniční hosté festivalu se představí Egle Zvirblyte, Andrew Tseng, Paul Waak a Sarah Maria Schmidt. Ilustrátorka Saki Matsumoto pro festival vybere to nejzajímavější ze současné ilustrátorské scény v Japonsku a výstavní sekce Showcase mladých talentů dá prostor tomu nejčerstvějšímu z české i zahraniční scény. Můžete se těšit také na dílny pro dospělé i děti, prezentace, živá komiksová čtení a setkání s autory, které jste si vždycky přáli potkat.

Pro devátý ročník festivalu jsme připravili pět výstav. Tradiční Showcase mladých talentů představí opět kolem padesátky mladých ilustrátorů a komiksových kreslířů, které z přihlášek, které nám v hojných počtech chodí z Čech i zahraničí, vybrala odborná porota. Největší výstava letošního roku nese název Divočáci – expresivní tendence v (české) ilustraci a vybrali jsme pro ni dvacet pět divokých kreslířů z minulosti i přítomnosti, od Josefa Váchala po dnešní studenty. Slovo “české” dáváme v podtitulu do závorky – přestože výstava prezentuje především české autory a tuzemskou expresivní tradici, doplnili jsme ji také čtveřicí zahraničních hostů. Nejen v letošním výstavním programu se tak na festivalu můžete setkat s berlínským malířem a ilustrátorem Paulem Waakem, světoznámou litevskou výtvarnicí Egle Zvirblyte, holandským umělcem a ilustrátorem Andrewem Tsengem a ilustrátorkou, komiksovou kreslířkou a riso tiskařkou Haras Ananas z Rakouska. Divočáci jsou výstavní celek, v rámci kterého si můžete vychutnat dřevořezy Josefa Váchala vedle současné grafiky s post-internetovými vlivy – doufáme, že vás tahle odvážná koncepce bude bavit. Další festivalová výstava poskytne (také už tradičně) vhled do současné ilustrace v cizině – letos jsme se zaměřili na Japonsko. Přehlídku současné japonské ilustrace s názvem Japonský salonek pro LUSTR kurátorsky připravila ilustrátorka Saki Matsumoto. Výstava Diálogos ilustrados představuje dvojici mladých komiksových autorek: Španělku Carlu Berrocal a českou kreslířku Kateřinu Čupovou. Autorky pro expozici komiksového dialogu vybrala specialistka na španělský komiks Kateřina Valentová. Poslední výstava je potom prodejní a představí ilustrátory z Ukrajiny, výstava je pořádaná ve spolupráci s ilustrátorským spolkem Pictoric.ua a výtěžek z prodeje těchto prací poputuje na pomoc této válkou zmítané zemi. 

Festival připravuje rovněž doprovodný program sestávající z přednášek, workshopů, prezentací, živých komiksových čtení a diskuzí s hosty festivalu. Těšit se můžete na osobní

setkání s ilustrátory, komiksovými kreslíři, nakladateli, scénáristy… a to jak v rámci praktických dílen pro děti i dospělé, tak na řadu přednášek a prezentací.

Festival je realizován za podpory Hlavního města Prahy, Městské části Praha 1 a Státního fondu kultury ČR. 

Do divácké soutěže o nejlepšího ilustrátora festivalu poskytla hodnotné dárky společnost Wacom. 

Autorem letošního vizuálního stylu je ilustrátor Jakub Bachorík, vítěz loňské ceny diváků LUSTRU, a grafička Alexandra Šliková.