Samsung představuje prototyp toalety nového typu ve spolupráci s nadací Bill & Melinda Gates Foundation

SOUL, Korea – 30. srpna 2022 – Společnost Samsung Electronics představuje nový projekt ve spolupráci s nadací manželů Gatesových. V rámci výzvy Reinvent the Toilet (Toaleta nového typu) společně vytvořili prototyp bezpečného záchodu k domácímu využití. 

Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT), výzkumné a vývojové centrum společnosti Samsung Electronics, spolupracuje na toaletě nového typu s nadací manželů Gatesových už od roku 2019. Nedávno obě organizace dokončily vývoj základních technologií, na kterých má záchod fungovat, a úspěšně vyrobily a otestovaly jeho prototyp. 

Dnešní prezentace projektu se uskutečnila v sídle SAIT v korejském Suwonu a zúčastnili se jí vysocí představitelé obou společností. Za SAIT byl přítomen prezident a ředitel centra Gyoyoung Jin. Za Bill & Melinda Gates Foundation se zúčastnili členové sekce pro hospodaření s vodou, ochranu zdraví a hygienu – zástupce ředitele Doulaye Kone a vrchní programový manažer Sun Kim. Mezi další přítomné patřili externí poradce nadace Gatesových Yong Chae Lee a další zaměstnanci SAIT.

Místopředseda správní rady Samsung Electronics Jay Y. Lee se s Billem Gatesem, spoluředitelem nadace Bill & Melinda Gates Foundation, osobně setkal 16. srpna. Hovořili spolu o zamýšlených výsledcích celého projektu i o svých představách ohledně globálních sociálních iniciativ. Na této schůzce Bill Gates představil filantropickou vizi a dlouhodobé iniciativy nadace a místopředseda Lee vyjádřil odhodlání použít technologii Samsung při řešení problémů, kterým současné lidstvo čelí. 

Až se projekt rozběhne na běžné komerční bázi, hodlá Samsung nabídnout bezplatné licence k projektovým patentům rozvojovým zemím. Zároveň bude i nadále s nadací Bill & Melinda Gates Foundation spolupracovat formou konzultací, aby se společně vyvinuté technologie mohly prosadit v sériové výrobě. Obě organizace budou společně hledat partnery, kteří upraví provedení tak, aby sériové výrobě lépe vyhovovalo, a následně technologii dovedou do komerční fáze. 

Během tříletého výzkumu a vývoje se institut SAIT věnoval především základnímu provedení toalet a vývoji modulární technologie, což bylo základem úspěšného vývoje prototypu k domácímu využití. Toaleta je šetrná k přírodním zdrojům a umožňuje čištění odpadní vody, proto vyhovuje požadavkům nadace Bill & Melinda Gates Foundation na komerční využití záchodu nového typu pro domácnosti. 

Mezi základní technologie vyvinuté společností Samsung patří tepelné zpracování a bioprocesy, které ničí patogeny v biologickém odpadu a upravují odpadní vodu i pevný odpad tak, aby byly bezpečné pro životní prostředí. Vyčištěnou vodu lze v kompletním množství recyklovat. Pevný odpad se chemicky dehydruje, usuší a spálí na popel, kapalný odpad se zpracovává biologickým čištěním. 

Výzvu Reinvent the Toilet Challenge vyhlásila nadace manželů Gatesových v roce 2011. Cílem je vývoj převratné toaletní technologie, která by dokázala bezpečně a efektivně zpracovávat odpad z toalet v domácnostech. 

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) a UNICEF je zhruba 3,6 miliardy lidí nuceno využívat hygienicky nevyhovující sociální zařízení. V důsledku toho umírá ročně půl milionu dětí pod pět let na střevní choroby, způsobené problémy s přístupem k čisté vodě a nedostatečnou hygienou. 

O společnosti Samsung Electronics Co., Ltd.

Samsung inspiruje svět a tvoří budoucnost svými převratnými myšlenkami a technologiemi. Společnost nově definuje svět televizorů, smartphonů, tabletů, nositelných chytrých zařízení, digitálních spotřebičů, síťových a paměťových prvků, LSI systémů, polovodičů a LED displejů. Samsung je podle žebříčku Interbrands z roku 2020 pátou nejhodnotnější značkou světa s hodnotou 62,3 miliardy dolarů. Nejnovější informace najdete v Samsung Newsroom na adrese http://news.samsung.com.