Budoucností kyberbezpečnosti jsou ženy

3.9. 2022 – Už po šestnácté se letos v srpnu odehrála v Brně Letní škola (F)IT pro holky zaměřená na větší zapojení středoškolaček do studia IT oborů. Společnost Kyndryl, největší IT zaměstnavatel v Česku, byla jako každoročně u toho. Akci tradičně pořádala Fakulta informačních technologií Vysokého učení technického v Brně.

Kyndryl v rámci této akce uspořádal pro mladé studentky workshop zaměřený na kyberbezpečnost. Ten vedla experta společnosti Michaela Slouková. „Děvčata na mě působila zaujatě a ptala se na různé otázky,“ potěšilo Michaelu Sloukovou.

Studentky se seznámily s tím, jak se tak velká firma jako Kyndryl vypořádává s útoky v kyberprostoru, jaké druhy počítačových virů v něm existují a jak se šíří. Dozvěděli se také, jak jim v šíření zabránit.

Děvčata se ale také dozvěděla postupy, které jim pomohou v běžném životě: například jak před kyberútokem ochránit vlastní zařízení a jak si vytvořit silné přístupové heslo. Kromě toho ale také probraly závislosti na internetu, hrách či sociálních sítích. Právě u těch se dozvěděly, co sdílet či nesdílet a jak rozpoznat falešné profily, za kterými se mohou skrývat nebezpeční lidé.

Osvěta v oblasti kyberbezpečnosti je mezi mladými ženami důležitá. „V oblasti cybersecurity se mnoho žen nepohybuje, ale pár ano. Podobné workshopy jsou zaměřené na základní, a hlavně střední školy. U škol zaměřených na IT bych zastoupení dívek odhadla na 20 procent,“ říká Michaela Sluková, podle které to mohou být přesně takové akce, které ponouknou studentky k tomu, aby měly o kariéru v IT zájem.

Kyndryl pořádá workshopy na téma cybersecurity pro mládež už čtyři roky, nedávno je rozšířil i mezi dospělé a pěstouny v rámci spoluprací s neziskovým sektorem.

Podle Eurostatu jen 17 procent studentů oborů informačních a komunikačních technologií tvoří v Evropě ženy. V Česku jsme dokonce pod průměrem: máme jen 12procentní zastoupení. To se Kyndryl snaží od svého vzniku úspěšně změnit.

Kromě podpory vzdělávání žen v IT oborech převádí Kyndryl své vize rovnou do praxe. V brněnském Zákaznickém inovačním centru, v němž pracuje přes čtyři tisíce lidí, zastávají 34 procent pozic ženy. To je více než trojnásobek českého celostátního průměru, který se pohybuje kolem 10 až 11 procent.

Brněnskému Kyndrylu se to daří i proto, že každoročně otevírá pro své partnerské vysoké školy a univerzity místa pro stážisty a studentky vysokých škol si mohou vyzkoušet práci ve špičkové IT firmě na vlastní kůži. Řada z nich poté do Kyndrylu také nastoupí.

Více o: Kyndryl Customer Innovation Center Brno

Diverzifikovaný tým centra Kyndryl se skládá z téměř stovky národností. Zastoupeny jsou zejména zástupci ze zemí jako je Francie, Německo, Itálie, Španělsko, Spojené království nebo Spojené státy americké, v týmu ovšem jsou i zástupci z Filipín, Kostariky, Guatemaly nebo Surinamu. Centrum tak dokáže komunikovat s klienty ve více než 30 jazycích. „Brněnské technologické a inovační centrum Kyndryl dodává služby s přidanou hodnotou klientům po celém světě. Za rok 2020 bylo přes 99 % tržeb za služby pro zahraniční klienty, od největších bank a telefonních operátorů po farmaceutické společnosti,“ uvádí Zoltán Zerényi, ředitel Kyndryl center pro region CEE&MEA.

Brněnské centrum pomáhá zákazníkům udržovat a transformovat jejich IT systémy. Převažující činností brněnského Technologického a inovačního centra Kyndryl je poskytování strategických outsourcingových služeb od podpory vzdálených aplikací, serverů, správu síťových služeb, hybridních cloudových řešení až po sofistikované analýzy dat za využití umělé inteligence (AI), správu bezpečnostních rizik nebo automatizaci a standardizaci firemních nebo výrobních procesů. Mezi jejich klienty najdete velké banky, výrobní podniky, obchodní řetězce, telefonní operátory nebo farmaceutické společnosti.  

Více o: společnosti Kyndryl

Společnost Kyndryl je největším světovým poskytovatelem služeb v oblasti IT infrastruktury. Společnost navrhuje, buduje, spravuje a modernizuje složité informační systémy, které jsou kriticky důležité a na kterých je závislý každodenní běh celého světa. Více než 90 000 zaměstnanců společnosti Kyndryl obsluhuje přes 4 000 zákazníků ve více než 60 zemích světa, včetně 75 % společností z žebříčku Fortune 100. Více informací naleznete na www.kyndryl.com.

Kyndryl během roku 2021 také obdržel řadu ocenění. Jednou z nich bylo v listopadu 2021 3. místo v TOP Odpovědná firma 2021 v pomoci okolí. Tuto cenu dostali za spolupráci na dobrovolnickém projektu Modrá  Linka. Dále obdrželi cenu Zaměstnavatel přátelský k neformálně pečujícím 2021,  konkrétně na  Family  Policy  Forum  2021 organizovaným Byznysem pro společnost a Ministerstvem práce a sociálních věcí. Ocenění obdrželi za flexibilitu a přístup v oblasti diverzity a inkluze.