Rozumný úvěr je jako investice, vrátit se vám může hned dvakrát

Praha, 13. září – S rostoucí inflací přibývá rodin, jež si musí více než kdy dřív hlídat výdaje. Za určitých okolností je však možné využít inflaci ve svůj prospěch, za dobrým účelem, s rozumnou mírou a dobou zadlužení může být obzvlášť v době inflace půjčka dobrou volbou. Částka úvěru ztrácí vlivem inflace na hodnotě – to je nevýhodné pro vaše úspory, dluhu to naopak prospívá.

Podle srpnového průzkumu České bankovní asociace 71 % dotázaných uvedlo, že inflace ohrožuje jejich rodinný rozpočet. I přesto však 41 % oslovených lidí neplánuje své peníze před inflací chránit. Jedním z řešení může být právě půjčka.

Kdy je půjčka dobrou volbou

Dobrým vodítkem pro rozhodování o tom, co si za půjčku pořídit, je životnost věci, do níž investujeme, nebo její přidaná hodnota. Není rozumné půjčovat si na vyšší životní standard, který neodpovídá vašim současným možnostem, a tedy ani možnostem následného splácení.

Obecně je dobré si půjčit, pokud víte, že vám tyto peníze pomohou někde jinde ušetřit nebo dokonce vydělat. Příkladem může být zateplení domu, nebo koupě nářadí, které si nebudete muset půjčovat za peníze. U takto investovaných prostředků z půjčky je evidentní jejich efektivní návratnost.

Investujte efektivně

Aktuální situace kolem energetické (ne)závislosti a bezpečnosti je, vzhledem k rostoucím cenám energií a využívání neekologických neobnovitelných zdrojů, zásadním tématem, které se týká více či méně každého z nás. I proto může být právě oním dobrým dluhem například půjčka na fotovoltaiku na střechu, tepelné čerpadlo, kotel na dřevo, ale i na další energetické úspory. Mezi ně lze zařadit zateplování, výměnu oken, výměnu spotřebičů za energeticky úspornější, ale také možnosti chytré domácnosti – termostaty, čidla a citlivá regulace spotřeby elektrické energie. Také tepelná čerpadla nyní již mnohem častěji nahrazují staré kotle na pevná paliva. Přechod na efektivní zdroje energie či chytrou domácnost znamená sice vyšší počáteční investici, ale také její vyšší návratnost v dlouhodobém horizontu.

Rozumná investice je k dluhu laskavá, snižuje jeho reálnou hodnotu

Vysvětlivky: Černá křivka inflace ukazuje meziroční přírůstek spotřebitelských cen (v %), zdroj: Český statistický úřad. Červená křivka úvěrů na spotřebu ukazuje úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami domácnostem v ČR (v %), zdroj: Česká národní banka.

Z grafu je jasné, že i když nelze předpovídat budoucnost, trend rostoucí inflace je patrný. Nejspíše potrvá ještě řadu měsíců, po které bude inflace vyšší než úrokové sazby půjček. Od začátku letošního roku ceny kontinuálně rostou, ať už jde o potraviny, zmíněné energie či například zdravotní úkony. Týká se to též pohonných hmot. 

Zdražování, které pocítíte znovu na podzim, vyplývá i z poslední prognózy České národní banky, která hovoří o inflaci kolem 20 procent. Na vině jsou vyšší ceny energií, práce i materiálu. Pokud například zvažujete nákup nového kotle, je nejvyšší čas učinit tak nyní. Smysl má také půjčit si na vzdělání (např. na kurz či rekvalifikaci) a zmíněné zdravotní úkony. Tento druh investicí se vám vrátí dvakrát – vyděláte na klesají reálné hodnotě úvěru a investujete do své budoucnosti, případně budoucnosti vašich dětí.

Jak začít?

Možností je více, lze si vzít třeba neúčelový spotřebitelský úvěr, tedy tzv. půjčku na cokoliv. Tu můžete využít i na bydlení včetně financování fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla. Například noví klienti UniCredit Bank, kteří si sjednají PRESTO půjčku do 30. září, mohou využít možnosti nižší úrokové sazby o 2 % p.a. Kdo si ještě navíc sjedná i běžný účet, na který si bude pravidelně posílat výplatu, získá další 2 % zpět ze zasílané mzdy (odměna až 10 000 Kč). Úroková sazba úvěru od 5,99 % je stále velmi atraktivní vzhledem k výši inflace, která nyní dosáhla 17,5 %. Navíc nemusíte ručit nemovitostí, ani mít spolužadatele. Půjčka má splatnost až 10 let a je možné si odložit splátku dle vlastních požadavků. Za těchto podmínek stojí za úvahu i konsolidace nebo refinancování vašich případných dalších úvěrů.Půjčkám je aktuálně ekonomika nakloněna, svědčí o tom i data z Czech Credit Bureau. Ta ukazují, že celkový dluh obyvatel dosáhl na konci prvního čtvrtletí letošního roku 3,07 bilionu korun a meziročně se zvýšil o rekordních 407 miliard. Důvodem jsou mimo jiné právě půjčky na zateplení domů a další řešení, jak uspořit za energie. Dobrým ukazatelem je i to, že počet lidí, kteří úvěry bez problému splácejí, roste. To lze připsat také nízké nezaměstnanosti. Při rozumném nastavení půjčky se tedy není čeho bát a investice do bydlení se vám vyplatí.