Hewlett Packard Enterprise rozšiřuje podnikové portfolio superpočítačů HPE Cray

Praha, 14. listopadu 2022 – Společnost Hewlett Packard Enterprise učinila své superpočítače dostupné více podnikům. Tím jim poskytuje možnost rychleji řešit své problémy a inovovat díky špičkovým energeticky úsporným superpočítačům, které jsou dostupné v menších velikostech a za nižší cenu.

Rozšířené portfolio nově obsahuje superpočítače HPE Cray EX a HPE Cray XD, které jsou založeny na exascale inovacích společnosti HPE a poskytují end-to-end a účelově zaměřené technologie v oblasti výpočtů, zrychlených výpočtů, propojení, úložišť, softwaru a flexibilních možností napájení a chlazení. Tyto superpočítače podnikům poskytnou nejen vysoký výkon, ale umožní využívat umělou inteligenci (AI) k řešení obtížných a datově náročných pracovních úkolů. Stejně tak jim pomohou urychlit iniciativy v oblasti AI či strojového učení a v neposlední řadě poslouží k urychlení inovací potřebných při dodávání produktů a služeb na trh.

„Vstoupili jsme do nové exascale éry, která je reprezentována masivním růstem dat, vyžadující pokročilé modelování, simulaci, analytiku a schopnosti AI ve velkém měřítku,“ říká Trish Damkroger, produktová ředitelka a senior viceprezidentka HPC, AI & Labs společnosti HPE a dodává:
„S rozšířeným portfoliem HPE Cray, které pohání naše špičkové exakapacitní technologie, umožníme různým organizacím jak komerčního, tak veřejného sektoru zvládnout jejich rostoucí potřeby tím, že jim poskytneme superpočítače s bezprecedentním výkonem, které budou vyhovovat jejich potřebám.“

Rozšíření exascale inovací v superpočítačích 

Společnost HPE představila následující nové superpočítače:

  • HPE Cray EX2500 – nabízí stejnou architekturu jako superpočítač HPE Cray EX4000 (který je nejrychlejším systém třídy exascale na světě), ale je o 24 % menší, aby se snadněji vešel do podnikového datového centra. Jeho součástí je kapalinové chlazení vylepšující energetickou účinnost, čímž podnikům nabízí efektivnější řízení nákladů (které požadují při vyšších výkonech), ale zároveň zanechává nižší uhlíkovou stopu.
  • HPE Cray XD2000 a XD6500 – jsou účelové servery, které byly vytvořeny integrací produktů společností HPE a Cray. Poskytují maximální výkon pro pokročilé pracovní zátěže včetně modelování, simulací a AI. Kompatibilní jsou s tradičními podnikovými datovými centry, protože poskytují flexibilitu a širokou škálu možností přizpůsobení technologií napříč procesory, akcelerátory, úložištěm, propojením a možnostmi napájení a chlazení v závislosti na potřebách pracovního zatížení. 

Nové superpočítače jsou vybaveny technologiemi: 

  • HPE Slingshot – síťové propojení umožňující řešit požadavky na vysokou rychlost a lepší řízení v případě přetížení, čímž napomáhá plynulejšímu chodu složitých aplikací.
  • Cray Clusterstor E1000 – poskytuje rozšířené úložiště s inteligentním vrstvením podporující datově náročné úlohy, jako je trénování AI modelů, aby bylo ukládání a přístup k datům snadné a efektivní.
  • Programovacím prostředím HPE Cray – přináší plně integrovanou softwarovou sadu
    s kompilátory a vývojářskými nástroji, které se postará o přenositelnost kódu a umožní vývojářům spouštět kód kdykoliv a kdekoliv ho potřebují.
  • Sofistikovanými funkcemi přímého chlazení kapalinou – účinně odvádějí teplo z vysoce výkonných zařízení, jako jsou procesory, GPU a switche.

HPE poskytuje robustní ekosystém heterogenních výpočetních a akcelerovaných řešení 

Nové superpočítače HPE Cray EX2500 a HPE Cray XD2000 a XD6500 pracují na nejnovějších typech procesorů, GPU a akcelerátorů, které poskytují pokročilé výpočetní a akcelerované výpočetní schopnosti potřebné v náročných pracovních zátěžích.

Superpočítač HPE Cray EX2500 podporuje procesory AMD EPYC 4. generace a 4. generaci procesorů Xeon Scalable. Společnost HPE je také první, kdo nasadí zákaznický systém využívající 4. generaci škálovatelných procesorů Xeon v Národní laboratoři amerického ministerstva energetiky v Los Alamos, kde podpoří výzkum a vývoj pro Národního úřadu pro jadernou bezpečnost (NNSA), aby se vypořádal s modelováním a simulací jaderných zbraní ve vysokém 3D rozlišení. Superpočítače HPE Cray XD6500 podporují 4. generaci procesorů Xeon Scalable a GPU NVIDIA H100 Tensor Core.

Dostupnost 

Superpočítače HPE Cray EX2500 s procesory Xeon Scalable 4. generace již nyní mohou objednávat vybraní zákazníci, přičemž všem ostatním budou dostupné v prvním čtvrtletí příštího roku.

Superpočítače HPE Cray EX2500 s procesory AMD EPYC 4. generace již nyní mohou objednávat vybraní zákazníci, přičemž všem ostatním budou dostupné ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Superpočítače HPE Cray XD2000 s procesory AMD EPYC 4. generace chlazené vzduchem je možné objednávat již dnes. HPE Cray XD2000, obsahující procesory AMD EPYC 4. generace s kapalinovým chlazením bude možné objednávat od 5. prosince.

Superpočítače HPE Cray XD2000 s procesory Intel Xeon Scalable 4. generace bude možné objednat ve druhém čtvrtletí roku 2023. 

Superpočítače HPE Cray XD6500 s procesory Xeon Scalable 4. generace bude možné objednat v prvním čtvrtletí roku 2023. 

Superpočítače HPE Cray XD6500 s grafickými procesory NVIDIA H100 Tensor Core bude možné objednat v prvním čtvrtletí roku 2023.

Více informací o řešeních HPE v oblasti superpočítačů a umělé inteligence najdete zde: www.hpe.com/us/en/compute/hpc/supercomputing/cray-exascale-supercomputer.html

O společnosti Hewlett Packard Enterprise

Hewlett Packard Enterprise je globální společností poskytující edge-to-cloud platformu jako službu, která firmám pomáhá zefektivnit podnikání využitím všech jejich nashromážděných dat, ať jsou kdekoliv. Společnost HPE staví na desetiletích vývoje a inovací s cílem nabídnout nejlepší možnosti, jakými společnosti mohou podnikat. HPE poskytuje jedinečná řešení s dlouholetou zkušeností v cloudových platformách a se zpracováním IT úloh na koncových bodech, které pomáhají zákazníkům rozvíjet nové obchodní modely a celkově zvýšit jejich provozní výkon. Pro více informací navštivte: www.hpe.com