Tichý zabiják může zkazit Vánoce. Užijte si klidné svátky díky chytré domácnosti od Netatmo

Praha, 29. listopadu 2022 – Svátky klidu a míru se nezadržitelně blíží. Nejen vánoční období však představuje zvýšené riziko domácích požárů a otrav oxidem uhelnatým. Díky zařízením chytré domácnosti však lze předcházet celé řadě těchto rizik. Netatmo radí, jak si zabezpečit domov a prožít svátky bez stresu.

V České republice dochází průměrně ke 3 303 požárů v domácnostech ročně[1]. Jenom v roce 2021 umřelo na jejich následky 59 osob a vznikly škody na majetku za téměř 600 milionů korun[2]. Navzdory modernizaci elektrických spotřebičů a topných systémů zůstává prevence požárů v domácnostech velkým bezpečnostním problémem.

Pozor na otravu oxidem uhelnatým

Vedle samotných požárů však ohrožuje lidské zdraví a životy i šíření a následná otrava oxidem uhelnatým. Tento neviditelný a nedráždivý plyn bez zápachu (přezdívaný proto jako tichý zabiják) mohou uvolňovat vadná spalovací zařízení, jako jsou špatně nainstalované nebo nefunkční komíny, plynové sporáky nebo kotle. Podle společnosti Netatmo dochází až k 86 % náhodných otrav právě v domácnostech. Je proto důležité myslet na jejich pravidelné kontroly a revize. Odhaduje se, že v České republice dojde k 1000-1500 otravám ročně. Předcházet těmto rizikům pomáhají správně umístěné detektory.

Nepodceňujte údržbu detektorů

Detektor oxidu uhelnatého je jediným skutečně účinným způsobem, jak poznat únik plynu. I přes dostatečné větrání a pravidelné revize spotřebičů nelze nikdy riziko zvýšené koncentrace CO vyloučit. Jelikož tento plyn nelze odhalit smysly, nezbývá než přenechat tuto práci spolehlivým hlásičům. I přesto 54 % Čechů v průzkumu Netatmo z jara letošního roku zodpovědělo, že doma nemají detektor oxidu uhelnatého a ani si ho neplánují pořídit. 27 % dotázaných pak o jeho koupi přemýšlí, přičemž detektor vlastní pouze 14 %. 

Nainstalovaný detektor kouře nebo detektor oxidu uhelnatého může pomoci chránit před domácími riziky za předpokladu, že správně funguje. Za tímto účelem se doporučuje dodržovat základní doporučení pro jejich údržbu: oprašovat je, provádět zvukovou zkoušku, kontrolovat správnou funkci baterií a každých deset let je vyměňovat.

Inteligentní detektor kouře a inteligentní detektor oxidu uhelnatého Netatmo upozorní obyvatele domu výstrahou o síle 85 dB nebo na dálku upozorněním. Funkce Auto-Testu navíc zajišťuje, že snímače, baterie a Wi-Fi připojení fungují správně. V případě anomálie přijde uživateli okamžitě upozornění do telefonu. Životnost obou produktů je 10 let, což odpovídá i životnosti baterií.

Správné umístění čidel v domě

Detektor oxidu uhelnatého by správně měl být v každé místnosti, v níž se nachází spotřebič spalující palivo jako kotel, krb, kamna nebo plynový sporák. Narozdíl od detektoru kouře se instaluje do úrovně očí, protože oxid uhelnatý se mísí se vzduchem a nestoupá tak rychle ke stropu jako kouř.

Oproti tomu by měl být detektor kouře namontován na stropě uprostřed místnosti. Doporučuje se instalovat jeden hlásič kouře na každé patro, ideálně v cirkulační nebo průchozí oblasti jako je chodba nebo podesta. V případě detekovaného rizika obdrží uživatelé u obou produktů ihned upozornění (ať už jsou doma nebo mimo domov) a mohou okamžitě jednat.

Inteligentní detektor kouře, cena 2 599 Kč

Více na: https://www.netatmo.com/cs-cz/security/smoke-alarm

Inteligentní detektor oxidu uhelnatého, cena 2 599 Kč

Více na: https://www.netatmo.com/cs-cz/security/carbon-monoxide-alarm

O společnosti Netatmo

Netatmo je jedním z lídrů v oblasti chytré domácnosti, který navrhuje a vyrábí intuitivní inteligentní zařízení pro bezpečnější a komfortnější domov.

V roce 2012, kdy společnost vznikla, se zavázala nadále navrhovat a uvádět na trh zařízení, pro něž platí:

  • 100% bez poplatků: bez předplatného a jiných nákladů
  • 100% zabezpečení: garance ochrany údajů a respektování soukromého života uživatelů
  • 100% průběžný vývoj: pravidelné aktualizace a přidávání funkcí zdarma

Netatmo v současnosti nabízí 13 zařízení a příslušenství pro chytrou domácnost. Užitečná a snadno použitelná zařízení uživatelům usnadňují každodenní život a současně zvyšují komfort jejich domácnosti.

Kromě řady výrobků určených pro širokou veřejnost se společnost v rámci programu „with Netatmo“ ve spolupráci s předními značkami z oblasti stavebnictví podílí na vývoji možnosti integrace řízení chytré domácnosti do infrastruktury obytných domů.

V roce 2018 se společnost Netatmo připojila ke skupině Legrand, světovému specialistovi v oblasti elektrické a digitální infrastruktury budov.

Netatmo, stejný domov, jen chytřejší.


[1] Průměr za posledních 10 let. Zdroj: Statistická ročenka HZS ČR 2001-2020

[2] Zdroj: Statistická ročenka HZS ČR 2021